شمارش معکوس

نقشه راه خروج از اقتصاد دستوری

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 24 پسندیدن
Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Progress: NaN%
Playback Rate
1.00x

بورس تهران در روز دوشنبه با وجود شروع مثبت در ساعات ابتدایی خود به دلیل نامه جنجالی شورای رقابت در رابطه با عرضه خودرو در بورس کالا و ادامه قصه پرماجرای خودرو و بورس کالا با فشار عرضه‌ها مواجه شد اما در نهایت نماگرهای اصلی بازار سهام با حمایت‌ نهادهای تصمیم‌گیرنده در این خصوص، کار خود را در محدوده مثبت به پایان رساندند. شاخص کل با رشد ۱،۰۲۵ واحدی (معادل ۰.۰۶ درصد) عدد یک میلیون و ۶۵۳ هزار واحدی را در پایان ثبت کرد. شاخص کل هم‌وزن که نماینده سهام کوچکتر بازار است، نیز شرایط بهتری داشت و با رشد ۰.۵۳ درصدی همراه شد.

ارزش معاملات خرد سهام در روز کاری گذشته در کانال ۱۰ هزار میلیارد تومانی قرار گرفت و در نهایت عدد ۱۰،۱۴۲ میلیارد تومانی را به ثبت رساند. در بین صنایع خودرو و قطعات، شیمیایی و فلزات اساسی بیشترین ارزش معاملات را داشتند. خروج پول اشخاص حقیقی از بازار سهام در روز گذشته ادامه داشت و حدود ۴۵۵ میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقیقی به حقوقی در بازار اتفاق افتاد.

در برنامه شمارش معکوس امروز میزبان مرتضی کاظمی،‌ پژوهشگر اقتصادی بودیم و به موضوع چالشی و پر بحث این روزهای اقتصاد ایران یعنی اقتصاد دستوری پرداخته شد. در این برنامه تجربه کشورهای مختلف در این‌باره و تغییرات روند آن در چند دهه اخیر اقتصاد ایران بررسی شد. در پایان نیز راهکارهایی برای گذر از این مشکل اقتصادی که به عنوان ریشه مشکلات بنیادی در بخش تولید و عدم توسعه اقتصادی کشور از سوی بسیاری از اقتصاددانان معرفی می‌شود، ارائه شد.

در این برنامه آرمان ملکی، عضو تحریریه فردای اقتصاد نیز توضیحاتی را در رابطه با مهم‌ترین تحولات و آمار معاملات روز گذشته بورس تهران ارائه داد.

ویدئوهای مرتبط
فهرست پخش
شروع برنامه
پیشنهاد سردبیر