برنامه‌ جدید آموزش و پرورش برای جذب در دانشگاه فرهنگیان

برنامه‌ جدید آموزش و پرورش برای جذب در دانشگاه فرهنگیان
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: همه ساله مقام معظم رهبری، نظام تعلیم و تربیت را مورد عنایت خود قرار داده و فرمایشات راهبردی کلانی ارائه می‌دهند.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری، معلمان را پیشران تمدن نوین اسلامی و شکوفایی اسلامی اعلام کردند و مصادیق را نیز اعلام کردند و تربیت نسل آینده را منوط به معلمان و نظام تعلیم و تربیت دانستند.

نوری با اشاره به اینکه در راهبردهای کلان اجرایی، مقام معظم رهبری به اجرای سند تحول آموزش و پرورش اشاره کردند، گفت: با گذشت ۱۰ سال از تصویب سند، ایشان از نحوه اجرای آن ابراز نارضایتی کردند، زیرا شاخصه‌های آن به شاخص‌های قابل سنجش تبدیل نشده است. ایشان در مورد تربیت معلم فرمودند که تامین نیروی انسانی در آموزش و پرورش و کیفیت تربیت معلم باید بهبود پیدا کند. مقام معظم رهبری تشکر ویژه‌ای از معلمان داشتند که در دوران کرونا به خوبی عمل کردند.

وی ادامه داد: ایشان در مورد تعداد بازنشستگان و ورود کم نیروی انسانی به آموزش و پرورش ابراز نگرانی کردند و برای رفع این دغدغه، در امسال ۳۴ هزار و ۸۱۳ نفر از طریق آزمون ماده ۲۸ وارد آموزش و پرورش خواهند شد و در توافق با وزارت علوم ۲۵ هزار نفر به سهمیه‌های دانشگاه فرهنگیان اضافه خواهد شد تا بخشی از کمبود معلم ترمیم شود. البته بخشی از این کمبودها، از ده سال پیش آغاز شده است که دانشگاه فرهنگیان با ۶۴ پردیس و ۳۰ واحد اقماری، فقط ۳۴۰۰ دانشجو پذیرش کرده است و ما برای سال تحصیلی جدید این ظرفیت را به ۵۰ هزار نفر می‌رسانیم.

توجه به حقوق معلمان و پاداش پایان خدمت بازنشستگان

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب در مورد کارهای کیفی که در دانشگاه فرهنگیان باید انجام شود، فرمایشاتی داشتند، اظهار کرد: نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه فرهنگیان باید افزایش یابد و در توافق با وزارت علوم مقرر شده است تا این کار انجام شود؛ ایشان در مورد مسائل معیشتی و حقوق معلمان و پاداش پایان خدمت بازنشستگان فرهنگی هم توصیه هایی فرمودند که با همکاری دولت لحاظ خواهد شد.

وی با اشاره به قانون رتبه‌بندی معلمان که در راستای اجرای فرمایشات مقام معظم رهبری است، اظهار کرد: قانون رتبه‌بندی به افزایش کیفیت آموزش و پرورش منجر خواهد شد و رتبه‌بندی علاوه بر افزایش کیفیت به بهبود معیشت معلمان نیز کمک خواهد کرد که اکنون در مرحله بررسی آیین نامه اجرایی است.

نوری درباره نحوه اجرای سند تحول، اظهار کرد: باید شاخص‌های کمی برای سند تحول داشته باشیم. سند تحول ۱۳۱ راهکار در ذیل ۲۳ هدف عملیاتی دارد که برای این راهکارها باید شاخص‌های کمی به‌دست بیاوریم و اکنون قرارگاهی برای اجرای سند تحول تأسیس کرده‌ایم، اما باید اجرای سند را در مدرسه مشاهده کنیم. برای اجرای سند تحول، باید گفتمان‌سازی شود که در این راستا تفاهمنامه‌ای با صدا و سیما امضا شده تا اجرای سند تحول به دغدغه‌ای در جامعه تبدیل شود.

وی در مورد زیرساخت هایی که در دوره کرونا و برای آموزش مجازی مهیا شده است، افزود: نظام آموزشی در دوران کرونا نباید مدت طولانی تعطیل می‌شد و در تابستان امسال برای عقب‌ماندگی هایی که ناشی از تعطیلی مدارس در دوره کرونا اتفاق افتاده است کلاس‌های جبرانی برای دانش آموزان برگزار خواهیم کرد و در باز تجسم آینده نیز بخش عمده‌ای از فعالیت‌های فوق برنامه و تکالیف درسی می‌تواند در بستر شبکه شاد انجام شود. البته دانش‌آموزان هم اکنون نیز از شبکه «شاد» برای تقویت درس‌های‌شان استفاده می‌کنند.

رتبه‌های برتر کنکور وارد دانشگاه فرهنگیان شوند

نوری در مورد استفاده از رتبه‌های برتر کنکور در آموزش و پرورش، گفت: علاقه‌مندیم تا رتبه‌های برتر کنکور وارد دانشگاه فرهنگیان شوند و برای ترغیب ورود نخبگان به آموزش و پرورش مقرر شده تا این افراد به جای پنج سال، نخستین رتبه خود را ظرف سه سال بگیرند. افراد نخبه در حرکت جامعه و آموزش و پرورش به سمت یک جامعه دانش‌بنیان کمک بیشتری خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه مدارس در سال‌های گذشته از نبود بودجه برای کیفی‌سازی رنج می‌بردند، اظهار کرد: بودجه آموزش و پرورش در امسال نسبت به بودجه عمومی کشور رشد خوبی داشته است و این موضوع باعث می‌شود تا بتوانیم کیفیت مدارس دولتی را افزایش دهیم و دانش‌آموزان ما بتوانند برآیند آموزشی بهتری داشته باشند.

وزیر آموزش و پرورش در مورد فرمایش مقام معظم رهبری در مورد حذف بخش‌هایی از برنامه درسی که برای دانش‌آموزان اثربخش نیست، اظهار کرد: کتاب‌های درسی برای سال تحصیلی آینده چاپ شده است، اما قول می‌دهیم مواردی که نیاز به حذف دارد، شناسایی و موارد کاربردی مانند مهارت‌آموزی، تقویت هویت ملی، قانون و نظم‌پذیری در برنامه درسی لحاظ شود.

منبع: فارس

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر