آیا تورم بعد از کرونا یک مساله جهانی است؟

غذا و انرژی دغدغه جدید آمریکا و اروپا

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
در شرایطی که برخی اقتصاددانان سیاست‌های بودجه‌ای بایدن و رویکرد فدرال رزرو را مقصر تورم بالا رفتن این روزها می‌دانند، اقتصاددانانی مثل کروگمن و بردفورد دلانگ حامی سیاست‌های بودجه‌ای بایدن‌ هستند و می‌گویند نباید چندان نگران تورم فعلی بود. در این گزارش دیدگاه کروگمن را بررسی می‌کنیم که با اشاره به وضعیت تورمی مشابه در اروپا، علت اصلی تورم را مشکلات موقتی زنجیره عرضه و افزایش قیمت جهانی غذا و انرژی می‌داند. در نتیجه از نظر او ریشه اصلی تورم آمریکا نه سیاست‌های حمایتی بایدن در شرایط کرونایی، بلکه مشکل عرضه در کل جهان است.

بورسان-مجتبی نظری: پاول کروگمن اقتصاددان مطرح آمریکایی که سابقه دریافت نوبل اقتصاد را در کارنامه دارد، در یادداشتی در روزنامه نیویورک‌تایمز به بحث‌های تورم این روزهای آمریکا پرداخته است. او که یکی از حامیان سیاست‌های اقتصادی دولت جو بایدن است، می‌گوید نقادان بایدن به محض اعلام تورم ۶.۲ درصدی عجولانه سیاست‌های اقتصادی و حمایتی دولت را نقد کردند. اما آیا واقعاً این تورم شکست سیاست‌های دولت را منعکس می‌کند؟ آیا اصلا رخداد خاصی حساب می‌شود؟ (مقدار این تورم نسبت به دهه‌های ۱۹۴۰ و ۱۹۷۰ هنوز ناچیز است).

افزایش قیمت‌ها در اروپا و آمریکا

تورم فقط در آمریکا بالا نرفته، بلکه اروپا هم تورمی ۴.۱ درصدی را تجربه می‌کند. کروگمن فکر می‌کند که در این زمینه بیشتر باید شباهت‌های تورم اروپا و آمریکا را دید و سعی می‌کند یک تصویر کلی از موضوع ارائه دهد. کروگمن با مقایسه روند تورم در اروپا و امریکا نشان می‌دهد با شروع سال ۲۰۲۱ تورم در هر دو حوزه افزایش قابل توجه داشته است. نکته دیگر این که تورم آمریکا در چهار سال اخیر همواره بالاتر از اروپا بوده و طبیعی است که الان نیز تورم بالاتری نسبت به اروپا داشته باشد و از این جهت اقتصاد آمریکا خاص نیست.

کروگمن به آلمان به طور خاص هم توجه نشان می‌دهد: آلمانی‌ها به صورت تاریخی تورم‌گریز هستند. آن‌ها همچنین برای بازیابی پساکرونایی، سیاست‌های حمایتی چندانی در نظر نگرفتند و مخارج دولت را در این راستا زیاد نکردند. با این حال آن‌ها هم تورم ۴.۶ درصدی را از سر می‌گذرانند که نسبت به تورم حدود ۲ درصدی سال‌های قبل، زیاد محسوب می‌شود.

قیمت انرژی و غذا عامل اصلی تورم بالا

نویسنده در اینجا می‌کوشد سخن اصلی خود را بگوید: چرا اروپایی‌ها تورم بالاتری دارند؟ به همان دلیل که آمریکا هم دارد! افزایش تند قیمت انرژی و غذا در بازارهای جهانی به زعم او عامل اصلی افزایش شاخص قیمت مصرف‌کننده هستند. در واقع به دلیل آنکه اقتصاد به وضعیت سابق بازگشته اما اثرات کرونا هنوز باقی مانده لاجرم بخشی از این اثرات خود را در مشکل زنجیره عرضه نشان خواهد داد و تورم فعلی را ایجاد خواهد کرد. یا می‌توان گفت تقاطع بهبود غیر همسان اقتصادی و اثرات تعویقی همه‌گیری کرونا باعث مشکلاتی در زنجیره عرضه شده است.

چرا تورم آمریکا از اروپا بیشتر است؟

اما علت تفاوت تورم آمریکا و اروپا چیست؟ یک دلیل می‌تواند این باشد که تورم اولیه اروپا هم کمتر بوده. البته کروگمن اشاره می‌کند که تورم پایین اروپا در دوران پیش از کرونا اتفاق چندان خوبی هم نبوده است؛ چرا که یک توافق نسبی میان اقتصاددانان هست که مقامات پولی باید یک تورم هدف مثبت -حداقل ۲ درصد- در نظر بگیرند؛ چرا که دستشان برای کاهش نرخ سود بانکی در دوران‌های رکود باز باشد. در نتیجه نویسنده می‌گوید که مقامات اروپایی از روی محافظه‌کاری بیش از حد به آن تورم پایین تن داده بودند.

در مجموع کروگمن معتقد است که تفاوت‌های میان اروپایی‌ها و آمریکا و کلا تفاوت‌های بین‌المللی چندان اهمیت ندارد و آنچه مهم است این است که افزایش مشابهی در کشورهای متفاوت رخ داده و اتفاق آمریکا را نمی‌توان گردن سیاست‌های بایدن انداخت.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر