ماجرای تغییر جنتی در شورای نگهبان

ماجرای تغییر جنتی در شورای نگهبان
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
۲۶ تیر ماه سالروز تاسیس شورای نگهبان است. با نزدیک شدن به این تاریخ شایعاتی درباره تغییر جنتی در شورای نگهبان به گوش می‌خورد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره گمانه‌زنی برخی رسانه‌ها از تغییر آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان گفت: بر اساس قانون اساسی انتخاب فقهای شورای نگهبان جزو وظایف رهبری است و به نظرم رسانه‌ها در این زمینه گمانی زنی نکنند و چون در آستانه ۲۶ تیر هستیم، به زودی ان شالله اعلام خواهد شد.

کهولت سن اعضای شورای نگهبان

طحان نظیف در پاسخ به سوالی درباره اظهار نظر یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام مبنی بر این‌که برخی اعضای شورای نگهبان به دلیل کهولت سن در جلسات حضور پیدا نمی‌کنند، گفت: باید عرض کنم همه اعضای شورای نگهبان عضو مجمع نیستند و تنها فقها عضو هستند. گاهی همزمانی جلسات مجمع تشخیص با جلسات شورای نگهبان موجب شده تا اعضای شورا نتوانند در جلسات مجمع حضور داشته باشند، اما باید اعلام کنم که جلسات شورای نگهبان همواره با حضور همه اعضا تشکیل می‌شود و بندرت پیش می‌آید که حتی یک نفر از اعضا در جلسات غیبت داشته باشد.

طحان نظیف در پاسخ به سوالی در خصوص موضع شورای نگهبان درباره نقش نمایندگان در انتصابات با توجه به دیدگاه رهبر انقلاب گفت: تاکنون نسبت به این موضوع چندین بار صحبت شده و رهبر معظم انقلاب هم تاکیداتی داشتند. صلاحیت و وظایف مجلس براساس قانون مشخص است. این وجهه را هم باید مورد توجه قرار دهیم که نظارت و پیگیری قوانین دخالت در انتصابات نیست. مجلس این حق را دارد که قوانین وضع شده را پیگیری کند که در این مورد هم پیش بینی در قانون صورت گرفته است. ما همینطور که بر عدم دخالت تاکید می‌کنیم باید بر بحث نظارت هم توجه داشته باشیم.

آیت‌الله جنتی در شورای نگهبان ماندگار شد

با توجه به پایان یافتن دوره شش ساله عضویت سه تن از فقهای شورای نگهبان، رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای اصل نود و یکم قانون اساسی و در احکامی جداگانه، عضویت آیت‌الله حاج شیخ احمد جنتی، حجت‌الاسلام والمسلمین حاج سیّد محمدرضا مدرسی‌یزدی و حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ مهدی شب‌زنده‌دار را برای یک دوره جدید تمدید و آنان را به عنوان عضو فقهای شورای نگهبان منصوب کردند.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر