یک املت چهار نفره چند؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
با افزایش قیمت تخم‌مرغ به هر عدد ۲۰۰۰ تومان این سوال در ذهن ایجاد می‌شود که ساده‌ترین غذای تهیه شده از تخم‌مرغ یعنی املت چقدر هزینه دارد؟

افزایش قیمت مواد غذایی این روزها بر کسی پوشیده نیست و گرانی بر اقلامی چون مرغ، گوشت، میوه، سبزی، لبنیات، نان، برنج و به طور کل مایحتاج اولیه خانواده‌ها سایه افکنده است؛ به طوری که برخی از خانواده‌ها یا مجبور به حذف این اقلام از سبد غذایی خود شده‌اند یا سرانه مصرف را به حدی کاهش داده‌اند که با جیبشان سازگاری داشته باشد.

این بار اما گرانی دامن تخم‌مرغ را هم گرفت و بازار این محصول پروتئینی پرمصرف را که برای بسیاری از خانواده‌ها جایگزین گوشت قرمز و سفید شده بود، پرنوسان کرد.

گزارشات میدانی اخیر نشان می‌دهد که قیمت هر عدد تخم‌مرغ در بازار به ۲۰۰۰ هزارتومان رسیده است و مصرف‌کنندگان بایستی برای خرید یک شانه تخم‌مرغ ۳۰ عددی حدود ۵۵ تا ۶۰ هزارتومان هزینه کنند! این یعنی یارانه ماهیانه یک نفر حتی کفاف خرید یک شانه تخم‌مرغ را نمی‌دهد.

البته هدف این گزارش چرایی افزایش قیمت تخم‌مرغ و سایر اقلام در بازار نیست و علت آن با یک جست‌وجوی ساده در اینترنت قابل دسترسی است. بلکه با نوشتن این گزارش قصد داریم نشان دهیم این افزایش قیمت‌ها چه تاثیری در سفره مردم دارد و هزینه تهیه یک غذای ساده با تخم‌مرغ یعنی املت برای ۴نفر چقدر می‌شود؟

لازم به ذکر است که قیمت‌های درج شده در جداول زیر حدودی و براساس مشاهدات میدانی بوده و ممکن است در مناطق مختلف این قیمت‌ها متفاوت باشد.

کالاقیمت
تخم‌مرغدانه‌ای ۲۰۰۰ تومان
گوجه فرنگیکیلویی ۱۰ تا ۱۱ هزارتومان
کره۵۰ گرمی ۷۰۰۰ تومان
نان سنگکهرعدد۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان
نان بربریهر عدد ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان
نان لواشهر عدد۵۰۰ تا ۶۰۰ تومان

با فرض اینکه برای تهیه املت چهارنفره به نفری ۲ تخم‌مرغ(جمعا ۸ تخم‌مرغ)، نیم کیلو گوجه فرنگی، یک عدد کره ۵۰ گرمی، دو عدد نان سنگک نیاز باشد، قیمت تمام شده این املت با محتویات ذکر شده تقریبا ۴۰هزارتومان می‌شود که این عدد می‌تواند بسته به نوع نان، تعداد تخم‌مرغ وگوجه کمتر یا بیشتر باشد.

البته اگر مخلفاتی چون ماست، نوشابه و پیاز هم به آن اضافه شود قیمت تمام شده املت چهار نفره به همراه مخلفات حدود ۷۴ تا ۷۵هزارتومان خواهد شد.

کالاقیمت
ماست(۵۰۰گرمی تا ۹۰۰ گرمی)۱۵ تا ۲۰ هزارتومان
نوشابه یا دوغ (یک و نیم لیتری)حدود۱۴ هزارتومان
پیازکیلویی ۶۵۰۰ تومان

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر