کدام کشورها ارز دیجیتال ملی راه‌اندازی کرده‌اند؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
تعدادی از کشورها در دو سال گذشته روی دیجیتالی کردن سیستم های پولی خود کار کردند، اما تنها دو کشور موفق به انجام این کار شده‌اند.

ظهور ارزهای رمزنگاری شده، بانک‌های مرکزی را به سمت رویکرد دیجیتالی در سیاست پولی سوق داده است. جامائیکا به تازگی اعلام کرد که CBDC خود را با موفقیت آزمایش کرده و چندین کشور دیگر آماده راه اندازی CBDC خود هستند. CBDC مخفف ارز دیجیتال بانک مرکزی است، ارز فیاتی به شکل دارایی دیجیتال، بر خلاف ارزهای دیجیتال، توسط مقامات پولی رسمی معمولاً بانک های مرکزی کنترل می شود. تاکنون تنها دو کشور باهاما و نیجریه در جهان از CBDC استفاده می‌کنند و کشورهای دیگر روی انتشار CBDC خود کار می‌کنند.

اسامی کشورهای که در پی ارز دیجیتال ملی هستند

۱. جامائیکا: روز دوشنبه، بانک جامائیکا اعلام کرد که آزمایش ارز دیجیتال خود را با موفقیت به پایان رسانده است. پروژه آزمایشی هشت ماهه در ماه می آغاز شد و در ۳۱ دسامبر به پایان رسید. اکنون قرار است این کشور CBDC خود را در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ راه اندازی کند.

۲. چین: بانک مرکزی چین نیز مشغول آماده سازی ارز دیجیتال e-CNY خود بود و این پروژه را در ماه سپتامبر ۲۰۲۱ اعلام کرد و قصد دارد این سکه الکترونیکی را تا ماه فوریه منتشر کند. e-CNY در پنج شهر شامل شانگهای آزمایش شد و معاملاتی به ارزش ۹.۷ میلیارد دلار انجام داد. به گفته این بانک مرکزی، این ارز برای خرید آنلاین و آفلاین و همچنین پرداخت قبوض برق و کرایه حمل و نقل طراحی شده است.

۳. قزاقستان: گزارش شده، قزاقستان دوستدار بیت کوین، نمونه اولیه پلتفرم دیجیتال را ساخته است و می تواند CBDC خود را تا پایان سال راه اندازی کند، در حالی که طرح آزمایشی هنوز شروع نشده است.

۴. روسیه: به گزارش رسانه ها به نقل از الویرا نابیولینا، رئیس کل بانک روسیه، روسیه آماده انجام آزمایش روبل دیجیتال در اوایل سال ۲۰۲۲ است. ماه گذشته، او گفت که برنامه آزمایشی نشان خواهد داد که آیا روبل دیجیتال بر پایه بلاک‌چین راه اندازی می شود یا از بین می رود، نگرانی هایی وجود دارد که هکرها ممکن است بتوانند به آن دسترسی پیدا کنند.

۵. برزیل: بانک مرکزی برزیل نیز قرار است در سال جاری ارز دیجیتال خود را آزمایش کند، اما قصد دارد این ارز را زودتر از سال ۲۰۲۴ برای استفاده عمومی راه اندازی کند. تحلیلگران می گویند که این کشور دوستدار ارزهای رمزنگاری شده، شانس خوبی برای راه اندازی موفق CBDC دارد. آمارهای BCB نشان می دهد که برزیلی ها در سال ۲۰۲۱، ۴.۲۷ میلیارد دلار ارزهای رمزنگاری شده به دست آوردند.

منبع: ایلنا

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر