مرور روزنامه‌های صبح امروز یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹

پیش بینی از مذاکرات با آمریکا با یا بدون ترامپ

پیش بینی از مذاکرات با آمریکا با یا بدون ترامپ
  • اشتراک‌گذاری
  • ❤️1
  • 👁️450
  • 💬0

بورسان:‌ پایان تحریم‌های تسلیحاتی، جنجال توییتری نماینده مجلس علیه رئیس جمهور، پیش بینی از روابط ایران و آمریکا پس از انتخابات ۱۳ آبان، پیشنهادی برای افزایش سود بانکی و تصویر جدید از کرونا در تهران مهم‌ترین عناوین مطبوعات امروز بودند. 

 

روزنامه اعتماد با تیتر «عبور از غیرممکن» به پایان محدودیت‌های ۱۳ ساله تسلیحاتی ایران پرداخته است. این تحریم‌ها چه بوده‌اند و چگونه در قالب برجام رفع شدند و ترامپ را منزوی کردند پرسش‌هایی است که این گزارش به آنها پرداخته است. 

 

روزنامه ایران با عنوان «از موج توهین تا تهدید به اعدام» واکنش‌ها به توییت جنجالی آقای ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس را بررسی کرده است. 

در همین رابطه اما روزنامه آرمان ملی با تیتر «آیا کشور به نرمش قهرمانانه نیاز دارد؟» یادداشتی از صادق زیباکلام کار کرده که در واکنش به همین جنجال میان دولت و نماینده مجلس است. زیباکلام پیش‌بینی می‌کند دولت احتمالا بعد از انتخابات وراد مسیر مذاکرات می‌شود. وی نوشته است «شرايطي که در آن قرار داريم، بسيار سخت است و کفگير هم به ته‌ ديگ خورده است و به‌تدريج با مشکلاتي روبه‌رو خواهيم شد که بايد بتوانيم آنها را ابتدا مديريت و سپس با تدبير کاهش دهيم. حتي پيش‌بيني مي‌شود دولت براي دادن حقوق کارمندان هم با مشکل مواجه شود که همکاري همه قوا را مي‌طلبد. بنابراين رئيس دولت احتمال اعتقاد دارد بايد به يک شکلي حالا چه نرمش قهرمانانه يا صلح امام‌ حسن(ع)، شرايط را تغيير دهيم. چه دونالد ترامپ رئيس‌جمهور شود يا جو بايدن به پيروزي برسد دولت ظاهرا چاره‌اي جز تغيير برخي ايده‌ها را ندارد.» 

 

روزنامه دنیای اقتصاد با تیتر «شاهد بازاری سرکوب «سود»» به گزارش آخر هفته بانک مرکزی پرداخته است. در این گزارش نشان داده می‌شود پس از ریزش نرخ سود بین بانکی به محدوده ۸ درصد در اوایل سال، مجدد نرخ بهره بازار بین بانکی به ۲۰ درصد رسیده است. بر این اساس، دنیای اقتصاد پیشنهاد کرده است که نرخ سود سپرده نیز باید به سمت این عدد افزایش پیدا کند. (با این حال باید اشاره شود که مستقل از آنکه باید نرخ سود افزایش یابد یا خیر، اینکه نرخ سود بازار بین بانکی بیش از سپرده باشد، امری منطقی در فضای اقتصادی است؛ زیرا بازار بین بانکی جایی است که بانک‌ها کسری خود را از آن تامین می‌کنند و اگر هزینه جبران این کسری از نرخ سپرده بالاتر نباشد عملا انگیزه‌ای برای تراز ماندن بانک‌ها ایجاد نخواهد شد).

 

روزنامه همشهری اما با تیتر «کرونا چگونه تهران را فتح کرد» به یک گزارش تحقیقاتی از وضعیت کرونا در تهران پرداخته و برای اولین بار تصویری از شیوع کووید-۱۹ در مناطق مختلف تهران ارائه کرده است. بر این اساس که البته آمارهای آن تا تیر ماه است، مناطق ۴، ۶ و ۱۹ بیشترین تعداد مبتلا به کرونا را در بازه مورد بررسی پژوهش داشته‌اند. دست کم سه نکته جالب توجه دارد: اولا ۱۲ درصد از افراد بستری‌شده جان خود را از دست داده‌اند و در میان جان‌باختگان فشار خون بیشترین تکرار بیماری زمینه‌ای را داشته است. ثانیا، نیمی از بیماران حداقل یک بار سفر خارج از استان داشته‌اند. ثالثا حدود ۲۷ درصد افراد مراجعه به مراکز درمانی را علت ابتلا عنوان کرده‌اند. 

 

👈👈👈 بررسی اقتصادی روزنامه‌های صبح ایران را به طور کامل هر روز می‌توانید ساعت ۸:۳۰ دقیقه در برنامه زنده شمارش معکوس بورسان ببینید

صفحه اول روزنامه اعتماد یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹
صفحه اول روزنامه ایران یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹
صفحه اول روزنامه آرمان ملی یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹
صفحه اول روزنامه دنیای اقتصاد یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹
صفحه اول روزنامه همشهری ۲۷ مهر ۱۳۹۹
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
  • رامتین قاضی

    یه پیشنهادی خدمتتون دارم اگر قبل از شروع برنامه پیامی در کانال تلگرامی بزارید و شروع و محتوای اون برنامه را مختصر شرح بدین بنظرم خیلی میتونه مفید باشه
  • رامتین قاضی

    سلام جناب طحانی عزیز و گروه کیان