خبرنامه اقتصاد ایران - چهارشنبه ۸ دی ۱۴۰۰

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بمب ساعتی دهه شصتی‌ها برای اقتصاد ایران

موج جمعیتی دهه‌شصتی‌ها یکی از عوامل تأثیرگذار در تحلیل شرایط حال حاضر اقتصاد ایران است. حرکت این موج در میانه مسیر اشتغال این هشدار را می‌دهد که عدم بهبود وضعیت اقتصاد کلان و در نتیجه نبود بستر رشد اقتصادی به کمک این جمعیت جوان، فرصت‌سوزی مهمی است که پس از رسیدن این موج جمعیتی به سن بازنشستگی تاوان سنگینی را متوجه کشور می‌کند . مقایسه با دنیا نشان می‌دهد جهش ناگهانی جمعیت و سپس کاهش رشد جمعیت و پیری آن جزئی از روند کلی دنیاست و باید از تجربیات حکمرانی سایر کشورها در توجه به روند پیری جمعیت استفاده کرد.

شکلات روسی برای دولت رئیسی در اوج مذاکرات وین

همزمان که اخبار امیدوارکننده‌ای از وین به گوش می‌رسد و به‌نظر می‌آید که طرفین به اندک توافقی دست یافته‌اند، خبر می‌رسد که رئیس‌ جمهوری ایران برای امضای سند همکاری ۲۰ ساله ایران و روسیه، وارد مسکو می‌شود. رخدادی که همزمانی آن با مذاکرات وین، ظن شیطنت روس‌ها برای امتیازگیری از ایران برای آنکه کمتر در مسیر احیای توافق برجام مانع‌تراشی کنند را ایجاد می‌کند . در حال حاضر روسیه با شرکای غربی خود دچار تنش است و تمایلی ندارد موقعیت ویژه توازن‌گری ایران در بدون در نظر گرفتن موقعیت آنها، تثبیت شود و پوتین تیزبینانه به دنبال آن است که با متعهد کردن ایران در یک سند بلندمدت، احتمال هرگونه همکاری قابل توجه با غرب بدون در نظر گرفتن نقش روسیه را پیش‌دستانه از بین ببرد. ازسویی کارشناسان معتقدند که در نبود موازنه قدرت و باوجود فشارهای گسترده تحریم، اکنون ایران دست پایین را دارد و امضای هرگونه سند بلندمدت با هر کشوری نمی‌تواند در راستای منافع ملی ایران باشد.

رد پای فقر در بازار مسکن

گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن تهران در آذر ماه حاکی از رشد ۱.۸ درصدی متوسط قیمت هر متر مربع املاک مسکونی و رسیدن آن به ۳۲.۶ میلیون تومان بود. چیزی که نشان می‌دهد قیمت مسکن طی تنها ۵ سال گذشته ۷.۵ برابر شده است. این تورم سنگین در بازار مسکن، در شرایطی که دستمزدها بسیار کمتر از آن رشد کرده، منجر به کاهش شدید قدرت خرید شده است. حال بررسی مشخصات آپارتمان‌های معامله شده در سال‌های گذشته نشان می‌دهد تقاضای مصرف‌کنندگان به سمت واحدهای مسکونی کوچک‌تر و قدیمی‌سازتر رفته است.

در حسرت بورس‌های عربی

بلومبرگ در گزارشی به وضعیت خوب بورس کشورهای عربی در رشد قیمت نفت و آستانه جام جهانی قطر پرداخته است. به گزارش این خبرگزاری بورس این کشورها یکی از بهترین بازدهی را از سال ۲۰۰۷ به ثبت رسانده‌اند. نسبت قیمت به درآمد بالاتر بورس‌های عربی حتی در مقایسه با بازارهای توسعه‌یافته و بازارهای نوظهور نیز وضعیت بهتری داشته‌اند. در همین هنگام بورس تهران وضعیت خوبی نداشته است و در منطقه نگاه حسرت‌آمیزی به بورس‌های همسایه دارد. به نظر می‌رسد تورم‌های بالا، فضای بسته اقتصاد کشور، تحریم‌های سخت بر اقتصاد ایرن و همچنین دخالت‌های دولتی چه در اقتصاد و همچنین بورس عاملی برای چنین جاماندگی است.

تغییر فاز تورمی در آذر ماه

داده‌های آمار تورم نقطه به نقطه آذر ماه نیز خبر از کاهش تورم داده است که نشان می‌دهد موج تورمی اقتصاد ایران فروکش کرده و به سمت روند بلندمدت خود در حرکت خواهد بود. اینک داده‌های تورم استانی و دهک‌های هزینه‌ای نیز همین روند را تایید می‌کند به نحوی که اختلاف تورم ماهانه میان استان‌ها و دهک‌های مختلف کاهش یافته که البته خبر مناسبی است؛ اما همچنان میان برخی استان‌ها تورم سالانه زیادی وجود دارد.

اخباری که نباید از دست داد:

ماجرای درگیری در مجمع کرمان چه بود؟

سهم کدام سازمان‌ها از بودجه بیشتر شد؟

منتقدان روحانی درباره دیدار وی با رهبری چه می‌گویند؟

۲ تغییر عجیب در طرح سهمیه بنزین برای همه

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر