طالبان با حق آبه ایران برق تولید می‌کند

طالبان با حق آبه ایران برق تولید می‌کند
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
طالبان از فاز دوم برق سد کجکی با حضور مقامات ارشد این گروه از جمله ملابرادر، معاون اول نخست وزیر دولت موقت طالبان بهره برداری کرد.

طالبان اعلام کرد که فاز دوم برق سدکجکی برای تولید ۱۵۰ مگاوات را وارد مدار برق افغانستان کرده است.

ملا عبدالغنی برادر، معاون نخست‌وزیر طالبان در مراسم افتتاحیه برق این سد گفت: «افغانستان با کمک و صدقه خارجی ساخته نشده و ما با تولیدات خود کشور خود را خواهیم ساخت.»

برادر اضافه کرده است که جامعه جهانی وطن ما را نساختند؛ بلکه آن را ویران کردند و اکنون ما مشغول بازسازی آن هستیم.

این اظهارات در حالی است که فاز دوم برق سد کجکی توسط یک شرکت ترک ساخته و به بهره برداری رسیده و سفیر این کشور نیز در مراسم افتتاحیه حضور داشته است.

این شرکت ترکی گفته است که تولید برق سد کجکی به ۱۵۱ مگاوات رسیده است.

Loading...
افتتاح سد در افغانستان

این در شرایطی است که وزیر انرژی طالبان با بیان اینکه ۳۵ میلیون دلار بدهی برای واردات برق از کشورهای ایران، ازبکستان و تاجیکستان باقی مانده گفت: بخشی از این بدهی پرداخت شده است.

هنوز بدهی ایران، ازبکستان و تاجیکستان کامل پرداخت نشده است

وی افزود: دولت موقت طالبان بخشی از این بدهی را پرداخته است و هنوز بدهی این کشورها به صورت کامل پرداخت نشده است.

سد کجکی روی یکی از شاخه‌های رودخانه هلمند در پنج کیلومتری شهر نیلی در مرکز افغانستان ساخته شده است. این آب قبل از این به سد کجکی و در نهایت به دریاچه هامون می‌ریخت.

حق آبه ایران از رودخانه هلمند همواره مورد اختلاف بوده و طالبان پس از به قدرت رسیدن در افغانستان گفته است که به طور کامل حقابه را پرداخت خواهد کرد.

در آخرین اظهارنظر در این خصوص وزیر کشور ایران درباره آخرین وضعیت حق‌آبه هیرمند اظهار کرد: حق‌آبه هیرمند یک حق قانونی و حقوقی برای ایران است. نماینده ریاست‌ جمهوری با طالبان در این زمینه صحبت‌هایی کرده‌اند، قول‌هایی داده شده است که هنوز عملیاتی نشده و امیدواریم به زودی عملیاتی شود.

منبع: فارس

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر