قطعنامه شورای حکام آژانس اتمی علیه ایران تصویب شد

قطعنامه شورای حکام آژانس اتمی علیه ایران تصویب شد
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 8 پسندیدن
نماینده روسیه: شورای حکام با ۳۰ رای موافق از مجموع ۳۵ رای علیه ایران قطعنامه صادر کرد.

اعضای شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، قطعنامه پیشنهادی آمریکا و سه کشور اروپایی علیه ایران را به تصویب رساندند.

از ۳۵ عضو این شورا، ۳۰ عضو آن رای موافق، دو عضو (روسیه و چین) رای مخالف و سه عضو دیگر (هند، پاکستان و لیبی) رای ممتنع دادند. ۴ سناریو برای ایران پس از صدور قطعنامه

Loading...
توییت نماینده روسیه درباره قطعنامه علیه ایران

‏بیانیه اتحادیه اروپا درباره توافق پادمانی با ایران

اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای ضمن حمایت از قطعنامه علیه ایرانی در جلسه شورای حکام، خواستار همکاری کامل و فوری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد.

رای اکثریت نمایندگان شورای حکام این پیام را به ایران می‌فرستد که باید به وظایف پادمانی عمل کند و توضیحات معتبر فنی در رابطه با مشکلات پادمانی برجسته را ارائه دهد. این قطعنامه از تلاش‌های منصفانه، حرفه‌ای و مستقل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در راستای حفط سیستم پادمانی بین‌المللی را تایید می‌کند. ما از ایران می‌خواهیم که به درخواست جامعه بین‌المللی برای عمل به وظایف حقوقی خود اعتنا کند و با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری لازم را داشته باشد.

واکنش ایران به صدور قطعنامه شورای حکام

محمدرضا غائبی سرپرست نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران، ضمن محکومیت شدید این اقدام با انگیزه سیاسی و مغرضانه از سوی برخی از کشورهای عضو شورای حکام با بیان اینکه اقدام مقتضی را انجام خواهیم داد، گفت: ایران حق دارد در سیاست و رویکرد خود در قبال آژانس بازنگری کند.

سرپرست نمایندگی دائم کشورمان پیش از تصویب قطعنامه با اشاره به این‌که طی ۲۰ سال گذشته فشرده ترین بازرسی‌های آژانس در ایران انجام شده است و تنها در سال ۲۰۲۱، ۲۲ درصد از بازرسی‌های آژانس در سراسر جهان در ایران انجام شده، افزود: این در حالی است که ایران تنها ۳ درصد از کل تاسیسات هسته‌ای تحت پوشش آژانس در سراسر جهان را در اختیار دارد.

غائبی همچنین بار دیگر با تأکید بر این‌که نکته که ادعاهای مربوط به مکان‌های ذکر شده در گزارش مدیرکل آژانس بر اساس اطلاعات نادرست ساختگی رژیم صهیونیستی است، گفت: معتقدیم بزرگ‌نمایی صورت گرفته در گزارش اخیر آژانس و تلاش‌ها برای ایجاد فاجعه‌ای غیرضروری در این زمینه، در حالی که ایران نگرانی‌ها و ابهامات اساسی در این گزارش دارد و مدیرکل برای ادامه مذاکرات اعلام آمادگی کرده است، نتیجه معکوس دارد.

منبع: فارس

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر