میدان نبرد جدید ایران و اسرائیل کجاست؟

میدان نبرد جدید ایران و اسرائیل کجاست؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
بررسی‌ها و نتیجه مذاکرات نشان می‌دهد که هند بیش‌تر به سوی اسرائیل و کشورهای حوزه خلیج‌فارس متمایل شده زیرا در برهه زمانی کنونی از رابطه با آن کشور‌ها بیش از ارتباط با ایران سود می‌برد. ایران توانایی سرمایه‌گذاری در هند را ندارد.

چند روز از ورود «نائور گیلون» سفیر تازه اسرائیل به هند نگذشته که او ایران را «بزرگترین عامل بی‌ثباتی» در خاورمیانه خوانده است. اظهارنظر گیلون در کنفرانس مطبوعاتی او در هند مطرح شد. در هند بحث‌ها در مورد نقشه راه برای «چهارگانه تازه» اصطلاحی که در آن کشور برای توصیف گروه اخیرا تشکیل شده متشکل از امریکا، اسرائیل، امارات و هند استفاده می‌شود بالا گرفته است.

دیدگاه اسرائیل نسبت به ایران چیست؟

وزرای خارجه چهار کشور ماه گذشته نخستین نشست را برای تشکیل کارگروه مشترک تازه با تمرکز بر مسائل اقتصادی برگزار کردند و قرار است در هفته‌های آینده دوباره در دبی با یکدیگر دیدار داشته باشند. سفیر اسرائیل به رسانه‌های هندی گفت که اسرائیل دیدگاه واضحی در مورد ایران دارد. این اظهارات باعث ایجاد نزاعی عمومی بین گیلون و سفارت ایران در هند شد. سفارت ایران در بیانیه‌ای اظهارات گیلون را «کودکانه» و «نماینده صهیونیسم شیطان صفت» خواند و اسرائیل را «خانه ترور» و «رژیمی متکبر و خونخوار» خواند.

گیلون گفت: «زمانی که در ۵۷ سالگی کسی من را کودک و ماجراجو خطاب می‌کند من این نظر را به عنوان یک تعریف و تمجید می‌پذیرم». «آلون اوشپیز» سفیر سابق اسرائیل در هند نیز در توئیتی درباره انفجاری که در سال ۲۰۱۲ میلادی در خارج از سفارت اسرائیل در دهلی نو روی داد ایران را مقصر آن حمله دانست. این نخستین باری نیست که دهلی نو به میدان نزاع ایران و اسرائیل تبدیل شده است.

هند در سالیان اخیر تلاش کرده در میانه نزاع ایران و اسرائیل از هیچ یک از طرفین جانبداری نکند.

از زمان برقراری روابط دیپلماتیک کامل میان هند و اسارئیل در سال ۱۹۹۲ میلادی، هند با موفقیت روابط سطح بالای خود را با اسرائیل و ایران کشوری که در سال ۱۹۵۰ میلادی بلافاصله پس از استقلال هند آن را برسمیت شناخت حفظ کرده است. اسرائیل اما همواره هند را تحت فشار قرار داده تا از ایران فاصله بگیرد. اظهارات گیلون این گمانه زنی را در هند افزایش داده که دولت «نارندرا مودی» نخست وزیر آن کشور در حال تقویت روابط خود با اسرائیل به ضرر شراکت ریشه‌دار تاریخی هند با ایران است.

چند درصد تسلیحات هندر از اسرائیل است؟

براساس گزارش موسسه تحقیقات صلح بین‌المللی استکهلم در سال ۲۰۲۰ میلادی، هند ۱۳ درصد از تسلیحات مورد نیاز خود را از اسرائیل وارد کرده و اسرائیل سومین تامین‌کننده بزرگ تسلیحات هند پس از روسیه و فرانسه است. هند بزرگترین مشتری تسلیحاتی اسرائیل است و ۴۳ درصد از صادرات تسلیحاتی اسرائیل از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ میلادی به هند صورت گرفته است.

تجارت سالانه دو کشور (بدون احتساب بخش دفاعی) در سال گذشته ۴.۱۴ میلیارد دلار بوده که از ۲۰۰ میلیون دلار در سال ۱۹۹۲ میلادی بسیار بیش‌تر بوده است و دو کشور امیدوار هستند تا ژوئن آینده توافق تجارت آزاد را نهایی کنند. در طول ماه‌های گذشته وزرای امور خارجه و مقام‌های نظامی هندی و اسرائیلی با یکدیگر دیدار داشته‌اند و «نفتالی بنت» نخست وزیر اسرائیل اعلام کرده که مودی همتای هندی‌اش قصد دارد سال آینده به هند سفر کند. بنت مودی را محبوب‌ترین فرد در اسرائیل خواند و به شوخی به او در حاشیه نشست تغییرات آب و هوایی در گلاسکو گفت: «بیا و به حزب من بپیوند».

مودی در سال ۲۰۱۷ میلادی، نخستین نخست وزیری از هند بود که به اسرائیل رفت.

هند دومین وارد‌کننده بزرگ نفت از ایران بود که ۱۰ درصد از واردات انرژی هند را در آن زمان شامل می‌شد. پس از اعمال تحریم ها، واردات هند از ایران به صفر رسید و تجارت دو جانبه دو کشور که بیش از ۱۷ میلیارد دلار بود ناگهان به ۳.۵ میلیارد دلار کاهش یافت.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر