رئیس کل سابق بانک مرکزی به تیتر یک روزنامه ایران پاسخ داد

هشدار جدید همتی برای دولت رئیسی

هشدار جدید همتی برای دولت رئیسی
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن

عبدالناصر همتی در توییتر خود در خصوص تداوم چاپ پول هشدار داد و در توییتی نوشت:

«چاپ پول متوقف شده است؟

۱- تأمین مالی دولت از بانک‌ها و برداشت آن‌ها از بانک مرکزی تا رقم ۸۰ همت در آخر آبان همان چاپ پول است.

۲- خرید ارز دولت با نرخ نیمایی توسط بانک مرکزی در رشد پایه پولی نمایان خواهد شد.

۳- کندی رشد پایه پولی بخشی به دلیل تأمین واردات دارو و نهاده با منابع بانک مرکزی است.»

Loading...
هشدار همتی درباره چاپ پول

پشت صحنه پست اینستاگرامی همتی چیست؟

مدتی است که عبدالناصر همتی، رئیس کل سابق و رقیب انتخاباتی سیدابراهیم رئیسی در قامت شفاف‌کننده رخدادهای اقتصادی در دولت سیزدهم فعال‌تر شده است. به نظر می‌رسد همتی با از تن درآوردن لباس نامزدی ریاست جمهوری و کنار گذاشته شدن از منصب سکاندار پولی، عملکرد قابل تقدیرتر و اثرگذارتری دارد.

همین امروز صبح بود که روزنامه ایران (تریبون دولت) در تیتر یک خود با عنوان «توقف چاپ پول بدون پشتوانه» ابتدا با ارائه آمارهایی مدعی شده که رشد شتابان پایه پولی پس از ولخرجی‌های بودجه‌ای دولت روحانی متوقف شده و به نوعی آنچه هسته مذاب نقدینگی می‌دانیم و عامل اصلی تورم است کم‌فشار شده است. در ادامه نیز طی یادداشتی نوشته «آنچه در دولت گذشته باعث افزایش پایه پولی شد این بود که کسری بودجه را از طریق ذخایر بانک مرکزی و انتشار پول جبران کردند. اما آنچه سبب شده در دولت جدید شتاب افزایش پایه پولی متوقف شود این است که دولت برای تأمین کسری بودجه از منابع دیگر همچون فروش دارایی‌های دولتی یا از طریق دریافت درآمد ناشی از فروش نفت و همچنین 60 هزار میلیارد تومان فروش دارایی‌های مالی استفاده کرده و شیوه‌هایی را که منجر به استقراض و در پی آن افزایش پایه پولی می‌شود به کار نبرده است.»

بنابراین، پست اینستاگرامی همتی در جهت شفاف‌سازی همین ماجراست که اینکه به اجبار به بانک‌ها اوراق بفروشیم، یا ارز دولتی را با نرخ نیمایی حساب کنیم و منابع محدود بانک مرکزی برای دارو و نهاده را استفاده کنیم به معنای توقف چاپ پول نیست. چنین شفاف‌سازی‌هایی می‌تواند در جلوگیری از بحران‌های احتمالی در آینده راهگشا باشد و امید است که همه مسئولان پس از پایان یافتن رقابت‌های جناحی، اکنون آن کاری را انجام دهند که با علم اقتصاد همراستا و در جهت رفاه بهتر مردم است.

Loading...
تیتر یک روزنامه ایران با عنوان «توقف چاپ پول بدون پشتوانه»
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر