زیرپوست کدال یکشنبه 3 اسفند 99

بی توجهی بورس به گزارش‌های مثبت بهمن

بی توجهی بورس به گزارش‌های مثبت بهمن
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: امروز در برنامه «زنگ پایان» بورسان با سروش بهرامی به مهم‌ترین اطلاعیه‎های منتشرشده روی کدال پرداخته شد. غاذر، پلوله، تایرا، فجر و فاسمین نمادهایی بودند که اطلاعیه‌های آن‌ها مورد توجه قرار گرفت.

در پایان نیز شاخص کل بورس و نمادهای خساپا و وبصادر به‌صورت تکنیکال مورد بررسی قرار گرفتند.

غاذر: شرکت کشت‌وصنعت‌ پیاذر، گزارش ماهانه بهمن‌ماه خود را روی کدال منتشر کرد. فروش این شرکت در دی نسبت به آذر افت داشت و توانسته بود 32 میلیارد ریال فروش داشته باشد؛ اما در بهمن‌ماه از فروش 47 میلیارد ریالی خبر داد. این سهم درمجموع 11 ماه امسال 420 میلیارد ریال فروش داشت. این رقم در مدت مشابه سال گذشته حوالی 264 میلیارد ریال بوده است. وضعیت خوب امسال این شرکت عمدتا به خاطر افزایش نرخ‌ در محصولات شرکت بود.

پلوله: شرکت گازلوله، گزارش افشای اطلاعات گروه ب را روی کدال منتشر کرده است؛ همچنین این نماد خبر داد که دیوان عالی کشور به عدم ورشکستگی شرکت رأی داده است. بحث ورشکستگی این شرکت بحث طولانی‌مدتی بود. این نماد درگذشته جزو نمادهای خیلی خوب و پربازدهی بود. حدوداً از سال 85، به خاطر سوء مدیریتی‌ها و فساد، وارد زیان‌دهی شد. در آن زمان از بورس اخراج شده و بعد از آن وارد بازار پایه فرابورس شد. الان در تابلو قرمزرنگ معامله می‌شود. از اوایل سال 92 وضع آن کم‌کم بهتر شد و شرکت گفته بود که توانسته زیان انباشته 100 میلیارد تومانی را به سود 20 میلیارد تومانی برساند.

تایرا: شرکت تراکتورسازی ‌ایران‌، گزارش ماهانه بهمن خود را روی کدال منتشر کرد. این شرکت در آذرماه حدود 2640 میلیارد ریال فروش داشت و در دی‌ از فروش فوق‌العاده 5800 میلیارد ریالی خبر داده بود. همچنین در بهمن‌ماه فروش 4300 میلیارد ریالی را ثبت کرد. به این ترتیب در دو ماه اخیر توانست اعداد خوبی را گزارش کند. این سهم درمجموع 11 ماه امسال بالغ بر 35 هزار میلیارد ریال فروش داشته است؛ در حالی که در مدت مشابه سال گذشته که فروش 19 هزار میلیارد ریالی را ثبت کرده بود. به این شکل شاهد یک رشد 86 درصدی در فروش شرکت هستیم. احتمالاً این نماد در آخر سال بتواند گزارش خوبی را منتشر کند.

فجر: شرکت فولاد امیرکبیر کاشان در دی‌ماه حدود 3300 میلیارد ریال فروش داشت. در بهمن نرخ فروش شرکت کمی کاهش داشت که البته چندان چشمگیر نبود و توانسته فروش 3200 میلیارد ریالی را ثبت کند. این سهم درمجموع 11 ماه امسال نزدیک به 25 هزار میلیارد ریال فروش داشته که 130 درصدی بیشتر است. این نشان می‌دهد که امسال سال خوبی برای فجر بود.

فاسمین : شرکت کالسیمین، پیش‌بینی سود سال 99 خود را منتشر کرد که پیش بینی معقولی بود. به این صورت که برای سال 99 به ازای هر سهم 2681 ریال سود شناسایی کرد. این نماد به ازای هر سهم در سال قبل، 785 ریال سود شناسایی کرده بود و اگر بتواند به عدد برآورد شده برسد که احتمال آن هم زیاد است، می‌تواند سودآوری خوبی داشته باشد.

خساپا: شرکت سایپا، در بلندمدت یک خط حمایتی معتبر داشت که در ریزش‌های اخیر رو به پایین شکسته شد و اکنون در صعودهای کوتاه‌مدت خساپا به‌عنوان یک خط مقاومتی مانع از رشد قیمتی سهام می‌شود. البته سایپا توانسته است خط روند نزولی خود را رو به بالا بشکند که نکته مثبتی در روند آتی سهم خواهد بود. برآیند این اتفاقات احتمال حرکت نوسانی سهم را تقویت می‌کند. محدوده‌ی قیمتی 180 تا 205 تومان، محدوده حمایتی بسیار مهمی برای این سهم است.

وبصادر: بانک صادرات، در یک محدوده نزولی در حال نوسان است که برخوردهای متعددی به سقف و کف و خط میانی این کانال داشته است. در حرکت اخیر این نماد شاهد یک کف بالاتر هستیم که برای تائید روند صعودی کوتاه‌مدت نیازمند سقف بالاتر نیز است؛ اما فعلاً نتوانسته است به این مورد دست پیدا کند. قیمت 222 تومان حمایت بسیار مهمی برای سهم است و در صورت صعود قدرتمند می‌تواند به اهداف 320، 400 و 490 تومان برسد.

شاخص کل بورس: در بلندمدت توانسته بود خط مقاومتی مهمی را به سمت بالا بشکند که همین خط در ریزش اخیر باعث حمایت شاخص و صعود کوتاه‌مدت آن شد. شاخص کل در آخرین صعود خود با برخورد به خط روند نزولی دچار ریزش شد. با توجه به وجود خط حمایتی در زیر کندل ها و همچنین خط مقاومتی بالای آن‌ها به نظر می‌رسد که فعلاً شاهد رشد یا ریزش قدرتمندی در شاخص نخواهیم بود. همچنین به دلیل دامنه نامتقارن با کف منفی 2 درصد، احتمال طولانی شدن نوسان شاخص بیشتر از پیش شده است.

مشاهده برنامه کامل
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر