بورسان - Bourseon

بهره‌برداری ترک‌ها از اختلاف بین کشورهای خاورمیانه

آیا شیطنت ترکیه در منطقه، سابقه‌دار است؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: آنکارا و باکو در شمال‌غرب ایران و منطقه قفقاز اکنون بازی امنیتی به راه انداخته‌اند که پیشتر نیز بسیاری از متخصصان ژئوپلتیک نسبت به آنها هشدار داده بودند. اختلاف بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان اختلافی دیرینه است و ترکیه هم به خوبی این اختلاف را می‌ شناسد، اما مهم‌تر از آن، توان بهره‌برداری این کشور از اختلافات بین کشورهاست که به نظر می‌رسد سابقه‌ای دیرینه دارد. این کشور توانسته بود از اختلافات بین کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس نیز به نفع خود استفاده کند.

ماجرا از کجا شروع شد؟

به گزارش اتاق ایران، یکی از مهم‌ترین چالش‌هاي شوراي همکاري خلیج فارس از ابتداي تشکیل تاکنون، مسئله انسجام و تحقق روابط همکاري‌جویانه میان اعضا بوده است. با وجود فراز و نشیب در شورا طی دهه‌هاي اخیر، برخی رویدادها مانند تحولات موسوم به بهار عربی باعث بروز شکاف در روابط اعضا و حصر قطر شد. اگرچه با استقرار دولت جدید در آمریکا و تغییر شرایط منطقه‌اي این وضعیت پایان یافته، شکاف در روابط میان کشورهاي عضو شوراي همکاري خلیج فارس، همچنان‌ تداوم دارد که تا حدودي بر معادلات قدرت در منطقه و منافع ملی ایران نیز اثرگذار است.

ایران تاکنون سیاست روشنی در قبال بهره‌برداري از رقابت بین اعضاي شوراي همکاري نداشته است. درحالی‌که ترکیه توانست تا حدودي چنین سیاستی را پیش ببرد. در نقطه اوج بحران در روابط اعضاي شوراي همکاري خلیج فارس که حصر قطر بود، تهران نتوانست آنچنان که باید به توسعه روابط اقتصادي خود با دوحه بپردازد؛ درحالی‌که به نظر می‌رسید زمینه‌هاي گسترش روابط اقتصادي در سطوح بالاتر وجود داشت. اگرچه صادرات ایران به قطر در سال‌هاي حصر این کشور بیش از گذشته بود، اما اولا این روند در مقایسه با افزایش صادرات سایر کشورها ازجمله چین، آمریکا، ژاپن، هند و آلمان بسیار کمتر بود و ثانیاً به روابط پایدار تجاري میان طرفین ازطریق اعمال اصلاحات نهادي و رفع موانع تجارت دوجانبه مبدل نشد که البته علاوه بر نقش منفی تحریم‌هاي ایران، می‌توان آن را نمادي از ناکارآمدي دیپلماسی اقتصادي ایران دانست.

بحران قطر و بروز شکاف در شوراي همکاري خلیج فارس، نه نخستین بار بود که به وقوع پیوست و نه احتمالاً آخرین بار است. همانطور که اشاره شد مجموعه‌اي از اختلافات ازجمله مسائل مرزي، رقابت‌هاي تجاري، جنگ یمن، بحران سوریه، خرید تسلیحات و اختلافات فکري که بروز رسانه‌اي بسیاري دارد، می‌تواند زمینه‌ساز رویدادهاي پیش‌بینی‌نشده‌اي در شوراي همکاري خلیج فارس باشد. ایران اما براي بهبود روابط اقتصادي با این همسایگان جنوبی نیاز به رویکردها و اقدامات اقتصادي و سیاسی در حوزه نهاد و کارگزار دارد.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر