خبرنامه اقتصاد ایران؛ سه‌شنبه 17 خرداد 1401

قطعنامه شورای حکام چه معنایی برای ایران دارد؟

قطعنامه شورای حکام چه معنایی برای ایران دارد؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

ترفند ایران برای خنثی‌سازی قطعنامه شورای حکام

دو دیپلمات روز سه‌شنبه به خبرگزاری فرانسه گفتند که ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و آلمان، پیشنهادی را برای محکوم کردن ایران به دلیل عدم همکاری با آژانس به شورای حکام ارائه کرده‌اند و احتمالاً این رأی‌گیری روز پنجشنبه در جریان نشست یک هفته‌ای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام می‌شود. رضا نصری، کارشناس مسائل بین‌الملل، ایران را به ارائه یک جدول زمان‌بندی و نقشه راه توصیه کرده ، زیرا معتقد است یکی از کارکردهای توسل به شورای حکام برای آمریکا و اروپا، استفاده از این نهاد برای مقصر جلوه دادن ایران در صورت شکست مذاکرات است.

دولت در حساب‌های بانکی ما دنبال چیست؟

حالا دیگر می‌توان گفت دولت به شکل جدی به سمت استفاده از اطلاعات یکپارچه از حساب‌های بانکی افراد در حرکت است و اقدامات مختلفی که انجام می‌دهد، بعضاً بخشی از پازل احاطه دولت به اطلاعات درآمدی اشخاص است. در دستورالعمل اخیر بانک مرکزی این شفافیت برای مبارزه با پولشویی در نظر گرفته شده است. اما تصویر بزرگ رویکرد دولت بیشتر مورد توجه است. در صورت تکمیل پازل یادشده، عملاً بخش مهمی از زیرساخت لازم در جهت پیاده‌سازی مالیات بر درآمد اشخاص فراهم می‌شود .

هجوم خریداران به خانه‌های ارزان پایتخت

گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن تهران در اردیبهشت ماه با نکات عجیبی همراه بود، جهش ۶.۱ درصدی قیمت مسکن در اردیبهشت‌ماه و رسیدن میانگین قیمت معاملات هر متر مربع مسکن در پایتخت به کانال ۳۶ میلیون تومان. دومین بخش نگران‌کننده این گزارش هم رسیدن تعداد معاملات مسکن در شهر تهران به بیش از ۱۰ هزار واحد بود که از تیر ۹۹ بی‌سابقه بوده است. اما نکته مهمی که وجود دارد این است که برخلاف جهش‌های پیشین، مناطق ارزان‌قیمت‌تر شهر بودند که موتور محرک رشد این چنین قیمت مسکن بودند. به نظر می‌رسد دو عامل اصلی منجر به این اتفاق شده‌اند؛ عامل اول را می‌توان جاماندگی مناطق ارزان در دوران جهش‌های قیمت مسکن دانست و دومین عامل هم به نظر می‌رسد کاهش جدی قدرت خرید مردم و روی آوردن به مناطق ارزان‌قیمت‌تر برای سرمایه‌گذاری باشد.

10 سهم با کمترین قیمت به درآمد در گزارش اجماع تحلیلگران

پس از افت محسوس قیمت سهام در معاملات دیروز نوسان امروز قیمت سهام محدودتر از دیروز بود و در نهایت شاخص کل بورس تهران در مدار مثبت به کار خود پایان داد. با این حال همچنان شدت هراس از مواردی مانند افزایش احتمالی نرخ سود بانکی مطرح می‌شود. در این بین اما تحلیلگران نسبت به ارزندگی برخی از سهام تاکید دارند. اجماع تحلیلگران بورسی که توسط مجموعه کیان گردآوری می‌شود از نسبت قیمت به درآمد پایین برای برخی از شرکت‌ها حکایت دارد. در وضعیت مبهم بازار سهام کشور احتمالا اطلاعات اجماع تحلیلگران بیش از همیشه می‌تواند راهنمای سرمایه‌گذاران بورس باشد.

چالش وسایل گم شده در اسنپ

چند روز است که گم شدن کوله‌پشتی و لپ‌تاپ یکی از کاربران اسنپ به یکی از موضوعات داغ شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده است. کسی که ادعا می‌کرد اموالش سرقت شده از بی‌توجهی اسنپ گلایه داشت و کاربران زیادی از تجربیات مشابهشان می‌گفتند در مقابل اسنپ و بعضی کاربران ماجرا را به شکل دیگری روایت می‌کردند. جدا از اینکه در نهایت کاربر شاکی به وسایلش رسید یا نه، این سوال هم بارها مطرح شد که در دوران اوج گیری فعالیت خدمات مجازی، شرکتی مانند اسنپ چه مسئولیتی در قبال اشیاء گم شده کاربران دارد و سرویس‌گیرنده‌ها در موقعیت‌های مشابه باید چه اقداماتی انجام دهند؟

اخبار مهمی که نباید از دست داد:

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر