شمارش معکوس

رانت دلار نیما چقدر است؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 18 پسندیدن
Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Progress: NaN%
Playback Rate
1.00x

بورس تهران در روز گذشته متعادل و در محدوده صفر تابلو دنبال شد. شاخص کل با رشد ۳۴۸ واحدی (معادل ۰.۰۲ درصد) در ارتفاع یک میلیون و ۴۱۷ هزار واحدی ایستاد. شاخص هم‌وزن که نماینده سهام کوچکتر بازار است پس از چند روز عملکرد بهتر نسبت به شاخص کل، امروز شرایط بدتری داشت و با افت ۰.۰۲ درصدی همراه شد. ارزش معاملات خرد نیز کانال ۳ هزار میلیارد تومانی را از دست داد و به ۲،۹۸۸ میلیارد تومان رسید. در بین صنایع خودرو و قطعات، سرمایه‌گذاری‌ها و شیمیایی و در بین نمادها پالایش، خگستر و خودرو بیشترین ارزش معاملات را داشتند. خروج پول اشخاص حقیقی نیز همچنان از بازار سرمایه ادامه دارد و حدود ۲۱۷ میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقیقی به حقوقی در بازار اتفاق افتاد.

واردات در اقتصاد ایران چه جایگاهی دارد؟ محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های وارداتی که از سال 1397 افزایش یافت، چه اثری بر تولید کشور گذاشته است؟ سیاست جایگزینی واردات در اقتصاد ایران موفق بوده است؟ آیا این موضوع درست است که توسعه اقتصادی کشور در سایه توانایی تامین اقلام مورد نیاز مردم از سوی تولیدکنندگان داخلی محقق می‌شود؟ نظام چندنرخی بودن ارز به نفع واردات و واردکننده است؟ برآوردها نشان می‌دهد که چندنرخی بودن ارز، رانتی معادل 150هزار میلیارد تومان به دنبال دارد. این رانت چه تبعاتی برای اقتصاد کشور خواهد داشت؟

در برنامه شمارش معکوس امروز همراه با علیرضا مناقبی، رئیس مجمع واردات ایران و غزاله طایفه، دبیر صنعت، معدن و تجارت به بررسی این سوالات پرداختیم.

ویدئوهای مرتبط
فهرست پخش
شروع برنامه
پیشنهاد سردبیر