برجام با بورس تهران چه می‌کند؟

خبرنامه اقتصاد ایران - چهارشنبه ۱۵ دی ۱۴۰۰

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

شبیه‌سازی برجام برای بورس تهران

آخرین اخبار از وین از نزدیک شدن طرفین به یک توافق هر چند ابتدایی خبر می‌دهد. افزایش خوش‌بینی‌ها در صحبت‌های هر دو طرف و احتمال شروع مذاکرات مستقیم بین ایران و آمریکا نشان از نزدیک‌تر شدن خواسته‌های طرفین دارد. ریزش نرخ دلار طی ۲ روز اخیر و کاهش محسوس نرخ سود در بازار بدهی از جمله آثار چنین گمانه‌زنی‌هایی است. فعالان بازار سهام نیز به نوبه خود به مرور خاطرات سال ۹۴ پرداخته‌اند؛ زمانی که برجام برای اولین مورد توافق ایران و ۶ کشور دیگر قرار گرفت. اما دوره فعلی چه شباهت‌ها و چه تفاوت‌هایی با سال ۹۴ دارد و آیا تاریخ بازار سرمایه بار دیگر تکرار خواهد شد؟

فرمان بازار ارز در دست برجام

همان‌طور که ده سال قبل دلار با اخبار مذاکرات هسته‌ای نوسان سنگین را تجربه می‌کرد حالا نیز همین حساسیت در بازار ارز نسبت به مذاکرات وین مشاهده می‌شود. دلاری که با اخبار منفی تا بیش از ۳۱ هزار تومان رشد کرده بود، امروز سقوط تا میانه کانال ۲۸ هزار تومان را تجربه کرد و اما به نظر می‌رسد این پایان ماجرا نیست. اظهارنظرهای خوشبینانه‌ از آمریکا و روس‌ها در خصوص پیشرفت گفت‌وگوها شنیده می‌شود که البته شاید تا مشخص شدن نتیجه نهایی نتوان به آن اتکا کرد. این امید وجود دارد که ایران به توافقی خوب دست یابد تا شاید اندکی از التهاب اقتصاد کشور کاسته شود. اما در نقطه مخالف، بازار ارز در هفته‌های آینده احتمالا واکنش تندی به اخبار بد پیرامون احیای برجام داشته باشد.

پول صادرات بنزین در جیب مردم یا قاچاقیان؟

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران چندی پیش از کاهش صادرات بنزین خبر داده بود و اعلام کرد که اولویت دولت، تأمین بنزین برای مصرف داخل است. به گفته محسن خجسته‌مهر، صادرات بنزین هیچگاه متوقف نشده، اما نوسان دارد. در همین رابطه حمید حسینی، عضو اتحادیه صادکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی گفت: «به دلیل مصرف داخلی و شدت گرفتن قاچاق از ابتدای خرداد ماه بنزینی برای صادرات نداشته‌ایم .» برای توضیح چرایی کاهش جدی صادرات بنزین، و تبعا، کاهش درآمد حاصل از آن دو دلیل می‌توان برشمرد. نخست افزایش نیاز بنزین در کشور و دوم، کاهش تولید داخلی. به همین دلیل هم صادرات بنزین کاهش یافته تا نیاز داخلی کشور تأمین شود، اما اینکه چرا مصرف داخلی افزایش یافته نیز بی‌ربط به کاهش ارزش پول ملی و به‌صرفه شدن قیمت آزاد بنزین نیست.

ارز ترجیحی ریشه چاپ پول

مساله ارز ۴۲۰۰ به خودی خود اهمیت جدی دارد؛ از یک طرف به اقلام اساسی مردم وابسته است و از طرف دیگر رنگ و بوی فساد در آن جدی است. همگان توافق دارند که وجود ارز ۴۲۰۰ همچنان فسادزا است؛ اما تبعات حذف آن چندان معلوم نیست. اما به تدریج ابعاد جدیدی از مخرب بودن این سیاست یافت می‌شود که امروز توسط مسولین رسمی دولت گفته شده است. حمید پورمحمدی در مصاحبه‌ای گفته که ریشه افزایش پایه پولی در برخی ماه‌ها آن است که بانک مرکزی مجبور بوده برای تهیه ارز واردات کالاهای اساسی از بازار به نرخ نیما دلار خریداری کند و به نرخ ۴۲۰۰ به واردات‌ کننده بدهد که معنایی جز چاپ پول ندارد .

بزرگترین خطرات سال جدید میلادی از نگاه «تایم»

نشریه تایم در گزارشی ۱۰ ریسک بزرگ که در سال جدید میلادی جهان را تهدید می‌کن د، پیش‌بینی کرده است. ایران به واسطه احتمال شکست در مذاکرات وین و افزایش احتمال تقابل و رویارویی با اسرائیل و ترکیه به دلیل سیاست‌های اقتصادی اردوغان در بین این ۱۰ ریسک بین‌المللی قرار گرفته‌اند. برمر می‌نویسد، دولت‌های ایالات متحده و چین در سال ۲۰۲۲ تمرکز بیشتری بر مسائل داخلی خواهند داشت و این احتمال وقوع یک درگیری بزرگ بین‌المللی را در این سال کاهش می‌دهد. اما همزمان به همین دلیل این دو کشور زمان و انرژی کمتری برای رهبری و هماهنگی دیگر کشورها خواهند داشت و این مسئله به طور بالقوه اقتصادهای نوظهور را با بحران بیشتری همراه خواهد کرد.

اخباری که نباید از دست داد:

دو خبر مهم برای بورس تهران

جزئیات آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران در عراق

۱۰۰ هزار خودرو در انبارها خاک می‌خورد

چند نفر از ایرانی‌ها در سال‌های گذشته مهاجرت کردند؟

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر