بورسان - Bourseon

چرا بازار سهام دوباره مغلوب فشار فروش شد؟

۶ بهانه ریزش بورس امروز

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 4 پسندیدن

بورسان - آرمان علایی: بورس امروز از همان ابتدای صبح با فشار سنگین فروش کار خود را آغاز کرد و شاخص‌ها به سرعت قرمزپوش شدند. به طوری که در پایان بازار شاخص کل با ریزش سنگین بیش از ۲۲ هزار واحدی (معادل ۱.۵ درصد) مواجه شد و شاخص هم‌وزن هم عقب‌گرد ۱.۶ درصدی را ثبت کرد. این اتفاق در حالی رخ داد که بورس در روز کاری قبلی متعادل و مثبت بود. اما امروز چه اتفاقی رخ داده که سهام با این شدت نزولی شد؟

دلار عامل اصلی افت بورس؟

بورسان امروز با مشارکت حدود ۳۷۰۰ نفر یک نظرسنجی در خصوص علت اصلی ریزش بورس امروز انجام داد که در این نظرسنجی گزینه «کاهش نرخ دلار و انتظارات تورمی» با ۲۵ درصد آرا، از نظر فعالان بازار مهم‌ترین علت ریزش امروز بورس تهران بود.

طی سه روز کاری اخیر شاهد افت تقریبا ۴۰۰ تومانی قیمت دلار و از آن مهم‌تر از دست دادن مرز روانی ۲۸ هزار تومانی بودیم. به نظر می‌رسد چندین سیگنال مختلف مثل لغو تحریم شرکت صنعتی ماموت، انتصاب صالح‌آبادی به عنوان رئیس کل جدید بانک مرکزی و صحبت‌های وی در همان روز، سیگنال‌های مثبت از مذاکرات ایران و عربستان و همچنین افزایش احتمال از سرگیری مذاکرات برجامی وین را می‌توان علل اصلی این افت قیمت دلار دانست.

پیش بینی بورس فردا ۱۸ مهر ماه ۱۴۰۰

از نظر تکنیکالی هم دلار کانال صعودی خود را به سمت پایین شکسته است و واگرایی منفی در اندیکاتور RSI دیده می‌شود. از آنجایی که اخبار نیز از احتمال کاهش دلار در آینده خبر می‌دهند، بنابراین سناریو تکنیکال افت قیمت دلار تقویت می‌شود. سناریویی که در صورت وقوع احتمال افت قیمت دلار تا حوالی ۲۷ هزار تومان را افزایش می‌دهد.

تیغ دو لبه بازار جهانی

از دیگر متغیرهایی که طی روزهای گذشته تغییرات زیادی داشته است می‌توان به بازار جهانی اشاره کرد. به طوری که گاز دیروز حدود ۲۰ درصد افت قیمت را تجربه کرد که در پی صحبت‌های پوتین در خصوص کمک به اروپا برای رفع بحران گاز بود.

البته در همین حال نفت همچنان به صعود خود ادامه می‌دهد. به طوری که قیمت نفت طی روز گذشته حتی تا بیش از ۸۳.۴ دلار هم رشد کرد و در نهایت در پایان هفته کاری میلادی روی قیمت ۸۲.۵ دلاری کار خود را به پایان رساند. این بالاترین قیمت نفت طی ۷ سال گذشته یعنی از سال ۲۰۱۴ است. اما باید گفت که به طور کل قیمت گاز و دیگر کالاهای کربن پایه به سطوح بسیار بالایی رسیده است و بسیاری از تحلیلگران جهانی نگران ریزش قیمت‌ها در بازار جهانی هستند.

فلزات البته تقریبا متعادل و مثبت بودند. به طوری که قیمت مس به ۹۳۵۰ دلار، روی به ۳۱۶۵ دلار و آلومینیوم به ۲۹۶۰ دلار رسیدند. در این میان روی هم به سقف ۳ ساله رسیده است.

کوچ به رمز ارزها

رمز ارزها طی روزهای گذشته دوباره داغ شده‌اند و در مسیر صعودی قرار گرفته‌اند. به طوری که بیت کوین طی روزهای اخیر از حدود ۴۴ هزار دلار تا حدود ۵۶ هزار دلار هم رشد کرده و هم اکنون هم در کانال ۵۵ هزار دلاری قرار گرفته است. بررسی‌های گذشته‌نگر نشان می‌دهد که هر وقت بازار رمز ارزها در دنیا داغ می‌شود معامله‌گران ایرانی هم با شتاب بالایی به سمت این بازارها کوچ می‌کنند. به نظر می‌رسد یکی دیگر از عوامل افزایش فشار فروش در بورس امروز داغ شدن دوباره بازار کریپتوکارنسی‌ها باشد.

خبری از سود جذاب پالایشی‌ها نیست؟

دیگر شایعه‌ای که طی روزهای اخیر در فضای مجازی زیاد به گوش می‌رسید این بود که گزارش‌های سه ماهه نخست پالایشی‌ها به اندازه انتظاراتی که ایجاد شده خوب نیست. به عبارتی هر چند از نظر اغلب فعالان بازار فرمول جدید خوراک پالایشی‌ها نسبت به فرمول قبلی منجر به سود بیشتر این دسته از شرکت‌ها می‌شود اما به علت پیچیدگی و مبهم بودن این فرمول هنوز بازار به جمع‌بندی مشخصی از میزان سودآوری این نمادها نرسیده است. اتفاقی که منجر به ایجاد شایعات مختلف طی دو هفته اخیر شده است و احتمالا تا زمانی هم که پالایشی‌ها بالاخره صورت‌های مالی سه ماهه نخست خود را روانه کدال نکنند ادامه خواهد داشت.

افزایش نرخ سود بانکی

همچنان شاهد افزایش نرخ بهره بین بانکی و نرخ سود اخزاها هستیم. به طوری که نرخ بهره بین بانکی برای ششمین هفته متوالی باز هم صعودی شد و به حدود ۱۹.۵ درصد رسید. همچنین نرخ سود اخزاها هم امروز دوباره افزایش یافت و دوباره به حدود ۲۳ درصد رسید. به نظر می‌رسد افزایش سودهای بدون ریسک بازار در کنار تغییر مدیریت بانک مرکزی منجر به ایجاد مجدد نگرانی‌هایی برای افزایش نرخ سود بانکی به عنوان یکی از مهم‌ترین رقیب‌های بازار سهام شده است.

دیگر عوامل ریزش بورس چه بودند؟

در نظرسنجی بورسان در خصوص علت اصلی ریزش بورس امروز عوامل دیگری هم مطرح شدند. به طوری که هیجان‌زدگی سهامداران خرد با ۲۱ درصد آرا دومین گزینه‌ای بود که بیشترین رای را داشت و بعد از آن هم عرضه پرحجم سهامداران حقوقی، نگرانی از انتصاب‌های جدید و وضعیت تکنیکالی نامناسب شاخص‌ها دیگر عواملی بودند که بیشترین آرا را داشتند.

بازار به روایت آمار

در پایان بازار امروز ۷۹ درصد نمادها در مدار منفی معاملات بودند که از این میان ۲۵ درصد نمادها با صف فروش‌هایی به ارزش ۷۷۰ میلیارد تومان مواجه بودند. در سمت مقابل هم ۷ درصد نمادها شاهد صف خریدهایی به ارزش ۲۶۰ میلیارد تومان بودند.

ارزش معاملات خرد در بازار امروز باز هم کاهش یافت و به ۵۸۰۰ میلیارد تومان رسید. در بین صنایع شیمیایی‌ها، فلزات و پالایشی‌ها و در بین نمادها هم پالایشی یکم، کدما و آریان بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

حقیقی‌ها امروز دوباره به شدت در سمت فروش سهام فعال شدند. به طوری که خروج پول حقیقی به ۹۴۰ میلیارد تومان رسید. این دسته از معامله‌گران در حالی در هیچ صنعتی به طور جدی خریدار نبودند که در بین نمادها بیشترین ورود پول را به نمادهای ورازی و شپاس داشتند. حقوقی‌ها هم بیشترین خالص خرید را در صنایع فلزات، شیمیایی‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها و نمادهای آریان، فملی و شپنا داشتند.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر