ایران ادعای بی‌نتیجه بودن مذاکرات با گروسی را رد کرد

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

با وجود اظهارات گروسی مبنی بر بی‌نتیجه بودن مذاکرات در حین سفر اخیر او به تهران، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران می‌گوید ایران و آزانس به توافقات کلی دست یافتند.

بهروز کمالوندی در گفت و گو با فارس گفت: آقای گروسی در این سفر علاوه بر دیدار با آقای محمد اسلامی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با آقای حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.

او افزود: گفت‌وگوها در فضای سازنده مطرح شد و دو طرف در ارتباط با چگونگی پیگیری موضوعات مورد علاقه به توافقات کلی رسیدند.

به گفته کمالوندی، با توجه به فشردگی این سفر که در آستانه نشست شورای حکام صورت گرفته بود و ضیق وقت، طرفین ضمن توافق بر روی کلیات موضوعات مورد نظر، موافقت کردند که رایزنی‌های خود را برای تکمیل چارچوب و جزییات تداوم همکاری‌ها همچنان ادامه دهند.

او همچنین در سخنانی اعلام کرد که آقای گروسی اشاره کردند که مذاکرات داشتیم و این مذاکرات سازنده بود، اما به نهایت نرسیده است.

سخنگوی سازمان اتمی ایران افزود: معنی کلمه‌ای که گروسی به کار برد یعنی ناتمام ماندن، با توجه به اینکه مذاکرات ما موضوعات متعددی داشت نتوانستیم تمام این مسائل را به انتها برسانیم و جمع بندی نهایی داشته باشیم.

کمالوندی با بیان اینکه حتی تا فرودگاه تلاش کردیم که کار را به انتها برسانیم ولی بخشی از کار باقی ماند، گفت: علت آن اصرار ما بر برخی از مواضع و مطالب خودمان بود این مذاکرات ادامه پیدا خواهد کرد.

این اظهارات در حالی است که گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای بعد از ترک تهران و در نشست فصلی شورای حکام گفته است که؛ مذاکرات با ایران سازنده بود اما به توافقی دست نیافتیم.

گزارش توییتری امیر عبداللهیان از دیدار و گفتگو با مدیر کل آژانس انرژی اتمی

وزیر امور خارجه نیز در خصوص دیدار با گروسی توضیحاتی ارائه داد. او در توییتر نوشت:

در تهران با آقای گروسی گفتگوهایی صمیمی، صریح و نتیجه‌بخش انجام شد.

در مورد ادامه همکاری‌ها توافقات خوبی کردیم اما نهایی‌کردن متن، نیاز به کار بیشتر در مورد چند واژه دارد. حصول توافق امکان‌پذیر است. سیاسی کردن مسائل فنی غیرسازنده است. قرار شد بزودی نشستی مشترک برگزار و متن نهایی شود.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر