قیمت لیر ترکیه امروز ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

قیمت لیر ترکیه امروز ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار آزاد ارز ایران نسبت به دیروز کاهش پیدا کرد و هر لیر ترکیه پس از افت ۱۰ تومانی، با قیمت یک هزار و ۹۱۰ تومان معامله می‌شود.

قیمت لیر ترکیه امروز
تغییر (تومان) کمترین (تومان) بیشترین (تومان)
(۰.۵۲٪)۰ ۱,۹۱۰ ۱,۹۲۰

نرخ بازگشایی لیر ترکیه

نرخ بازگشایی برای لیر ترکیه برابر با ۱۹۱۰ تومان بوده است. در یک هفته اخیر لیر ترکیه در بازار تهران کاهش قیمت ۱۰ تومانی را تجربه کرده است. همچنین لیر ترکیه در یک ماه گذشته ۲۰ تومان گران شده است.

قیمت لیر ترکیه در شش ماه گذشته هزار و ۹۰ تومان کاهش یافته است.

تورم سالانه ترکیه در ماه آوریل به ۷۰ درصد رسید. نرخ تورم در ترکیه برای یازدهمین ماه متوالی افزایشی بوده است. هرچند که دلیل اصلی این تورم و کاهش ارزش لیر، شکست سیاست پولی دولت اردوغان و کاهش نرخ بهره است؛ اما افزایش قیمت غذا و انرژی در ماه‌های اخیر نیز در افزایش قیمت مصرف‌‌کننده تاثیرگذار بوده است.

بر اساس نظرسنجی رویترز تحلیلگران انتظار داشتند که نرخ تورم در ماه آوریل به ۶۸ درصد برسد. حال پس از گذشته یک هفته آمارهای رسمی نشان می‌دهد تورم در این ماه حتی از پیش‌‌بینی‌‌ها نیز فراتر رفته است. نرخ تورم ترکیه در فوریه سال۲۰۰۲ رکورد ۱/ ۷۳درصدی را ثبت کرد. اما پس از آن روند نزولی به خود گرفت و تا قبل از ژوئن ۲۰۱۸ در دامنه ۱۰درصدی نوسان می‌‌کرد.

نرخ تورم سالانه از نوامبر سال گذشته به مرز ۷۰درصد رسیده است. مداخله اردوغان در نهادهایی مانند بانک مرکزی و کاهش مکرر نرخ بهره باعث شده است لیر ترکیه بیش از ۴۴ درصد ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست بدهد و این تورم تاریخی را به بار بیاورد که می‌تواند به قیمت پایان یافتن عمر دولت او تمام شود.

تورم ترکیه سه رقمی می‌شود؟

تورم سالانه ترکیه در آوریل به بالاترین میزان در دو دهه گذشته یعنی حدود ۷۰ درصد رسیده است. در ماه‌های گذشته جنگ روسیه و اوکراین، افزایش قیمت انرژی و کالاها بر روند سقوط ارزش لیر تاثیرگذار بوده است. قیمت‌‌ها در سراسر جهان به سرعت در حال افزایش هستند؛ دلیل این افزایش قیمت‌‌ها کمبود عرضه مرتبط با کووید و جنگ اوکراین است که باعث قیمت انرژی و مواد غذایی شده است. اما روند کاهش ارزش لیر را نمی‌‌توان تنها معلول شوک‌‌های برون‌‌زا دانست.

چارلی رابرتسون، اقتصاددان ارشد جهانی در رنسانس کپیتال در همین راستا گفته است: «اختلالات ناشی از جنگ در اوکراین به افزایش قیمت‌‌ها از جمله مواد غذایی کمک می‌کند.» با این حال او دلیل اصلی تورم بالا در ترکیه را سیاست‌های پولی بسیار عجیب ترکیه می‌‌داند. موسسه آماری ترکیه اعلام کرد که پیش‌بینی رویترز برای تورم ماه آوریل نسبت به ماه قبلی ۶ درصد بوده است؛ اما تورم ماه آوریل نسبت به ماه گذشته خود به ۲/ ۷درصد رسیده است.

داده‌ها نشان می‌دهد دلایل مختلفی برای افزایش قیمت‌‌های مصرف‌کننده وجود دارد. برای مثال افزایش قیمت انرژی موجب جهش ۱۰۵درصدی در بخش حمل‌ونقل شده است. قیمت مواد غذایی و نوشیدنی‌‌های غیر الکلی نیز با جهش حدودا ۸۹درصدی مواجه بوده‌اند. قیمت مسکن نیز به‌ صورت سالانه ۶۱ درصد افزایش یافته است. پس از انتشار این داده‌های آماری ارزش هر دلار به ۸/ ۱۴لیر رسیده است.

بانک مرکزی در جلسات خود در امسال نرخ کلیدی خود را ۱۴درصد نگه داشته است. شاخص قیمت تولیدکننده در ماه آوریل ۶/ ۷درصد و نسبت به ماه مشابه در سال گذشته حدود ۱۲۱درصد افزایش یافته است. کارشناسان هشدار می‌‌دهند که بیشترین هزینه را برای بحران اقتصادی ترکیه می‌‌پردازد؛ زیرا قیمت کالاها و خدمات اساسی همچنان در حال افزایش است.

گذشته و آینده تورم ترکیه

در سال گذشته نرخ بهره ترکیه با فشار اردوغان کاهش یافت. بانک مرکزی ترکیه از ماه سپتامبر سال گذشته تا کنون نرخ بهره را در ۴ مرحله به ۱۴درصد رساند. ازآنجاکه اردوغان به‌ صورت غیر متعارفی نرخ بهره بالا را عامل افزایش تورم می‌‌دانست بر کاهش نرخ بهره اصرار ورزید. همین امر منجر به سقوط ارزش لیر شد؛ در سال گذشته لیر ۴۴درصد ارزش خود را در برابر دلار از دست داد که در ماه‌های گذشته عوامل مختلفی مثل جنگ روسیه و اوکراین و افزایش قیمت سوخت و مواد غذایی آن را تشدید کرده است.

اقتصاددانان معتقدند که تورم برای بقیه سال۲۰۲۲ به‌ دلیل جنگ، بالا باقی می‌‌ماند و به‌ طور میانگین برآورد می‌شود که تورم در پایان سال ۵۲درصد است.

نظرسنجی هفته گذشته رویترز نشان داد که انتظار می‌‌رود تورم سالانه تا پایان سال ۵۲درصد باشد. تورم آخرین‌ بار در سال۲۰۰۲ در سطح فعلی بوده و در فوریه همان سال نیز تورم سالانه به ۱/ ۷۳درصد رسیده بود بانک مرکزی ترکیه نیز در هفته گذشته پیش‌‌بینی کرد که تورم سالانه تا ژوئن به حدود ۷۰درصد خواهد رسید، در پایان سال به ۴۳درصد و تا پایان سال۲۰۲۴ تک‌ رقمی خواهد شد. هرچند که دولت برای حمایت از خانوارها در برابر تورم اقداماتی نظیر کاهش مالیات بر کالاهای اساسی و اعطای یارانه‌های دولتی برای برخی از قبوض کرده؛ اما فشار تورم همچنان رو به افزایش است.

نورالدین نباتی، وزیر خزانه‌‌داری و دارایی ترکیه در رابطه با تورم گفته است: «روند تورم فعلی زودگذر است و در درازمدت گسترش نخواهد یافت و دائمی نخواهد بود.»

منبع: دنیای اقتصاد منبع نرخ‌ها: شبکه اطلاع‌رسانی ارز و طلا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر