تعرفه پزشکان چقدر گران می‌شود؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
مهاجرت پزشکان به خارج از کشور افزایش یافته است و بیم آن می‌رود که تا چند سال آینده مجبور باشیم پزشک متخصص از خارج بیاوریم

رئیس کل جدید سازمان نظام پزشکی که نماینده بیش از ۳۵۰ هزار عضو این صنف نخبه کشور محسوب می‌شود، دیروز در نخستین نشست مطبوعاتی خود پس از انتصاب به این مسوولیت، خطاب به مسوولانی در سه قوه، برای تمام کج‌روی‌های مرتبط با حقوق هم‌صنفان خود، خط و نشان‌های بسیار پررنگ کشید.

چالش‌های افزایش پذیرش دانشجوی پزشکی چیست؟

محمد رئیس‌زاده که پیش از ۱۱ مهرماه امسال و تا قبل از امضای حکم ریاستش توسط رئیس‌جمهوری، ریاست بسیج جامعه پزشکی را بر عهده داشت و به عنوان جراح قلب و عروق، از چهره‌های شاخص در دانشکده پزشکی بقیه‌الله به شمار می‌رود، دیروز در پاسخ به سوالات خبرنگاران درباره چالش جدی و تصمیم اخیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی برای افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی، مخالفت با مصوبه تعرفه‌های خدمات درمانی درصورت تصویب کمتر از پیشنهاد ۶۰ درصدی سازمان نظام پزشکی، توزیع نامناسب پزشک در کشور، مهاجرت پزشکان به دلیل بی‌تدبیری دولت‌ها برای نگهداشت سرمایه‌های انسانی و.... با دیالوگی متفاوت از سه همتای پیشین خود؛ محمدرضا ظفرفندی، ایرج فاضل و علیرضا زالی، سخن گفت. حداقل بعد از درگیری‌های کلامی ماه‌های پایانی سال ۱۳۹۱ که سید شهاب‌الدین صدر؛ رئیس کل وقت نظام پزشکی کشور در اعتراض به دخالت دولت در تعرفه‌های پزشکی، از امضای مصوبه شورای‌عالی بیمه درباره قیمت خدمات درمانی خودداری کرده بود و پس از آن هم در مذمت ردصلاحیت‌های گسترده برای ششمین انتخابات نظام پزشکی، اخطارهای تندی به هیات نظارت و همدستان برخی جناح‌های سیاسی داد، ادبیاتی مشابه حرف‌های دیروز رئیس جدید این نهاد صنفی، در حال فراموش شدن بود.

اگرچه زالی در طول سال‌های ریاست خود بر نظام پزشکی در دولت یازدهم، درباره برخی اقدامات خودجوش در برخی دستگاه‌ها برای تخطئه جامعه پزشکی اعتراض می‌کرد اما از فحوای لحن او هم بوی نوعی محافظه‌کاری برمی‌خاست. ایرج فاضل که در انتخابات دور هفتم نظام پزشکی به ریاست این سازمان برگزیده شد تقریبا رکورد‌دار سکوت بود و ظفرقندی هم که تجربه تلخ رد صلاحیت در انتخابات نظام پزشکی دور ششم به دلیل تعلقات سیاسی به جبهه اصلاحات را داشت، در دوره دو ساله ریاست و پس از استعفای فاضل از ریاست نظام پزشکی، با رعایت حریم‌های مشهود، وانمود می‌کرد که معترض و منتقد است تا در نهایت پس از برگزاری انتخابات دور هشتم و درحالی‌که سیاسیون این صنف پیش‌بینی می‌کردند که منتخبان جدید، همسویان اعتقادی دولت و مجلس خواهند بود، صندلی را به گزینه جدید ریاست سپرد.

تلقی اصحاب رسانه هم چیزی جز این نبود که منتخب جدید، شانه به شانه دولت و سایر نهادها پیش برود اما دیروز تمام این تلقی‌ها برهم خورد به خصوص وقتی محمد رئیس‌زاده، انتقادات خود را با خطاب قراردادن تصمیمات و عملکرد شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و شورای‌عالی بیمه؛ شوراهایی که ریاست آنها بر عهده رئیس قوه مجریه و در واقع، امضا‌کننده حکم ریاست محمد رئیس‌زاده برای حکمرانی در بزرگ‌ترین صنف نخبگان کشور است، آغاز کرد بعد هم تا تذکر و عتاب به وزیر علوم به دلیل پیشنهاد غیر علمی ادغام آموزش پزشکی در وزارت علوم پیش رفت. به نظر می‌رسد نماینده جدید صنف پزشکان، این قدرت را دارد که رئیس‌جمهوری را هم به پذیرش خواسته‌های خود وادارد.

دو سال از تشکیل ستاد ملی مقابله با کرونا می‌گذرد و تا دو هفته قبل، جایگاه ریاست کل نظام پزشکی کشور و شأن علمی این مقام صنفی، تا آن حد برای قوای سه‌گانه، کمرنگ بود که در این دو سال، هیچ نماینده‌ای از این نهاد صنفی در ستاد سیاستگذار تصمیمات کشوری حضور نداشت.

رئیس‌زاده دیروز اعلام کرد که نه‌تنها از دو هفته قبل، به عضویت ستاد ملی مقابله با کرونا درآمده و ابتدای این هفته هم دومین حضور در جلسه ستاد و در کنار اعضای هیات دولت را داشته، وزیر کشور را هم واداشته‌اند که با تقریر و ابلاغی، روسای شورای هماهنگی نظام پزشکی استان‌ها، به عنوان عضو ستاد کرونای استان و رئیس نظام پزشکی شهرستان‌ها، به عنوان عضو ستاد کرونای شهرستان، در جلسات حاضر باشند. اینکه دولت و قوای سه‌گانه تا چه حد این مدل برخورد و حمله مدیریتی را برتابند، نامعلوم است. دوره ریاست بر سازمان نظام پزشکی، ۴ ساله است. دو اتفاق محتمل است؛ یا رئیس‌جمهوری که حکم ریاست محمد رئیس‌زاده بر نظام پزشکی کشور را تایید کرده، امضای خود را پس می‌گیرد، یا این نحو گفتار و برملاکردن‌ها و خطاب قراردادن‌ها، به مذاق ابراهیم رئیسی خوش می‌آید و بنابراین، دو رئیس! در پایان ریاست ۴ ساله و ابتدای تابستان ۱۴۰۴، شانه به شانه یکدیگر حاضر خواهند شد.

منبع: اعتماد

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر