اسپرسو بورسان دوشنبه ۱۲ اردیبهشت؛ آنچه سرمایه‌گذاران باید بدانند

ادعای وال‌استریت ژورنال درباره پیشنهاد مورا به تهران

ادعای وال‌استریت ژورنال درباره پیشنهاد مورا به تهران
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان : بورس روز یکشنبه متعادل و مثبت بود. به طوری که شاخص کل رشد ۳۰۱۱ واحدی (معادل ۰.۲ درصد) را تجربه کرد. شاخص هم‌وزن نیز با رشد ۱.۰۲ درصدی همراه شد.

ارزش معاملات خرد به ۶۲۸۶ میلیارد تومان رسید. در بین صنایع خودرو و قطعات، فرآورده‌های نفتی و شیمیایی در بین نمادها دارایکم، وبصادر و خگستر بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

حدود ۲۰ میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقوقی به حقیقی در بازار اتفاق افتاد. بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای وبصادر و حکشتی بود. حقوقی‌ها هم بیشترین خالص خرید را در نمادهای سخوز و فولاد داشتند.

معاون اول رئیس جمهور: اعضای تیم اقتصادی دولت در اوج هماهنگی مشغول فعالیت هستند و برخی شایعات در مورد ناهماهنگی تیم اقتصادی کذب محض است.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت: مصوبه عوارض جدید صادراتی شامل کاهش یک یا ۲ پله‌ای عوارض برخی کالاها از روز هفتم اردیبهشت‌ماه به گمرکات ابلاغ‌شده است.

وزیر بهداشت: تصمیم گرفته شد که قیمت دارو هیچ تغییری نسبت به سال گذشته نداشته باشد.

سازمان امور مالیاتی اعلام کرد: اخذ ۹ درصد مالیات از پرداخت‌های کارت‌های بانکی صحت ندارد.

بانک جهانی هشدار داده است که امسال ممکن است قیمت‌های جهانی انرژی ۵۰% بیشتر شود و بزرگترین جهش قیمت کالاها در جهان طی نیم قرن اخیر اتفاق بیفتد.

رئیس بنیاد ملی گندمکاران: برآوردها حاکی از آن است که امسال میزان خرید تضمینی گندم نسبت به سال قبل ۲۵ تا ۳۰ درصد رشد داشته باشد.

در فروردین ۱۴۰۱ ایرانخودرو نسبت به فروردین ۱۴۰۰ کاهش ۲۶ درصدی (۸ هزار و ۷۷۸ دستگاه) داشته است.

طبق اعلام بانک مرکزی حجم نقدینگی در پایان سال ۱۴۰۰ به ۴۸۳۲ «همت» رسیده که نسبت به پایان سال ۱۳۹۹ معادل ۳۹ درصد رشد داشته است.

مدیریت شبکه برق ایران: تاکنون هیچ ابلاغیه‌ای برای افزایش قیمت برق صنایعی مانند سیمان منتشر نشده و نرخ برق صنایع مطابق سال گذشته است.

وزیر راه و شهرسازی: عملیات اجرایی طرح نهضت ملی مسکن تا مرداد به ۲ میلیون واحد می‌رسد.

معاون وزیر کار شایعه تغییر حقوق کارگران را تکذیب کرد.

معاون امور مجلس رییس‌جمهور: منع واردات خودرو تا پایان اردیبهشت‌ماه است، اما پس از آن می‌توان در این خصوص تصمیم گرفت و مشکلی از این بابت وجود نخواهد داشت.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: احتمال دارد تعدیلاتی در طول هفته آینده مثل بازنگری در نرخ افزایش حقوق اعمال شود. پیش بینی ما این است که آقای رئیس جمهور نسبت به این موضوع تصمیم گیری مجددی را در دستور کار قرار بدهند.

قیمت دلار در فضای نیمه‌تعطیل بازار ارز و در معاملات پشت‌خطی با رشد ۵۰ تومانی به ۲۸۱۵۰ تومان رسید.

سخنگوی دولت: ایران تا صیانت کامل و جامع از حقوق ملت یعنی حفظ حقوق اقتصادی و هسته‌ای خود در مذاکرات عقب‌نشینی نمی‌کند./ فعلا خبر تازه‌ای در خصوص مذاکرات وین نداریم.

نورمن، خبرنگار وال استریت ژورنال: دیپلمات‌های غربی می‌گویند انریکه مورا پیشنهاد سفر به تهران را داده که ایران هنوز باید پاسخ آن را بدهد.

باب منندز، رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی سنای آمریکا: عدم توافق بهتر از یک توافق بد با ایران است و سپاه پاسداران باید سر جای خود باقی بماند.

«هنریک تونه» معاون وزیر امور خارجه نروژ با علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کرد.

ایران برای مذاکره با کویت در خصوص میدان گازی آرش اعلام آمادگی کرد.

«پالایشگاه نفتی کاز» در اربیل عراق مورد حمله راکتی قرار گرفت.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر