جزئیات ثبت نام برای بیمه رایگان ۳ ماهه

جزئیات ثبت نام برای بیمه رایگان ۳ ماهه
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
با هدف اجرای هر چه بهتر طرح دارویار، تمام افراد فاقد بیمه درصورت ثبت‌نام در سامانه بیمه سلامت تا زمان ارزیابی توانایی مالی‌شان، از ۳ماه بیمه رایگان برخوردار خواهند بود.

طرح دارویار از پنجشنبه هفته گذشته با افزایش قیمت ۹۶۰۰کد ژنریک دارو آغاز شد، اما این افزایش با پوشش گسترده بیمه، منجر به پرداخت هزینه اضافه برای بیماران نشد. البته یکی از مهم‌ترین مباحث در اجرای این طرح افرادی هستند که هنوز هیچ پوشش بیمه‌ای ندارند و حالا باید داروهای مورد نیازشان را با قیمت‌های چندین برابر بخرند.

مهدی رضایی، معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران در گفت‌وگو با همشهری جمعیت افراد فاقد بیمه را بیش از ۳میلیون نفر عنوان کرد که ممکن است برخی از آنها خودخواسته، بیمه نشده باشند. به‌گفته رضایی، تمام این افراد می‌توانند در سامانه شهروندی بیمه سلامت یا با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت مراحل ثبت‌نام خود را انجام دهند و تا زمان ارزیابی وسع مالی از پوشش بیمه رایگان برخوردار شوند.

در طرح دارویار کسی بدون بیمه نمی‌ماند

به‌گفته معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران، ابتدای امسال ۳دهک اول جامعه که به‌طور دقیق جمعیتی معادل ۵میلیون و ۳۹۹هزار نفر بودند، تحت پوشش رایگان، بیمه سلامت گرفتند و دهک‌های چهارم به بعد هم با پرداخت بخشی از حق بیمه تحت پوشش هستند: «دهک ۴با تخفیف ۹۰درصدی، دهک ۵ و ۶با تخفیف ۷۵درصدی، دهک‌های ۷ و ۸با تخفیف ۵۰درصدی و دهک‌های ۹ و ۱۰هم به‌صورت کامل حق بیمه تعیین شده را پرداخت می‌کنند. درباره افرادی که تاکنون هیچ اقدامی برای پوشش بیمه‌ای نداشته‌اند پس از ثبت‌نام، آزمون وسع‌ مالی انجام می‌شود تا دهک آنها استعلام شود.»

به‌گفته رضایی، انجام ارزیابی وسع مالی برای اعلام وضعیت دهک‌بندی زمان‌بر است و با توجه به اینکه طرح دارویار آغاز شده و قرار است مردم هیچ آسیبی از اجرای آن نبینند به‌صورت اضطراری ۳ماه بیمه رایگان برای تمام افراد فاقد بیمه درنظر گرفته شده تا کسی بدون پوشش بیمه باقی نماند. او درباره جمعیت بدون پوشش بیمه‌ای در کل کشور هم گفت: «پیش‌بینی‌ها این بود که حدود ۹میلیون نفر افراد فاقد بیمه در کشور وجود داشته باشد که از این تعداد ابتدای سال‌جاری حدود ۶میلیون نفر در ۳دهک اول، تحت پوشش بیمه رایگان قرار گرفتند.

به‌نظر می‌رسد اکنون حدود ۳میلیون نفر باقی مانده باشند که هیچ بیمه‌ای ندارند. تمام این افراد پس از ثبت‌نام در سامانه بیمه سلامت می‌توانند از خدمات مراکز درمانی دولتی و داروهای نسخه‌ای در طرح دارویار استفاده کنند.»

چگونگی اطلاع از پوشش بیمه‌ای

رضایی درباره اینکه افراد ۳دهک اول که به‌صورت رایگان بیمه شده‌اند، چطور می‌توانند از پوشش بیمه‌ای خود مطلع شوند، هم توضیح ‌داد:‌ «این افراد براساس کد ملی‌شان که از سوی وزارت تعاون به ما اعلام شده، در فهرست بیمه قرار گرفته‌اند. شماره‌های همراه متصل به این کدهای ملی را از طریق وزارت ارتباطات در اختیار داشتیم و برای تمام آنها پیامک ارسال شده است. اما اگر در این میان کسانی باشند که از پوشش بیمه‌ای خود خبر ندارند، از ۲طریق می‌توانند پیگیری لازم را انجام دهند؛ یکی از طریق شماره دستوری # ‌۱۶۶۶ * یا مراجعه به سامانه شهروندی بیمه سلامت به نشانی www.bimehsalamatiranian.ir. آنها همچنین می‌توانند از تمام مراکز خدمات‌دهنده متصل به سامانه بیمه سلامت ازجمله پزشک، داروخانه‌ها یا مراکز درمانی دولتی هم با دادن کد ملی از وضعیت پوشش بیمه‌ای خود مطلع شوند.»

این مسئول درباره اقداماتی که این افراد درصورت بیمه نبودن می‌توانند انجام دهند هم اعلام کرد: «آنها می‌توانند از طریق سامانه شهروندی سازمان یا دفاتر پیشخوان دولت نسبت به ثبت‌نام خود اقدام کنند و شامل همان ۳ماه بیمه رایگان تا زمانی ارزیابی وسع خواهند شد.»

ثابت‌ماندن پرداخت از جیب بیماران

رضایی با بیان اینکه مهم‌ترین هدف از اجرای طرح دارویار، ثابت‌ماندن پرداخت از جیب بیماران و در برخی موارد کاهش هزینه برخی داروهاست، تأکید کرد: «این طرح برای اصلاح سیاست‌های ارزی در حال انجام است و این اطمینان وجود دارد که تاکنون به این سیاست عمل شده است. امیدواریم که اجرای آن در آینده به خوبی شرایط فعلی پیش برود. مردم اگر نواقصی در این‌باره مشاهده کردند یا مشکلاتی در دریافت خدمات بیمه‌ای داشتند می‌توانند از طریق سامانه ۱۹۰وزارت بهداشت یا سامانه ۱۶۶۶سازمان بیمه سلامت مشکلاتشان را مطرح کنند.»

بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت هم با اشاره به عزم دولت برای بیمه همگانی گفت: «دارویار، طرحی ملی است که منافع آن به مردم می‌رسد. برای اجرای آن به شکلی که باعث رضایتمندی تمام مردم شود، طبق مصوبه‌ای که در آخرین جلسه بیمه‌ها داشتیم، مقرر شد خدمات بیمه‌ای در طرح دارویار برای افراد فاقد بیمه به‌مدت ۳ماه رایگان شود.

بر این اساس افرادی که تحت پوشش بیمه نیستند و آزمون وسع نداده‌اند، در این مدت فرصت دارند تا با مراجعه به سامانه بیمه سلامت نسبت به بیمه خود اقدام کنند و آزمون وسع بدهند.»

به‌ گفته وزیر بهداشت در طرح دارویار افرادی که نسخه دارند و تحت پوش بیمه هستند می‌توانند از خدمات دارویی با نرخ کم‌برخوردار شوند: «در این طرح افزایش قیمت دارو نخواهیم داشت و حتی در برخی موارد شاهد کاهش قیمت داروها هم خواهیم بود.»

منبع: همشهری

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر