سبقت بازار املاک از سهام در جذب سرمایه‌ها

مسکن برنده موج تورمی حذف ارز ۴۲۰۰؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 5 پسندیدن

بورسان : آمارهای بانک مرکزی از حجم نقدینگی و پول در خردادماه حاکی از این است که نقدینگی کشور با رشد ۳.۳ درصدی از مرز ۵۰۰۰ هزار میلیارد تومانی عبور کرده است. در همین حال اما حجم پول با شتاب بیشتری افزایش یافته است و رشد عجیب ۱۱ درصدی را تجربه کرده است. با این رشد تند و تیز حجم پول، نسبت پول به نقدینگی به عدد ۲۲.۱ رسیده است که طی ۹ سال گذشته بی‌سابقه بوده است. پول عبارت است از اسکناس و سپرده‌های کوتاه‌مدت. افزایش نسبت پول به نقدینگی، نشان می‌دهد که افراد بخشی از پول‌هایی که در سپرده‌های بلندمدت داشته‌اند را خارج کرده‌اند و به صورت نقد نگه داشته‌اند. هنگامی که این نسبت افزایش می‌یابد، انتظار می‌رود که پول به بازارهای موازی مثل بورس، ارز، سکه و طلا، مسکن و خودرو برود.

Loading...

حال سوال این است که پول‌ها در خردادماه به کدام بازارها رفته است؟

Loading...

بررسی‌ها نشان می‌دهد که در سال ۹۹ که نسبت پول به نقدینگی به سطوح بالایی رسیده بود، حجم معاملات در بورس هم به شدت افزایش یافته بود. به طوری که در تیر ۹۹ نسبت ارزش معاملات بورس به حجم پول به حدود ۹۰ درصد رسید. اما با افول بورس و ایجاد بی‌اعتمادی به بازار سهام این نسبت به شدت کاهش پیدا کرد.

در همین حال بازار مسکن در ماه‌های اخیر بسیار داغ شده است. به طوری که برآوردهای بورسان نشان می‌دهد که ارزش معاملات مسکن در شهر تهران طی خردادماه به عدد عجیب ۵۴ هزار میلیارد تومان رسیده است. رشد سریع نسبت ارزش معاملات مسکن به حجم پول نشان می‌دهد که این بار که انتظارات تورمی بالا رفته است بخش زیادی از پول‌ها روانه بازار مسکن شده است و سرمایه‌گذاران این بار توجه چندانی به بازار سهام نداشته‌اند.

Loading...
Loading...
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر