بورسان - Bourseon

اف‌جی‌ایی:‌ زمان مداخله اوپک‌پلاس فرا رسیده است

چرا قیمت نفت ۸۰ دلاری خطرناک است؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 5 پسندیدن
فکتس گلوبال انرژی (FGE) در یادداشتی ضمن تحسین اقدامات اوپک‌پلاس (اوپک و متحدانش از جمله روسیه) در دوره کرونا و موفقیت آن‌ها در رساندن قیمت‌ها به سطوح باورنکردنی بالای ۸۰ دلار بر بشکه، عنوان کرد که اوپک‌پلاس در جلسه دوشنبه آتی باید تصمیم مهمی بگیرد و میزان افزایش برنامه‌ریزی شده تولید خود را برای دو ماه پایانی سال ۲ برابر کند. با این حال، آن‌ها نسبت به احتمال اتخاذ چنین تصمیمی در این جلسه خوشبین نیستند و به همین سبب می‌گویند امکان لمس قیمت‌های نفت بالای ۹۰ دلار حداقل در کوتاه‌مدت وجود دارد. هم‌اکنون شاخص نفت برنت در محدوده ۷۸ دلار بر بشکه است.

بورسان: فریدون فشارکی، بنیانگذار و رئیس هیئت مدیره و جف براون، مدیرعامل شرکت مشاوره نفت و گاز فکتس گلوبال انرژی (FGE) در یادداشتی نوشتند:

اوپک‌پلاس طی چند روز آینده با تصمیم سختی روبروست. از نظر ما مسیری که باید انتخاب کنند روشن است - آنها باید تولید خود را بیش از ۴۰۰ هزار بشکه در روز برای ماه‌های نوامبر و دسامبر افزایش دهند. ترکیب کاهش عرضه پس از طوفان ایدا و تاثیر به طور بالقوه بزرگ‌تر افزایش قیمت گاز طبیعی مایع (LNG) بر تقاضای نفت، بازار نفت را از تعادل خارج و بسیار رقابتی کرده است.

تاکنون مدیریت اوپک پلاس در بحران کرونا استادانه بوده است. اینکه ما در یک و نیم سال از قیمت منفی به نفت حدودا ۸۰ دلاری رسیده‌ایم، کم از شگفت‌انگیز نبود.

وقتی در نظر بگیرید که تقاضای نفت هنوز به سطوح پیش از کرونا نرسیده، بیشتر هم متاثر خواهید شد. چه کسی در خواب می‌دید که نفت در بحبوحه همه‌گیری جهانی ۸۰ دلار در هر بشکه باشد وقتی که پروازهای بین‌المللی هنوز ۶۰ درصد زیر سطوح قبل از کروناست؟

با این حال، تقاضای نفت در حوزه‌های دیگر افزایش یافته است. تقاضای نفتا حداقل ۱۰ درصد بالاتر از سطح قبل از کرونا است. ما قدرت تقاضای تجمیع‌شده را در آمریکا و اروپا که در آنجا رها شده است مشاهده کرده‌ایم و می‌بینیم که تقاضای آسیایی هم ریکاوری قابل‌توجهی را در آستانه ورود به فصل زمستان تجربه می‌کند.

این بهبود تقاضا دارد در حالی رخ می‌دهد که بازار بسیار رقابتی (عرضه محدود) است. برآوردهای ما نشان می‌دهد که موجودی تجاری نفت حتی بیشتر از آنچه که اخیرا انتظار داشتیم کاهش می یابد؛ زیرا موجودی کشورهای OECD در پایان آگوست حدود ۱۵۰ میلیون بشکه در روز کمتر از میانگین پنج سال اخیر (۲۰۱۵-۲۰۱۹) است. اگر اوپک‌پلاس به برنامه خود پایبند باشد و فقط ۴۰۰ هزار بشکه در روز در ماه‌های نوامبر و دسامبر به تولید خود اضافه کند (که متاسفانه فکر می‌کنیم محتمل‌ترین نتیجه نشست دوشنبه آینده است)، تجزیه و تحلیل ما نشان می‌دهد که قیمت نفت احتمالا حداقل برای مدت کوتاهی از ۹۰ دلار بر بشکه خواهد گذشت.‌ تنها چیزی که می‌تواند مصرف‌کنندگان را «نجات» دهد، یک زمستان گرم است.

اوپک‌پلاس چقدر باید به تولید خود بیافزاید؟

زمان تنگ است؛ بنابراین شاید ساده‌ترین راه برای رسیدن به توافق، دو برابر شدن میزان رشد عرضه باشد-افزایش ۸۰۰ هزار بشکه‌ای به جای ۴۰۰ هزار بشکه در روز. این امر به بازار این پیام را می‌دهد که اوپک‌پلاس کنترل امور را در دست دارد و نفت ۸۰ دلاری گران است. به بیان ساده، ائتلاف اوپک‌پلاس نشان داده است که می‌تواند بازار را در مواقع سخت مدیریت کند؛ اکنون باید نشان دهد که می‌تواند انتقال به حالت عادی را مدیریت کند-و تصور اینکه نفت ۸۰-۹۰ دلاری ‌طبیعی است خطرناک است.

علت خطرناک بودن نفت ۹۰ دلاری

چرا نفت بالای ۸۰ دلار خوب نیست؟ زیرا در مورد تعدیل تقاضا و افزایش تولید انعطاف‌پذیر ایالات متحده نگرانی‌هایی وجود دارد. این نگرانی‌ها همچنان معتبرند؛ اما یک نیروی جدید، قدرتمند و ناپایدار نیز وجود دارد: جنبش سبز (دوستدار محیط‌زیست).

جالب اینجاست که تاکنون جهانی که به طور فزاینده بیشتر بر سبز بودن تمرکز می‌یابد برای اوپک‌پلاس عالی بوده است. دولت‌ها، سازمان‌های بین‌المللی و سرمایه‌گذارانی که فعال سیاسی هستند، تا حد زیادی بر ساده‌ترین هدف یعنی شرکت‌های بزرگ و بد بین‌المللی نفت متمرکز شده‌اند. آن‌ها به طرف عرضه حمله کرده‌اند؛ در حالی که اقدامات کمی برای مهار رشد تقاضا انجام شده است.

اما قیمت‌های بالای اخیر زغال‌سنگ، گاز و نفت لحن گفت‌وگو را تغییر می‌دهد.

  • سیاستمداران جریان اصلی شروع به درک و به زبان آوردن این کرده‌اند که حمله به عرضه قبل از تقاضا احمقانه است.
  • سازمان‌های بین‌المللی از سرمایه‌گذاری دلسردکننده دور شده و خواستار افزایش عرضه در کوتاه‌مدت هستند.
  • سرمایه‌گذاران در حال مشاهده فرصت‌هایی در فضای هیدروکربن هستند و فشار ESG (استانداردهای زیست‌محیطی، اجتماعی و حاکمیت) ممکن است کاهش یابد.

خطری بسیار واقعی برای اوپک‌پلاس وجود دارد که قیمت بالای نفت باعث معکوس شدن نیروهای سبز که سد سرمایه‌گذاری شده بودند، شود و در عوض این تلاش‌ها را در جهت محدود کردن رشد تقاضای نفت متمرکز کند. این یک ضربه مضاعف به اوپک‌پلاس خواهد بود. صادقانه بگوییم، برای جلوگیری کامل از این تغییر و شیفت شاید دیر باشد؛ اما رشد بیشتر قیمت نفت این روند را تسریع می‌کند.

با نگاه به آینده، این موضوع چالشی برای اوپک‌پلاس خواهد بود. اگر ائتلاف، عرضه خود را تنها ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد، بازار در فصل دوم ۲۰۲۲ به مازاد خواهد رسید. اوپک و متحدانش به جای طرح‌ریزی برای بازگرداندن تقاضا، باید بازار را به طور فعال مدیریت کنند.

ولی ارزشش را دارد. قیمت‌های پایین برای اوپک‌پلاس آسیبی مضر اما شناخته شده است. قیمت‌های بالا در ابتدا عالی به نظر می‌رسند و ما اغلب خود را متقاعد می‌کنیم که پایدار هستند. اما قیمت‌های بالا همیشه سرانجام نیروهای منفی را آزاد می‌کند. این بار نیز از این قاعده مستثنی نیستیم.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر