دوراهی کامودیتی‌ها برای ایجاد سوپرسایکل

رکوردشکنی‌های قیمت فلزات در بازار جهانی ادامه می‌یابد؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان : سروش بهرامی- قیمت کامودیتی‌ها در یک سال گذشته پس از طی یک رکود کوتاه مدت، افزایش چشمگیری داشت. اکنون افزایش شدید قیمت‌ها باعث ایجاد گمانه‌زنی‌هایی شده است که احتمال دارد، مجموعه کامودیتی‌ها وارد یک سوپرسایکل شود.

در حالی که نتیجه‌گیری برای این اتفاق زود است، اما به دلیل شرایط موجود، احتمال ایجاد سوپرسایکل کمی شک برانگیز است. تغییرات چندین ماه گذشته در بازارهای جهانی، در درجه اول ناشی از عدم تطابق موقتی در عرضه و تقاضا برای اکثر کالاها بوده است و محدودیت‌های عرضه به دلیل همه‌گیری کرونا، همچنان بر افزایش قیمت کالاها تاثیر می‌گذارد. همچنین جهش اقتصاد جهانی بهتر از انتظارات زمان شروع همه‌گیری کرونا بوده است.

مانند همه حوزه‌های اقتصادی، همه‌گیری‌ها تغییرات ساختاری بالقوه‌ای را ایجاد می‌کند که کامودیتی‌ها نیز از آن بی‌نصیب نبودند. با این حال به نظر می‌رسد به جای شروع یک بازار گاوی چندین ساله، حرکت‌های اخیر قیمت کالاها عمدتا تابعی از عدم تطابق موقتی عرضه و تقاضا بوده است زیرا فعالیت اقتصادی جهانی سریعتر از حد انتظار در حال بهبود است. این امر با روند نزولی دلار و افزایش علاقه به سفته بازی در بازار کامودیتی‌ها در کنار افزایش انتظارات تورمی، که ماهیتی گذرا دارد، بیشتر تقویت شده است. با این اوصاف اگر گروهی از کامودیتی‌ها وجود داشته باشد که بتواند آینده‌ای با ثبات و قابل پیش‌بینی داشته باشد، گروه فلزات اساسی است.

سودای بازگشت به دهه رویایی

روندهای گذشته می‌تواند به روشن شدن اینکه آیا حرکات اخیر پیش‌شرط یک سوپرسایکل است یا نه، کمک کند.

سوپرسایکل‌ها می‌توانند یک دهه یا بیشتر دوام داشته باشند و معمولا تحت تاثیر یک تغییر ساختاری مداوم در تقاضا قرار می‌گیرند که با یک تاخیر یا کمبود در عرضه مواجه می‌شود. با وجود مطالعات بسیار، همچنان در مورد تعریف و مدت زمان سوپرسایکل اختلاف نظر وجود دارد.

در اواسط دهه 1990 تا اواخر 2000 میلادی، انگیزه تقاضا برای صنعتی شدن چین، سوخت موتور سوپرسایکل قبلی بود. با رشد چین در آن زمان و با افزایش هزینه‌های زیرساخت، فلزات اساسی رشد قابل توجهی را تجربه کردند و نفت خام WTI نیز از مرز 100 دلار عبور کرد. اگرچه اکنون نیز سرعت رشد اقتصادی سایر کشورهای در حال ظهور نیز زیاد بوده، اما در مقایسه با چین آن زمان کمرنگ است.

با این حال، روند صعودی کامودیتی‌ها در اوایل روند حرکتی خود قرار دارد و احتمال ایجاد یک سوپرسایکل بسیار نامشخص است. آنچه که واضح است این است که افزایش شدید قیمت کامودیتی‌ها، حتی خوشبین‌ترین تحلیلگران را نیز شگفت زده کرده است.

رشد قیمت تحت تاثیر عوامل گذرا

با بررسی دقیق‌تر، می‌توان گفت که حرکت‌های اخیر قیمتی، توسط نیروهایی هدایت می‌شوند که ماهیتی عمدتا موقتی دارند. بازگشت فعالیت‌های اقتصادی جهانی از یک شوک تاریخی‌ با سرعت قابل توجهی توسط محرک‌های مالی و تسریع واکسیناسیون تقویت شده است. روند بازیابی اقتصاد به شدت به سمت بخش کامودیتی‌ها متمایل شده است و فلزات اساسی ورودی اصلی آن‌ها هستند. در همین حال، چین به عنوان پیشرو در روند بهبود اقتصادی، طبق گزارشات ذخیره‌سازی در سال گذشته، به طور چشمگیری واردات کالاهای خود را افزایش داده است.

این بهبود سریع و غیر منتظره با تنگناها و محدودیت‌های ظرفیت در سراسر زنجیره تامین مواجه است. به عنوان مثال هزینه حمل و نقل در میان این محدودیت‌ها افزایش چشمگیری داشته است.

در بخش‌های خاصی از کامودیتی‌ها، عرضه محدود در تشدید افزایش قیمت‌ها تاثیرگذار بوده است. این اتفاق در بازار نفت بسیار مشهودتر است. چشم‌انداز تقاضا برای نفت از آوریل سال گذشته به طور قابل توجهی بهبود یافته است اما همچنان به سطح قبل از همه‌گیری کرونا بازنگشته است. از این رو اگر کاهش چشمگیری در عرضه OPEC+ و ایالات متحده وجود نداشته باشد، در آینده بازار نفت در جایی که امروز قرار دارد، نخواهد بود.

این محدودیت‌ها در برخی از کامودیتی‌های دیگر نیز مشهود است:

· گاز طبیعی: همانند نفت، گاز طبیعی ایالات متحده نیز از اوج قبل از شیوع کرونا کاهش یافته است. علاوه بر این، افزایش چشمگیر ظرفیت صادرات LNG به کاهش بخشی از عرضه در بازارهای آمریکای شمالی کمک کرده است.

· فلزات پایه: اختلال در معادن مس ناشی از بیماری کرونا در پرو و اعتصاب اخیر در معدن مس Escondida در شیلی، خطرات تامین را نیز بیشتر کرده است.

· کشاورزی: نگرانی‌های مربوط به برداشت در آمریکای لاتین و تاخیر در برداشت ضعیف ایالات متحده در سال 2019، باعث فشار بر بازارهای سویا و ذرت شد. مالیات صادرات گندم روسی نیز تا حدودی بر افزایش قیمت‌ها تاثیر گذاشته است.

در اوایل شروع کرونا، در حالی که روند نزولی دلار موجب افزایش عمومی قیمت کالاها شده بود، قیمت فلزات گران‌بها از افت نرخ بازده اوراق قرضه و کاهش چشمگیر سیاست‌های پولی سود بردند. اخیرا به دلیل نگرانی‌ها فزاینده در مورد تورم، کامودیتی‌ها رشد دیگری را نیز تجربه کردند. این اتفاق تا حدودی باعث ایجاد یک حلقه تکرار شونده شده است. انتظارات تورمی بالاتر منجر به افزایش قیمت کالاها می‌شود و افزایش قیمت کالاها باعث ایجاد انتظارات تورمی می‌شود. مجموعه این اتفاقات، موقعیت خاصی را برای تمایل به سوداگری در فلزات اساسی و کشاورزی ایجاد کرده است.

به هرحال با توجه به موارد ذکر شده به نظر می‌رسد که رشد چشمگیر کامودیتی‌ها در یک سال گذشته به دلیل وجود عواملی است که تاثیری گذرا دارند و با اتفاقاتی که در گذشته باعث ایجاد یک سوپرسایکل در قیمت آن‌ها شده است، تفاوت زیادی دارد. قیمت کامودیتی‌ها می‌تواند با پایان همه‌گیری کرونا در دنیا و بازگشت شرکت‌ها و معادن به وضعیت قبل و رسیدن به حداکثر ظرفیت تولید، به قیمت‌های تعادلی قبل از آن برگردد و به نظر می‌رسد که در نیمه دوم سال 2021 میلادی، شاهد تعدیل قیمت‌ها باشیم. اما نکته اینجاست که تاثیر این عوامل تا کی باقی خواهد ماند و آیا تاثیراتی که کرونا بر اقتصاد جهانی گذاشته است به سرعت از بین می‌رود تا ممکن است تا چندین سال ادامه داشته باشد.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر