مدیریت ETFهای دولتی به مردم واگذار می‌شود؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 💜1
  • 👁️100
  • 💬0

بورسان: یکی از انتقاداتی که به ETFهای دولتی گرفته می‌شود، باقی ماندن مدیریت شرکت‌های حاضر در این صندوق‌ها در دست دولت است. حال معاون بیمه و بانک وزیر امور اقتصادی و درایی گفته است که مدیریت ETFهای دولتی در پایان سال 1400 به مردم واگذار می‌شود؛ البته این واگذاری شرط و شروطی دارد.

معاون بیمه و بانک وزیر امور اقتصادی و دارایی در مورد این که چرا مدیریت این صندوق به مردم سپرده نمی‌شود، گفته است: طبق قانون تا پایان برنامه ششم توسعه یعنی پایان سال 1400 مدیریت صندوق‌های دارا یکم، تا سوم در اختیار دولت است و گفته شده، هر کس بتواند حداقل یک دهم درصد از واحدهای سرمایه‌گذاری هر یک از این صندوق‌ها را داشته باشد، می‌تواند در مجمع عمومی صندوق و انتخابات هیأت مدیره شرکت کند و به مرور مدیریت این صندوق‌ها به دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری واگذار می‌شود.

به گفته عباس معمار نژاد ارزش روز سهام باقیمانده دولت در سه بانک خصوصی شده ملت، ‌تجارت و صادرات، 24 هزار میلیارد تومان است که واحدهای این صندوق با توجه به قیمت روز بازار با 20 درصد تخفیف به مردم ارائه می‌شود.

معاون بیمه و بانک وزیر امور اقتصادی و دارایی در مورد این که با توجه به ریزش شاخص بازار بورس، مردم از خرید سهام دولتی قدری ترسیده‌اند، آیا بازهم واحدهای داراسوم را می‌خرند، گفت: بالاخره سهام سه بانک مهم(ملت،‌تجارت و صادرات) در صندوق دارا سوم قرار داده شده است. وقتی کسی واحدهای سرمایه‌گذاری یک صندوق را خریداری می‌کند، ریسکش کمتر است. ممکن است قیمت یک سهم کم شود، اما سهم‌های دیگر آن را جبران می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. البته ریسک جزء ذات بازار سرمایه است، اما واقعیت امر و بررسی سابقه صندوق‌ها در بورس نشان داده است کسی که واحدهای صندوق‌ها را خریداری کرده، ضرر نکرده و بلکه سود برده است.

وی در مورد مدیریت صندوق دارا سوم گفت: مدیریت این صندوق از طریق شرکت تأمین سرمایه ملت انجام می‌شود و مدیر صندوق درواقع مدیر تأمین سرمایه ملت خواهد بود. صندوق قبلی شامل سهام سه بانک و دو بیمه بود که مدیر آن کارگزاری بانک مسکن بود، اما این صندوق دارا سوم فقط شامل سهام سه بانک ملت، تجارت و صادرات است.

معمارنژاد در مورد این که آیا سود سالانه این سه بانک به خریداران دارا سوم تعلق می‌گیرد، گفت: سود سالانه هر بانک به صندوق دارا سوم واریز می‌شود و این صندوق نیز به نسبت تعداد واحدهای سرمایه گذاری هر شخص، سود را بین آنها تقسیم می‌کند.

معاون بیمه و بانک وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین در مورد این که چرا مدیریت این صندوق به مردم سپرده نمی‌شود، گفت: طبق قانون تا پایان برنامه ششم توسعه یعنی پایان سال 1400 مدیریت صندوق‌های دارا یکم، تا سوم در اختیار دولت است و گفته شده، هر کس بتواند حداقل یک دهم درصد از واحدهای سرمایه‌گذاری هر یک از این صندوق‌ها را داشته باشد، می‌تواند در مجمع عمومی صندوق و انتخابات هیأت مدیره شرکت کند و به مرور مدیریت این صندوق‌ها به دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری واگذار می‌شود.

قرار است دارا سوم تا پایان آبان ماه از طریق بازار سرمایه واگذار شود. سقف سرمایه‌گذاری در این صندوق برای هر کد بورسی 5 میلیون تومان است./فارس

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
  • وحید اعلامی

    هه. دولت صبر کنه تا ای تی اف بخریم. تا حالا هیچکدوم رو نخریدم و نمیخرم. منم تا پایان سال ۱۴۰۰ به مرور سعی میکنم اگه سرمایه ام توی بورس ده برابر بشه ای تی اف بخرم. ما هم شرط و شروط میذاریم 😁😁😂