جزئیات سوءاستفاده از رانت اطلاعاتی در یک شرکت بورسی

جزئیات سوءاستفاده از رانت اطلاعاتی در یک شرکت بورسی
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
دادگاه تجدیدنظر استان تهران در خصوص معاون وقت سرمایه گذاری شرکت به اتهام استفاده از اطلاعات نهانی پیش از انتشار آن حکم به یکسال حبس تعزیری و در خصوص سه شخص حقیقی معامله کننده متهم به انجام معاملات متکی بر اطلاعات نهانی حکم به پرداخت معادل سه برابر سود به دست آمده مجموعاً بیش از ۱۶.۲ میلیارد تومان صادر کرد.

پس از وصول گزارش نظارت شرکت بورس اوراق بهادار تهران در خصوص افزایش ۱۲۸ درصدی قیمت سهام یکی از شرکت‌های پذیرفته شده در بورس، معاملات در بازه مذکور مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد: در زمان عرضه سهام از طرف برخی کارگزاری‌ها در یک بازه زمانی، سهم‌ها به مبالغ قابل توجهی از اشخاص حقوقی مرتبط با سهامدار عمده شرکت به سه شخص حقیقی منتقل شده است.

ماجرا از این قرار بوده که معاون وقت سرمایه‌گذاری شرکت که اطلاعات نهانی مربوط به زمان عرضه سهام آن شرکت را در اختیار داشته، موجبات افشای اطلاعات نهانی مربوط به سهام شرکت را فراهم آورده و آن را در اختیار بستگان و دوستان خود قرار داده است.

اشخاص حقیقی نیز پس از بالا رفتن قیمت سهم و اندکی قبل از فرو ریختن قیمت سهام (در اوج قیمت)، سهام خود را به فروش رسانده و سودی بالغ بر ۵۴.۲۴۹.۵۹۴.۸۶۵ ریال (بیش از ۵.۴ میلیارد تومان) کسب نمودند.

سازمان بورس و اوراق بهادار بلافاصله پس از کشف این سوء استفاده آن را به قوه قضاییه معرفی می‌کند.

بر اساس شواهد و قراین موجود، مراجع قضایی اقدام این اشخاص را منطبق بر جرم «معامله متکی بر اطلاعات نهانی» ارزیابی کرده‌اند.

جزئیات حکم دادگاه تجدیدنظر استان تهران

دادگاه تجدیدنظر استان تهران پس از بررسی پرونده در خصوص معاون وقت سرمایه گذاری شرکت به اتهام استفاده از اطلاعات نهانی پیش از انتشار آن مورخ ۱۴۰۱/۰۱/۳۰ حکم به یکسال حبس تعزیری و در خصوص سه شخص حقیقی معامله کننده متهم به انجام معاملات متکی بر اطلاعات نهانی حکم به پرداخت معادل سه برابر سود به دست آمده مجموعاً به مبلغ ۱۶۲.۷۴۸.۷۸۴.۵۹۵ ریال (بیش از ۱۶.۲ میلیارد تومان) صادر و هر یک از چهار شخص حقیقی متهم عنوان اتهامی معاونت در معاملات متکی بر اطلاعات نهانی را به پرداخت شصت میلیون ریال جزای نقدی بدل از چهار ماه حبس تعزیری محکوم نمود.

لازم به ذکر است هم اکنون پرونده در مرحله اجرای حکم می‌باشد.‌

منبع: سنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر