اسپرسو بورسان چهارشنبه ۵ مرداد ۱۴۰۱؛ آنچه سرمایه‌گذاران باید بدانند

هشدار بورل درباره اثر انتخابات میان‌دوره‌ای بر شانس احیای برجام

هشدار بورل درباره اثر انتخابات میان‌دوره‌ای بر شانس احیای برجام
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورس روز گذشته منفی و متعادل بود. به طوری که شاخص کل افت ۹۶۸ واحدی (معادل ۰.۰۷ درصد) را تجربه کرد. شاخص هم‌وزن نیز با افت ۰.۷۲ درصدی همراه شد.

ارزش معاملات خرد به ۲،۴۸۰ میلیارد تومان رسید. در بین صنایع شیمیایی، فلزات اساسی و خودرو و قطعات و در بین نمادها حکشتی، پالایش و شپنا بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

حدود ۳۷۸ میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقیقی به حقوقی در بازار اتفاق افتاد. بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای آبین و غمینو بود. حقوقی‌ها هم بیشترین خالص خرید را در نمادهای شستا و فارس داشتند.

وزیر راه و شهرسازی: در شهرهایی که زمین زیاد داریم به مردم خانه‌های یک طبقه می‌دهیم./ هزینه ساخت هر متر مربع ۶ تا ۷ میلیون با تورم امروز تمام می‌شود اگر تسهیلات نهضت ملی مسکن به ۷۰۰ میلیون تومان برسد بخشی از مشکل رفع می‌شود که این موضوع را به دولت و شورای پول و اعتبار پیشنهاد داده‌ایم.

رئیس کل بانک مرکزی: نرخ بهره بین بانکی با تصمیماتی که اتخاذ شده، کنترل خواهد شد./ اختلاف نرخ نیما و بازار آزاد به مرور کاهش خواهد یافت.

شورای پول و اعتبار به بانک مرکزی اجازه داد سقف نرخ سپرده قانونی بانک‌هایی را که از ضوابط کنترل مقداری ترازنامه تخطی می‌کنند حداکثر تا ۱۵ درصد تعیین و اعمال کند.

خاندوزی: صالح آبادی استعفا نداده است.

خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت: افزایش بهای نفت و سایر اقدامات منجر شد تا درآمد حاصل از صادرات نفت ۵۸۰ درصد رشد را طی ۴ ماهه امسال به ارمغان بیاورد.

خاندوزی: قیمت بنزین امسال افزایش نخواهد یافت./ طرح بنزین برای همه نیز بعد از گذشت ۵ ماه قرار است در جلسه‌ای با رئیس جمهور بررسی شود.

بررسی آمار بانک جهانی از روند تغییرات ضریب جینی در ایران نشان می‌دهد طی سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ که مصادف با فعالیت دولت گذشته بوده است ضریب جینی در ایران رشد داشته است.

رئیس جمهور، لایحه اصلاح تبصره‌های ۲ و ۳ ماده ۱۷ قانون مالیات بر ارزش افزوده را برای گذراندن مراحل قانونی، به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد.

رییس سازمان امور مالیاتی: ارزهای دیجیتال، طلا و ارز بیشترین فرار مالیاتی را دارند.

وزیر اقتصاد: حذف دلار در معاملات اقتصادی و تجاری بین دو کشور ایران و روسیه قطعی شد.

شرکت گازپروم روسیه اعلام کرد که عملیات دومین توربین زیمنس در خط لوله گاز اروپا موسوم به نورد استریم۱ را متوقف خواهد کرد که در نتیجه این اقدام، میزان صادرات گاز از از ۳۳ میلیون متر مکعب در روز که معادل ۲۰ درصد از ظرفیت خط لوله است، تجاوز نخواهد کرد.

قیمت دلار طبق اعلام کانال‌های غیررسمی و تلگرامی دیروز با رشد ۰.۳ درصدی به ۳۱۹۵۰ تومان رسید.

قیمت سکه امامی سه‌شنبه با افزایش ۰.۴ درصدی به حدود ۱۴ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان رسید.

بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یادداشتی در روزنامه فایننشال‌تایمز نوشت: بعد از ۱۵ ماه مذاکرات فشرده و سازنده در وین و تعاملات بی‌شمار با طرف‌های برجام و آمریکا من به این جمع‌بندی رسیده‌ام که فضا برای مصالحه‌های مهم اضافی به پایان رسیده است. من اکنون روی میز متنی گذاشته‌ام که در آن، رفع تحریم‌ها و گام‌های هسته‌ای مورد نیاز برای احیای برجام، با جزییات، شرح داده شده‌اند. این متن بهترین توافق ممکن است. این یک توافق کامل نیست، اما به همه عناصر اساسی می‌پردازد و شامل سازش‌هایی است که همه طرف‌ها به سختی به دست آورده‌اند. اکنون باید تصمیماتی اتخاذ شود تا از این فرصت منحصر به فرد برای موفقیت استفاده شود. ما می‌دانیم که با نزدیک شدن به انتخابات میان دوره‌ای (آمریکا)، نگاه به برجام از نظر سیاسی در واشنگتن دوقطبی می‌شود.

رئیسی: مذاکرات برای رفع تحریم‌ها را طرف غربی با مشکل مواجه کرد/ رفع تحریم‌ها را عزت‌مندانه دنبال می‌کنیم/ شرایط را به نفع ملت ایران تغییر خواهیم داد.

امیرعبداللهیان: تلاش‌ها برای دادن رنگ و بوی ضد ایرانی به اجلاس جده با درایت کشورهای منطقه به نتیجه نرسید.

اسلامی: دوربین‌های برجامی آژانس جمع‌آوری و پلمب شده‌اند.

باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران: هماهنگ کننده ایده‌های خود را برای جمع‌بندی مذاکرات ارائه کرده، ما نیز ایده‌هایی برای جمع‌بندی مذاکرات، هم از لحاظ شکلی و هم محتوایی داریم که به اشتراک گذاشته خواهد شد.

اردوغان: واردات نفت و گاز از ایران را افزایش می‌دهیم.

اتحادیه اروپا سه‌شنبه تصمیم گرفت تحریم‌ها علیه روسیه را برای شش ماه دیگر تا پایان ژانویه ۲۰۲۳ تمدید کند.

سخنگوی وزارت دفاع چین: ️چنانچه آمریکا بر سفر نانسی پلوسی به تایوان پافشاری کند، ارتش چین بیکار نخواهد نشست.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر