پمپئو: بایدن می‌خواهد به جای اسرائیل با ایران همکاری کند

پمپئو: بایدن می‌خواهد به جای اسرائیل با ایران همکاری کند
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

"مایک پمپئو" وزیر خارجه سابق آمریکا با انتقاد از سیاست خاورمیانه ای آمریکا، دولت بایدن را متهم کرد که به دنبال ایجاد شراکت با ایران به جای دیگر متحدان برای اداره منطقه خاورمیانه است.

به نقل از وب سایت فاکس نیوز، پمپئو در مصاحبه ای تحت عنوان "آمریکای واقعی" با "رونا مک دانیل" رئیس کمیته ملی جمهوری خواهان با اشاره به این موضوع گفت دولت بایدن به دنبال احیای دستورالعمل شریک سازی ایران با آمریکا در منطقه است که از برنامه های تیم سابق اوباما-بایدن برای منطقه خاورمیانه بوده است.

او گفتگوها با ایران برای احیای برجام را یک سیاست "اشتباه و خطرناک" برای امنیت اسراییل به عنوان مهم ترین شریک راهبردی آمریکا در منطقه خواند و خواستار پایان یافتن مذاکرات احیای برجام و ادامه سیاست فشار علیه ایران شد.

پمپئو: بایدن می خواهد به جای اسراییل با ایران شریک شود

او گفت:" چرا شما (دولت بایدن) در مقابل متحد ما اسرائیل، در کنار ایران قرار می گیرید - این همان کاری است که آنها با پیگیری مذاکرات وین انجام می دهند."

پمپئو با اشاره به اقدام دولت بایدن در ماه فوریه گذشته برای بیرون کشیدن نام حوثی های یمن از لیست گروه های تروریستی دولت آمریکا گفت:" فقط به اقدامات 100 روز اول دولت بایدن نگاه کنید. یک گروه تروریست در کشوری به نام یمن وجود دارد. ... آنها حوثی نامیده می شوند. آنها در واقع یک گروه نیابتی ایران هستند و به وضوح یک گروه تروریستی هستند، اما دولت بایدن در 100 روز اول استقرارش می گوید آنها ترورویست نیستند و نام حوثی ها را از لیست تروریستی خارج می کند."

او افزود:" "امروز حوثی ها به پادشاهی عربستان سعودی موشک پرتاب می کنند در حالی که شهروندان آمریکایی به شهرهایی مثل جده و ریاض در رفت آمد هستند و این موشک ها می تواند جان شهروندان آمریکایی در این شهرها را بگیرد."

پمپئو در ادامه با اشاره به گروه های مقاومت فلسطینی و حزب الله لبنان و تروریست توصیف کردن آنها مدعی شد دولت بایدن در همه مناطق خاورمیانه در حال مماشات و به رسمیت شناختن این گروه های نیابتی ایران است و با این کار می خواهد به جای اسراییل، ایران را شریک اصلی خود در خاورمیانه کند.

وزیر خارجه سابق آمریکا در ادامه با هشدار به دولت بایدن درباره اینکه سیاست آمریکا در قبال اسراییل یک سیاست تغییر ناپذیر بوده و از اجماع دو حزبی برخوردار است، افزود:" دولت بایدن در نهمین سالگرد تلاش تیم اوباما- بایدن برای شراکت با ایران در خاورمیانه در حال پیشبرد این سیاست است.

سیاستی که به گفته پمپئو موجب خشم و نگرانی متحدان سنتی آمریکا در منطقه شده است. پمپئو در این زمینه گفت:" این سیاست برای کشورهای حاشیه خلیج فارس خطرناک است، به ویژه برای اسراییل مهم ترین شریک راهبردی ما در خاورمیانه که امسال هفتادوسومین سالگرد تاسیس خود را جشن می گیرد، و حتی این سیاست می تواند در اینجا و روی امنیت ما هم تاثیر بگذارد."

او در ادامه با اشاره به ترکیب اعضای تیم امنیت ملی کابینه بایدن گفت تمامی این افراد از جمله کسانی هستند که در دوره اوباما در همین سمت ها خدمت کرده و همه آنها دیدگاهی مشابه دارند و می خواهند ایران را به جای اسراییل و کشورهای عربی، به شریک اصلی خاورمیانه ای آمریکا بدل کنند.

او در ادامه تیم سیاست خارجی بایدن را متهم به پیگیری سیاست های یهود ستیزانه کرد که طی سال های گذشته به عنوان یک گرایش در داخل حزب دموکرات آمریکا رشد کرده است و امروز در دیدگاه نمایندگانی چون "ایلهان عمر" ، " الکساندر اوکازیو کورتز" و "برنی سندرز" بازتاب دارد.

منبع: عصرایران

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر