اخبار مهم و تاثیرگذار برای بورس

اخبار مهم و تاثیرگذار برای بورس
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: شاخص کل بورس تهران تا این لحظه با حمایت رشد قیمتی شستا، خودرو و خساپا و فولاد در مدار مثبت به سر می‌برد گرچه بر فشار فروش در این لحظات افزوده شده است. در ادامه به برخی از اخبار اثرگذار پرداخته می‌شود.

🔻 دلار روز گذشته به سمت ۲۹ هزار تومان خیز برداشت و اما در ادامه شاهد بازگشت قیمت دلار به میانه کانال ۲۸ هزار تومان بودیم. رشد قیمت دلار می‌تواند سیگنال مثبت به سهام کالایی و شاید کل بازار بدهد.

🔻 در همین حین دوباره اخبار از رایزنی برای آغاز دوباره مذاکرات برجام پس از دو ماه به گوش می‌رسد. برخی نیز ابراز خوشبینی می‌کنند که برجام تا پایان بهار احیا شود گرچه که در یک سال گذشته پیشبینی‌ها از احیای برجام کلا غلط از آب درآمده است. به هر حال احیای برجام می‌تواند بر تمام بازارهای داخلی اثرگذار باشد.

🔻 شب گذشته محسن رضایی معاون اقتصادی رییس جمهور از طرح احتمالی اعطای یارانه کالابرگ و نقدی به افراد خبر داد. همان‌طور که روز گذشته نیز اشاره شد اعطای یارانه به مصرف‌کننده حالت بهینه‌تری را نسبت به طرح‌های مشابه جهت حمایت از عموم دارد. برای تولیدکنندگان نیز گرچه احتمال افزایش دوره وصول مطالبات وجود خواهد داشت اما احتمالا با مبنا قرار دادن ارز نیمایی حداقل حاشیه ناخالص برای صنایع کالای اساسی در نظر گرفته شود.

🔻 در این هفته‌ها انتظار برای اعلام ارزیابی کارشناسان دادگستری از ارزش‌گذاری خودروسازان وجود دارد و در همین حین شاهد هجمه‌های سنگین علیه صنعت خودرو بالا گرفته است. تقریبا همه از وضعیت صنعت خودرو چه در بخش تقاضا و چه در بخش تولید شکایت می‌کنند. در بحث واگذاری خودروسازان علاوه بر ارزش دارایی باید به میزان بدهی سنگین خودروسازان نیز توجه ویژه داشت.

🔻 در هفته‌های آتی توجه بیشتری را باید معطوف به بازار جهانی کرد. اثر تصمیم انقباضی شدید فدرال رزرو در هفته گذشته تا حدودی در بازار سهام آمریکا مشاهده شد و احتمال ادامه‌دار شدن این موضوع نیز وجود دارد. در بازار کالایی نیز احتمال افت با نگرانی از کاهش رشد اقتصادی جهان و ایجاد رکود وجود دارد.

🔻 فعلا خبری از پایان جنگ روسیه نیست و شاید همان‌طور که بسیاری پیشبینی می‌کنند که این جنگ بنا نیست در کوتاه‌مدت به پایان برسد. این موضوع تبعات سنگینی در بردارد و شاید حفظ قیمت انرژی در سطوح بالای آن حداقل در میان‌مدت از نتایج تحریم‌ها علیه روسیه به دنبال تجاوز به مرزهای اوکراین باشد.

🔻 شاخص بورس تهران به یک مقاومت تکنیکال رسیده است و همین موضوع معامله‌گران چارتیست را از نوسان آتی قیمت سهام نگران نگه داشته است. باید منتظر ماند که آیا شاخص کل بورس تهران می‌تواند به سمت یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد حرکت کند یا خیر؟‌

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر