بازار آتی طلا سقف تاریخی دلار را نشانه گرفت

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 5 پسندیدن

بورسان:‌ قیمت دلار در معاملات فردایی تا این لحظه (ساعت ۱۳) به مرز ۲۸۷۰۰ تومان رسیده است. با این حال این تمام ماجرا نیست. بازارهای سکه و طلا سطوح بالاتری از نرخ دلار را هدف گرفته‌اند و قیمت طلا چشم انداز صعودی را دارد.

معاملات سکه یک روزه بورسی به صف خرید رسیده است و هم‌اکنون هر سکه بهار آزادی طرح جدید در نزدیکی ۱۲ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان معامله می‌شود. با در نظر گرفتن نرخ دلار ۲۸۷۰۰ تومانی و قیمت اونس طلای ۱۸۶۲ دلار ارزش ذاتی هر سکه را می‌توان در حدود ۱۲ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان در نظر گرفت که با لحاظ مالیات بر ارزش افزوده قیمت واقعی سکه به ۱۳ میلیون و ۷۱۳ هزار تومان می‌رسد.

بنابراین می‌توان گفت قیمت سکه بورسی به محدوده حباب وارد نشده است و می‌توان آن را مبنا قرار داد.

حال به سراغ تغییرات بازار آتی صندوق طلا برویم. این بازار از این حیث جذاب است که انتظارات بلندمدت‌تری را نشان می‌دهد. هم‌اکنون معاملات آتی صندوق طلا با ۲ سررسید ۲۴ آذر و ۲۰ بهمن‌ ماه در بورس کالا دنبال می‌شود.

همچنین قیمت هر واحد صندوق طلای لوتوس با نماد «طلا» در بورس کالا با رشد ۵.۵ درصدی به ۹۱۲۵ تومان رسیده است.

قیمت معاملات صندوق طلا با سررسید آذر به محدوده سقف قیمتی رسیده و در سطح ۹۷۲۰ تومان صف خرید شده است. به عبارتی خریداران باور دارند که قیمت دلار (به شرط ثبات طلای جهانی) تا ۲۴ آذر ماه دست کم ۳۰۵۰۰ تومان را خواهد دید.

از آن عجیب و حساس‌تر وضعیت معاملات با سررسید بهمن است. در این قرارداد هر واحد صندوق طلا در سقف قیمتی ۱۰۶۹۰ تومان شاهد صف خرید است. این وضعیت به معنای آن است که خریداران قیمت دلار را در ۲۰ بهمن دست کم ۳۳۶۰۰ تومان برآورد می‌کنند که حدود ۱۷ درصد از آخرین نرخ دلار بیشتر است.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر