پرواز سود پالایشی‌ها در پاییز / آیا پالایشی‌ها به منطقه بنیادی نزدیک می‌شوند؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: با تاخیری نزدیک به دو ماه بالاخره شرکت‌های پالایشی شروع به انتشار گزارش 9 ماهه خود کرده‌اند؛ گزارش‌هایی که از رشد چشم‌گیر سودآوری این شرکت‌ها خبر می‌دهد. با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد تهدیدهایی در مسیر تداوم سودآوری این شرکت‌ها دیده می‌شود.

پالایشگاه نفت تبریز امروز گزارش 9 ماهه خود را روی کدال قرار داد. بر اساس این گزارش، شبریز در 9 ماه ابتدای سال به ازای هر سهم 248 تومان سود ساخته است. این در حالی است که در 6 ماه ابتدای سال سود حسابرسی شده هر سهم این شرکت 131 تومان بود. بر این اساس می‌توان گفت در سه ماهه پاییز این شرکت پالایشی نسبت به متوسط دو فصل ابتدای سال نزدیک به 80 درصد رشد سودآوری را تجربه کرده است.

پالایشگاه نفت اصفهان نیز دیگر شرکت پالایشی است که ساعاتی پیش (بعد از تایم بازار) گزارش 9 ماهه خود را منتشر کرد. این شرکت در پاییز رشد 97 درصدی سودآوری را نسبت به متوسط دو فصل ابتدایی سال ثبت کرده است.

انتظار می‌رود به زودی گزارش دیگر شرکت‌های پالایشی نیز روی کدال قرار گیرد و شاهد رشدسودآوری مشابهی در مجموعه شرکت‌های پالایشی باشیم. چراکه عامل تاخیر در اعلام گزارش 9 ماهه شرکت‌های پالایشی، عدم ابلاغ نرخ خوراک آنها از سوی وزارت نفت بود. اما هفته پیش مهدی صرامی، معاون مالی و اقتصادی پالایش نفت اصفهان از ابلاغ نرخ خوراک 8 ماه ابتدای سال جاری توسط وزارت نفت خبر داد. صارمی گفته بود: تا چند وقت پیش، وزارت نفت تنها نرخ خوراک 4 ماه ابتدایی سال را به پالایشگاه‌ها ابلاغ کرده بود اما به تازگی نرخ خوراک تا ماه هشتم، ابلاغ شد. بر این اساس انتظار می‌رود دیگر شرکت‌ها نیز طی روزهای آتی گزارش‌های 9 ماهه خود را منتشر کنند.

سودآوری شرکت‌های پالایشی ممکن است به افت قیمت این نمادها پایان دهد و رشد قیمت آنها بر اساس عوامل بنیادی را رقم بزند. سهام پالایشی در نیمه اول سال بدون عوامل بنیادی تنها با تکیه بر اخبار و حاشیه‌های عرضه صندوق‌های قابل معامله دولتی(ETF) رشد شدیدی یافتند. در پاییز و زمستان نیز به دنبال عدم تحقق این اخبار به شدت افت کردند. به طور مثال نماد شبریز که سال را با قیمت‌های حدود 1600 تومان آغاز کرده بود تابستان تا بیش از 6000 تومان نیز رسید اما در پاییز در مسیر کاهشی قرار گرفت و تا حدود 2400 تومان افت کرد. افت قیمت سهام پالایشی موجب شده که پی‌برایی آنها بار دیگر به سطوح کمتر از 10 باز گردد.

حالا باید دید که رشد سودآوری این شرکت‌ها می‌‌تواند به عنوان عاملی بنیادی به افزایش قیمت سهام شرکت‌های پالایشی منجر شود؟ و نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است این رشد سودآوری در فصل زمستان و فصل‌های بعد آن ادامه خواهد یافت؟

چرا سود پالایشی‌ها جهش کرد؟

دو عامل اساسی می‌تواند به جهش سودآوری شرکت‌های پالایشی کمک کرده باشد. یکی افزایش کرک اسپرد و دیگری افزایش تخفیف در نرخ خوراک آنها است. کرک اسپرد یا همان اختلاف قیمت محصولات پالایشی با نرخ خوراک (نفت خام) در سه ماهه پاییز افزایشی بوده است. در واقع هرچند قیمت نفت در پاییز همچنان در سطح 40 تا 45 دلار باقی ماند، اما به دلیل بهبود تقاضای محصولات پالایشی در برخی کشورهای جهان کرک اسپرد شرکت‌های پالایشی قدری بهبود یافت.

اما موضوع دوم، به افزایش تخفیف خوراک پالایشی‌‌ها باز می‌گردد. شهریور ماه بیژن زنگنه، وزیر نفت با بیان اینکه قیمت نفت خام و خوراک پالایشگاه‌ها درگذشته بر اساس قیمت فوب خلیج‌فارس تعیین می‌شد، گفته بود: الان قیمت‌های فوب خلیج فارس با واقعیت بازار ایران هم خوانی ندارد. قیمت خوراک و محصولات پالایشی به گونه‌ای که هم برای دولت و هم شرکت‌های پالایشی منصفانه باشد، اصلاح شده است. زنگنه همچنین در نامه‌ای به معاون خود اعلام کرد که با توجه به شرایط تحریم‌ها، نوسان شدید قیمت‌ها و به‌کارگیری روش‌های جدید فروش نفت و فرآورده‌های نفتی، نحوه محاسبه قیمت خوراک برای پالایشگاه‌های نفتی، پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس و دو پتروشیمی نوری و بوعلی تغییر کرده است .

در واقع آنچه که از آن به عنوان افزایش تخفیف خوراک یاد می‌شود نه تخفیف بلکه تغییر مبنای قیمت‌گذاری است. به این معنا که قیمت فوب از فرمول خوراک پالایشی‌ها حذف شده و جای آن را نرخ صادرات نفت ایران گرفته است. چراکه در شرایط تحریم ایران نفت خود را با مقداری تخفیف به فروش می‌رساند، ظاهرا وزارت نفت این تخفیف‌ها را در قیمت خوراک تحویلی به پالایشگاه‌ها نیز اعمال کرده است.

در کنار این دو عامل عوامل دیگری نیز در رشد سودآوری پالایشی‌ها احتمالا دخیل است، به طور مثال شبریز مقداری از فروش خود را از موجودی انبارها که با بهای تمام شده پایین‌تری تولید شده، انجام داده است. با این حال دو عامل کرک اسپرد و کاهش نرخ خوراک برای همه شرکت‌ها مصداق دارد. اما در عین حال هر دو این عوامل می‌تواند مقطعی باشد. به این معنا که کرک اسپرد پالایشی‌ها با افزایش قیمت نفت خام تعدیل شود یا از آن مهم‌تر اینکه در صورت توافق و رفع تحریم‌ها، نفت ایران بدون نیاز به اعمال تخفیف صادر شود و طبیعتا قیمت خوراک برای پالایشگران داخلی نیز افزایش یابد.

رشد قیمت در انتظار پالایشی یکم؟

در این میان اما رشد سودآوری شرکت‌های پالایشی به طور مستقیم می‌تواند بر قیمت سهام «پالایش»، نماد دومین ETF دولتی منجر شود.

پالایشی یکم که قرار بود از اول آبان قابل معامله شود با تاخیر حدود 6 هفته‌ای از میانه‌های آذر بازگشایی شد، اما قیمت این صندوق تنها 10 روز معاملاتی توانست بالای 10 هزار تومان(قیمت عرضه یونیت‌های این صندوق) دوام بیاورد. هرچند با حمایت دولتی قیمت پالایش دو بار توانست به بیش از 10 هزار تومان برسد، اما این رسیدن‌ها بسیار مقطعی و کوتاه‌مدت بود.

امروز هرچند نماد پالایش مانند دیگر سهام‌های پالایشی در کف قیمتی مجاز خود قرار گرفت و شاهد صف فروش سنگینی بود، با این حال افزایش سود آوری شبریز و رشد قیمت این نماد بعد از انتشار گزارش 9 ماهه می‌تواند نوید، رشد قیمت صندوق پالایشی یکم را نیز بدهد.

تنها نماد پالایشی که توانست امروز از صف فروش خارج شده و حتی در پایان معاملات روز در محدوده مثبت قیمتی قرار گیرد شبریز بود، گزارش این شرکت در تایم بازار منتشر شد و بر روند معاملاتش اثرگذار بود. بنابراین در صورتی که در روزهای آتی شاهد انتشار گزارش‌های مشابهی از سوی دیگر پالایشی‌ها باشیم، می‌توان امید داشت که سهام پالایشی‌ها افزایش قیمت را تجربه کنند و در کنار آن پالایشی یکم نیز در مسیر رشد قرار گیرد.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر