زیرپوست کدال یکشنبه 2 آذر 99

زیرپوست کدال یکشنبه 2 آذر 99
  • اشتراک‌گذاری
  • ❤️6
  • 👁️251
  • 💬0

بورسان: مرتضی کلهری در برنامه زنگ پایان اول آذر 99 تازه‌ترین اطلاعیه‌های کدال را به شرح زیر بررسی کرد.

 

فرمول نرخ‌گذاری یوتیلیتی‌ها تغییر نکرد

بفجر و مبین، دو شرکت صنعت یوتیلتی کشور خبر دادند دستورالعمل نرخ‌گذاری سرویس‌های جانبی برای سال 99 مشابه سال گذشته است و از این رو رشد سود خاصی برای این شرکت‌ها متصور نیستیم. البته در انتهای این نامه آمده که برای سال‌های آتی از کمک مشاوران و شرکت ملی صنایع پتروشیمی (NPC) برای اصلاح نواقص و تکمیل این فرمول بهره گرفته خواهد شد. با وجود این، مشخص نیست که آیا این گفته صرفا سوری بوده یا برنامه جدی برای اصلاح فرمول قیمت‌گذاری یوتیلیتی دارند.

 

دلار 4200 تومانی روغنی‌ها برجاست

غبشهر دوباره افزایش نرخ داد و به دنبال آن شفاف‌سازی کرد که دولت همچنان ارز 4200 تومانی به این شرکت تخصیص می‌دهد و برنامه‌ای برای تغییر آن ندارد. این در حالی است که پس از آنکه اعلام شد نرخ دلار در بودجه سال آینده بالاتر از 11 هزار تومان در نظر گرفته شده است، برخی زمزمه‌ها از این که این نرخ احتمالا جایگزین نرخ 4200 تومانی به ویژه برای صنایع غذا و دارو شود، به گوش رسید. البته اگر بنا به ایجاد تغییری در این خصوص باشد با توجه به آنکه هنوز پرونده بودجه 1400 تا حداقل یک الی دو ماه آینده باز خواهد بود، طبیعی است که فعلا به غبشهر ابلاغ نشده باشد. نکته جالب توجه دیگر در شفاف‌سازی صنعتی بهشهر، خبر افزایش 30 درصدی هزینه حمل در ماه‌های اخیر بود که منجر به افزایش نرخ 9 تا 13 درصدی روغن‌های مختلف این شرکت شد.

 

تغییر دوباره قیمت‌گذاری قند و شکر

نحوه قیمت‌گذاری قند و شکر بار دیگر و پس از کمتر از ده روز تغییر کرد. در دستورالعمل قبلی 6500 تومان به خود کارخانه می‌رسید و 500 تومان به عنوان کارمزد دولت برداشته می‌شد و قیمت شکر فله 7000 تومان در نظر گرفته شده بود. اما در نرخ‌گذاری جدید سهم دولت حذف شده و کارخانه موظف است شکر را به قیمت 6650 تومان به فروش برساند. اما مشخص نیست که این تغییرات به چه دلیل اعمال شده و این مسأله در کنار مشکلات درآمدی کنونی دولت جلب توجه می‌کند.

 

افزایش سرمایه شگل برای نوسازی خطوط

گلتاش آگهی گرفتن مجوز افزایش سرمایه 160 درصدی بابت تامین سرمایه در گردش و نوسازی خطوط تولید را منتشر کرد. خطوط این شرکت برای دهه 60 است و از آن زمان نو نشده‌اند. مسأله خطوط تولید قدیمی برای سایر شرکت‌های گروه شوینده هم مطرح است؛ برای مثال افراد مرتبط با پاکسان هم در پاسخ به این سوال که چرا با توجه به تقاضای خوب صابون، تولید شرکت افزایش نمی‌یابد، قبلا گفته بودند خطوط تولید قدیمی توان تولید بیشتر را ندارند و به دلیل مدیریت دولتی و افق کوتاه‌مدت مدیران این شرکت، تاکنون اقدام به نوسازی خطوط نشده است.

 

گزارش فوق‌العاده ودی

بیمه دی گزارش شش ماهه بسیار خوبی را منتشر کرد که طبق آن دو برابر کل سود سال قبل، سود خالص ساخته است. نکته جالب توجه آنکه احتمالا سود قرارداد جدید این شرکت با بنیاد شهید از ماه‌های آتی شناسایی و وارد صورت‌های مالی ودی شود. احتمالا این مسأله منجر شود که گزارش 9 ماهه و سالانه شرکت هم خوب ارزیابی شود.

 

سود غگل تقریبا مشابه 98

غگل هم صورت‌های مالی سال منتهی به شهریور 99 را منتشر کرد. سود گلوکوزان بر خلاف کلیت بازار تقریبا رشدی نداشته که نشان می‌دهد احتمالا بخشی از رشد سود شرکت در سال 98 به پایین بودن بهای تمام شده به واسطه خریدهای قبلی برمی‌گشت.

 

افزایش نرخ شیر و لبنیات

مهمترین خبر جدید کدال اما شاید خبر افزایش نرخ شیر خام از 2900 تومان به 4150 تومان بود. در همین حال با توجه به آنکه شرکت‌های تولیدکننده لبنیات نیز تحت فشارند، این شرکت‌ها هم افزایش نرخ حداقل 26 درصدی دریافت کردند. اما با توجه به آنکه افزایش نرخ شیر خام بیشتر از 26 درصد بوده و هزینه‌های لبنیاتی‌ها هم دلاری است و با رشد نرخ ارز افزایش یافته، به نظر می‌رسد به زودی باید در انتظار یک افزایش نرخ دیگر در لبنیات باشیم.

 

تحلیل آخرین گزارش‌های سامانه کدال را در برنامه زنگ پایان مشاهده کنید.

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
  • علی کلاته عربی

    سلام صبح بخیر. بسیارعالی است. تشکر از اطلاع رسانی تون
  • بابک راد

    ممنون از زحمات شما...