گزارش هفتگی کیان منتشر شد

بورس تهران به سلامت از رکود جهانی می‌گذرد؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
۱۸۱مین گزارش هفتگی کیان با عنوان «پول دیگر ارزان نیست» منتشر شد. این گزارش در مقدمه خود به افزایش کم‌سابقه ۰.۷۵ درصدی نرخ بهره توسط فدرال‌رزرو اشاره کرده و اثر آن بر روند قیمت سهام و کالاهای پایه را مورد بررسی قرار داده است. این شماره در پرونده ویژه خود عملکرد و سودآوری فولاد کاوه جنوب کیش را زیر ذره‌بین قرار داده است.

در آشفتگی بازارهای جهانی، نگرانی کمتری نسبت به کسب بازدهی در بازار سهام ایران داریم.

فدرال‌رزرو برای نخستین بار در نزدیک به 3 دهه گذشته، طی یک نشست نرخ بهره را 0.75 درصد بالا برد. جدیت سیاستگذار پولی در استفاده از ابزار نرخ بهره برای مهار تورم، پیام این هفته فدرال‌رزرو به بازار بود. پیامی که سایه رکود در اقتصاد آمریکا را نزدیک‌تر کرد. تداوم سقوط بازارهای سهام دنیا به نحوی بود که بدترین شروع از ابتدای سال میلادی تاکنون طی 6 دهه اخیر به ثبت رسید. چشم‌انداز افزایشی نرخ بهره و رکود، بیش از همه سرمایه‌گذاران شرکت‌های حوزه تکنولوژی و شرکت‌های رشدی - که هنوز زیانده هستند – را ترساند. سایر کلاس‌های دارایی ریسکی از جمله کامودیتی‌ها نیز یکپارچه با سقوط روبرو شدند. فعالان بازار سهام در دنیا این روزها یک سوال اساسی دارند: کف بازار کجاست؟ برخی به کاهش آمار تورمی در ماه‌های آینده امید دارند و نقطه انتهایی ریزش بازار را منوط به بهبود شاخص‌های تورمی می‌دانند. برخی دیگر، با اتکا به شواهد تاریخی اعتقاد دارند فارغ از کیفیت شاخص‌های تورمی، تا وقتی که فدرال‌رزرو به طور مشخص از سیاست‌های انقباضی خود عقب‌نشینی نکند، بازارها به نزول خود ادامه خواهند داد. اما نگاه دیگری در بازارهای سهام هست که فرصت‌طلبانه، شرایط فعلی را حراج سهام خوب در قیمت‌های خوب می‌داند. بدیهی است که در بازارهای جهانی، پول دیگر ارزان نیست. در نتیجه، شرکت‌های با جریانات نقدی باکیفیت و پایدار (بخوانید سهام ارزشی)، راه خود را از شرکت‌های عمدتاً فعال در حوزه تکنولوژی با چشم‌انداز رشد سودآوری، مقیاس‌پذیری بالا و سود تقسیمی پایین (بخوانید سهام رشدی)، جدا کرده‌اند.

به دلایل زیر اعتقاد داریم که سرمایه‌گذاران، بخصوص در بازار سهام ایران با دشواری کمی از دوران فعلی عبور کنند:

1-عدم کاهش قابل‌توجه قیمت‌های جهانی: کاهش قیمت‌های جهانی برای کامودیتی‌های حوزه انرژی و عمده محصولات پتروشیمی و مقاطع فولادی قابل‌توجه نخواهد بود. عزم جدی جهانی برای تحریم صادرات انرژی و کامودیتی‌های صنعتی روسیه و بالا ماندن بهای‌تمام‌شده تولید آنها در جهان، مانع ریزش معنی‌دار قیمت کامودیتی‌ها خواهد بود.

2- انطباق کاهش قیمت‌های جهانی با انتظارات اجماع تحلیلگران: تأثیر کاهش قیمت‌های جهانی بر سود برآوردی تحلیلگران از شرکت‌ها، کمتر از کاهش فروش شرکت‌هاست. طبق جدول روبرو، کاهش یکپارچه کامودیتی‌ها در هفته گذشته، مطابق با مفروضات تحلیلگران در آخرین گزارش اجماع بوده است. به اعتقاد ما، افت کلیت بازار سهام در روزهای معاملاتی اخیر، تغییر اندک انتظارات را تاکنون منعکس کرده است.

3- عدم اتصال ایران به اقتصاد جهانی ، ریسک شیوع بحران‌های مالی و رکود اقتصادی را کاهش می‌دهد. سیاستگذاری پولی و مالی در کشور به گونه‌ایست که نمی‌توان رابطه مستقیمی بین سیکل‌های رونق و رکود در ایران و اقتصاد جهانی تعریف کرد. به نحوی که اثر رکود در اقتصاد جهانی، در کشور ما کمرنگ می‌نماید.

مشاهده برنامه کامل
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر