توقف جریان خروج پول از بازار سهام؟

قرعه صعود بازارها به نام بورس افتاد

قرعه صعود بازارها به نام بورس افتاد
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: بورس تهران امروز پس از پشت سر گذاشتن دوران کم رمق و نزولی خود درحالی که دیگر بازارهای موازی شتابان حرکت می‌کردند، روند صعودی پرقدرتی را در پیش گرفته است. شاخص کل بورس در نیم ساعت ابتدایی معاملات افزایش ۱.۵ درصدی را رقم زده و شاهد معاملات در محدوده‌های بالای دامنه نوسان در بیشتر سهام هستیم.
پس از ورود قیمت دلار بازار آزاد به کانال جدید، اکنون نوبت به بازار سرمایه رسیده است که با رشد قیمت سهام به افزایش قیمت ارز و انتظارات تورمی واکنش نشان دهد.
در نیم ساعت ابتدایی شاهد رشد ارزش معاملات نسبت به روزهای گذشته هستیم به طوری که تا به اینجای کار این شاخص عدد ۱۵۰۰ میلیارد تومان را نمایش می‌دهد و همچنین پس از گذشت بیش از دو هفته ورود پول اشخاص حقیقی به میزان ۸۰ میلیارد تومان رقم خورده است.
روز گذشته با انتشار خبر تصمیمات جدید بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز با اعلام امکان خرید توافقی ارز صادرکنندگان توسط صرافی‌ها با قیمت توافقی، خوش‌بینی‌ها به احتمال افزایش دلار نیمایی که فاصله ۳۰ درصدی تا قیمت دلار در بازار آزاد داشت، بیشتر شده است. این موضوع در صورت تحقق می‌تواند باعث افزایش قابل توجه سود شرکت‌های صادراتی باشد.

رشد دلار یا ریزش بازار جهانی؛ حرکت بورس از کدام مسیر است؟

درحالی که همه‌جا صحبت از افزایش قیمت دلار در بازار آزاد به گوش می‌رسد و انتظار برای افزایش دلار نیما نیز بیشتر از قبل شده است، بازارهای جهانی این روزها متزلزل‌تر از قبل دنبال می‌شوند و شاهد کاهش قیمت کامودیتی‌ها هستیم.

دو موتور محرک بورس تهران یعنی دلار و بازارهای جهانی این روزها در یک جهت حرکت نمی‌کنند و اکنون این سوال به میان آمده است که حرکت بازار سرمایه در کدام مسیر خواهد بود؟

گرچه هردو عامل گفته شده در صورت صعود باعث بهبود معاملات و قیمت‌ها در بازار سرمایه می‌شود اما نحوه تاثیر آنها بر بورس کاملا متفاوت است. رشد قیمت کامودیتی‌ها در بازارهای جهانی به بهبود وضعت بنیادی شرکت‌ها و افزایش درآمد واقعی (دلاری) آنها خواهد شد در حالی که رشد قیمت دلار صرفا به دلیل افزایش انتظارات تورمی باعث صعود شاخص‌های بورس و سهام می‌شود. (همانند اتفاقی که در نیمه ابتدایی سال ۹۹ رخ داد)

این روزها دلار و بازارهای جهانی معکوس هم حرکت می‌کنند و نگرانی بابت افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو کمی کار را برای ثبات قیمتی کامودیتی‌ها سخت کرده است اما باید به این نکته توجه داشت که اتفاقات سیاسی و اقتصادی که در جهان در حال رخ دادن است همچنان اجازه ریزش سنگین را به بازارهای جهانی نخواهد داد و قیمت‌های کنونی حتی در صورت تعدیل چند درصدی، بازهم برای بورس تهران و شرکت‌ها بسیار جذاب است و می‌توان انتظار داشت که فاز تورمی تاثیر بیشتری بر روند معاملاتی بورس نسبت به احتمال اندک ریزش قیمت کامودیتی‌ها داشته باشد.

رشد ۲.۵ درصدی شاخص بورس در روز آشتی حقیقی‌ها

شاخص کل بورس امروز توانست با ثبت رشد نزدیک به ۲.۵ درصدی، ۳۸هزار واحد افزایش یابد و دوباره به کانال ۱.۵۷ میلیون واحدی برسد. قبل از شروع روند نزولی جدید، شاخص کل توانسته بود تا ۱.۶۰۶ میلیون واحد نیز رشد کند اما مقاومت موسوم به مقاومت واعظی مانع از پیشروی بیشتر این شاخص شد.

ارزش معاملات با افزایش قابل قبولی در نهایت توانست عدد ۵۱۰۰ میلیارد تومان را به ثبت برساند که این موضوع می‌تواند نوید رونق دوباره معاملات را داشته باشد. امروز اما پس از بیش از ۲ هفته دوباره شاهد ورود سرمایه کدهای حقیقی به چرخه معاملات بودیم که از نکات مثبت بازار به حساب می‌آید و آشتی دوباره حقیقی‌ها می‌تواند به ثبات صعود بازار کمک شایانی کند.

دلیل بهبود معاملات امروز را می‌توان به دلایل مختلفی اعم از افزایش نرخ دلار در روزهای گذشته، افزایش خوش‌بینی به رشد قیمت دلار نیما طبق اقدامات جدید بانک مرکزی، افزایش نرخ فروش برخی محصولات داخی از جمله سیمانی‌ها و... مرتبط دانست که البته ریزش بازارهای جهانی کمی قدرت موارد ذکر شده را تعدیل کرد.

نکته جالب توجه رشد خوب امروز شاخص کل بورس، جبران ریزش ۹ روزه در عرض ۲ روز بود که برای چندمین بار طی دو سال گذشته، صدای منتقدین شاخص‌سازی بازار را درآورد. ریزش‌هایی که که در سهام با قدرت بیشتری اتفاق می‌افتد اما در روزهای صعودی با همان قدرت شاخص جبران نمی‌شوند.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر