اسپرسو بورسان چهارشنبه ۳ آذر؛ آنچه سرمایه‌گذاران باید بدانند

تعمیق رکود بورس؛ نرخ سود اوراق در سقف ۳ ساله

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن

بورسان: بازار سهام دیروز دوباره تغییر جهت داد و با معاملاتی کم‌رمق شاخص‌ها اندکی نزولی شدند. به طوری که شاخص کل با افت ۲۵۰۰ واحدی (معادل ۰.۲ درصد) و شاخص هم‌وزن با افت ۰.۵ درصدی مواجه شدند.

ارزش معاملات خرد تنها ۴۰۶۰ میلیارد تومان بود. در بین صنایع شیمیایی‌ها، چند رشته‌ای‌ها و فلزات و در بین نمادها شستا، پالایش و پارس بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

حقیقی‌ها با احتساب پذیره‌نویسی تجلی ورود پول حدودا ۵۰ میلیارد تومانی تبدیل داشتند. بیشترین ورود پول حقیقی به صنایع معدنی و شیمیایی و نمادهای پارس و شفن بود. حقوقی‌ها هم بیشترین خالص خرید را در صنایع فلزات و بانک‌ها و نمادهای شفنح و فجهان داشتند.

در پایان معاملات ۶۷ درصد نمادها در مدار منفی بودند که از این میان ۱۴ واحد درصد نمادها با صف فروش‌هایی به ارزش ۳۳۰ میلیارد تومان مواجه بودند. در سمت مقابل هم ۱۰ درصد نمادها با صف خریدهایی به ارزش ۴۳۰ میلیارد تومان همراه بودند.

عشقی، رئیس سازمان بورس: سازمان بورس به عنوان یک نهاد غیر دولتی از دولت پاسخی مناسب در خصوص وضعیت صندوق پالایش یکم می‌خواهد، مردم نیز معترض هستند و این اعتراض به حق است.

براساس اخبار رسیده گویا قرار است بعد از چانه زنی‌های بسیار ستاد تنظیم بازار امروز در مورد قیمت خودرو نظر خود را اعلام کند.

میانگین بازدهی اسناد خزانه روز گذشته به ۲۴.۳۸ درصد رسیده که بیشترین مقدار از ۳ سال گذشته تا کنون است.

در شرایطی که آمریکا، ژاپن، کره و هند برای جلوگیری از رشد قیمت نفت بخشی از ذخایر خود را آزاد کرده‌اند که قیمت نفت بدون توجه به آن به شدت صعودی است. البته اوپک تهدید کرده که اگر آزادسازی ذخایر نفت آمریکا ادامه یابد، برنامه رشد تولید نفت را متوقف می‌کند.

بازار جهانی متعادل و مثبت بود. به طوری که نفت برنت به ۸۲.۲ دلار، مس به ۹۷۰۰ دلار، روی به ۳۳۰۰ دلار و آلومینیوم به ۲۶۷۵ دلار رسیدند.

قیمت دلار که معاملات دیروز را در سطح ۲۸۵۵۰ تومان شروع کرد، در معاملات پشت‌خطی شبانه به بیش از ۲۸۷۰۰ تومان رسید.

لیر دیروز ریزشی ۱۸ درصدی را تجربه کرد و قیمت هر دلار در ترکیه به بیش از ۱۳ لیر رسید.

اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی: ایران در برنامه هسته‌ای خود مصمم است. مدیرکل آژانس چندین بار گفت هیچ انحرافی در برنامه‌های هسته‌ای ایران مشاهده نکرده‌اند. درباره مواردی که توسط دشمنان مطرح شده پاسخ داده شده است. امروز تفاهم کردیم موارد باقی مانده را خاتمه دهیم.

گروسی مدیر کل آژانس اتمی پس از دیدار با اسلامی: توافق کردیم که کار مشترک در زمینه شفاف‌سازی را ادامه دهیم.

وزیر امور خارجه کشورمان در ملاقات با گروسی بر اهمیت کار فنی، حرفه‌ای و بی‌طرفانه آژانس و ضرورت بی‌اعتنایی به فشارهای سیاسی خارجی تأکید کرد.

بلومبرگ: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مذاکرات خود با دیپلمات ارشد ایران در روز سه‌شنبه را در حالی پایان داد که نتوانست نگرانی‌ها در مورد دسترسی به سایت‌های حساس هسته‌ای را حل کند. این موضوع می‌تواند بر مذاکرات جمهوری اسلامی با قدرت‌های جهانی که هفته آینده از سر گرفته می‌شود، تاثیر بگذارد.

نشست خبری گروسی که قرار بود پس از بازگشت او از تهران در وین برگزار شود لغو و به چهارشنبه موکول شد.

امیرعبداللهیان در تماس تلفنی با وزیر خارجه سوئیس: ایران برای رسیدن به یک توافق خوب و فوری آماده و جدی است، اما در عین حال نسبت به رفتار آمریکا بی‌اعتماد است.

مخبر معاون اول رییس جمهوری پنجشنبه از طریق ویدیوکنفرانس در بیستمین نشست شورای نخست وزیران سازمان همکاری شانگهای سخنرانی خواهد کرد.

رییس سازمان برنامه و بودجه: لایحه بودجه ۱۴۰۱ بدون کسری بسته شد.

شنیده‌ها از برخی منابع آگاه حاکی از آن است که مذاکرات برجام این بار در هتل کوبورگ وین برگزار می شود که در سال ۹۴ نیز میزبان مذاکرات هسته‌ای بود.

«بی ام و» با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد هیچگونه لوازم و قطعات خودرو از ایران وارد نکرده است.

بایدن، برای کنترل افزایش قیمت بنزین دستور آزادسازی ۵۰ میلیون بشکه نفت خام از ذخایر اضطراری این کشور را صادر کرده است.

جانسون، نخست‌وزیر انگلیس: دنیا وقت چندانی برای تعامل با ایران در موضوع هسته‌ای ندارد.

سخنگوی کاخ سفید تایید کرد که بایدن کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ خواهد شد.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر