بورس تهران در انتظار ترافیک عرضه اولیه ها؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 💜2
  • 👁️144
  • 💬0

 

بورسان: امروز محمد قهرمانی مدیر پذیرش شرکت بورس تهران خبر از پذیرش ۶۲ شرکت در بورس تهران از ابتدای سال داد. به گفته قهرمانی در این میان ۳۰ شرکت سرمایه‌گذاری استانی بوده و ۳۲ شرکت نیز شرکت‌های تجاری بوده‌اند. یعنی شرکت‌هایی که باید در بورس تهران عرضه اولیه شوند. 

در این میان از ابتدای سال در بورس تهران تنها ۹ عرضه اولیه را شاهد بودیم. به عبارتی دیگر به علت افت بورس و توقف حداقل ۳ ماهه عرضه‌های بورسی ۲۳ نماد پذیرش شده هنوز عرضه اولیه نشده است.

حال امروز جعفر ربیعی، مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس، در مصاحبه‌ای با تجارت نیوز خبر از عرضه اولیه بوعلی طی دو هفته آینده داد. ربیعی در ادامه از تصمیم این هلدینگ برای عرضه اروند طی ۲ تا ۳ هفته بعد از عرضه اولیه بوعلی خبر داد.

در چنین شرایطی به نظر می‌رسد با مثبت شدن بورس دوباره شاهد ترافیک عرضه‌های اولیه باشیم. اما حتی اگر تعداد عرضه‌ها به دوران اوج بازار هم برسد که هر هفته یه عرضه فرابورسی و یک عرضه بورسی داشتیم باز هم نهایت تعداد نمادی که با توجه به هفته‌های باقی‌مانده تا آخر سال می‌تواند در بورس عرضه اولیه شود تنها ۱۵ عدد است. 

ترافیک سنگین عرضه اولیه‌ها از طرفی می‌تواند بر هجوم دوباره تازه‌واردن به بورس و ورود پول حقیقی به بازار سهام اثرگذار باشد. از طرفی دیگر ممکن است به علت جذب بخشی از پول‌های داخل بازار منجر به شروع اعتراض سهامداران قدیمی‌تر شود. اما به هر حال افزایش تعداد شرکت‌ها می‌تواند با عمیق‌تر کردن بازار سهام منجر به حرفه‌ای‌تر شدن آن و کاهش هیجان در بازار شود.

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
  • کورش جباری

    درکل عمیق شدن بازار وجذب سرمایه حقیقی از برکات اینکار است. انشاالله خیر است برای فعالان بازار. ممنون از زحمات بورسان.
  • کورش جباری

    سلام امیدوارم در قیمت گذاری عرضه اولیه بیشتر دقت شود که بعضی از موارد گذشته تکرار نشود (وسپهر و...).