ژروم پاول اگر مسئولیت نمی‌پذیرد، بهتر است با فرد دیگری جایگزین شود

خطای بزرگ فدرال رزرو از نگاه وال‌استریت ژورنال

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

سرمقاله وال‌استریت ژورنال؛ مترجم: بهزاد بهمن نژاد

فدرال رزرو صدها اقتصاددان را استخدام می‌کند که کار اصلی آنها بررسی و ارزیابی اقتصاد آمریکا است. بنابراین، بسیار قابل توجه است که فد در موارد متعددی در پیش‌بینی‌های اقتصادی خود دچار خطای چشم‌گیر می‌شود. آخرین خطای بزرگ آنها، عدم توانایی در پیش‌بینی جهش تورم امسال بوده است.

ژروم پاول، رئیس فدرال رزرو، چهارشنبه شب در نشست خبری اعتراف کرد که قیمت‌ها موجب غافل‌گیری بانک مرکزی شده است. با این حال، وی دغدغه خاصی نشان نداد؛ به طوری که در بیانیه کمیته بازار باز فدرال (FOMC) نه تنها نرخ بهره در محدوده صفر درصد باقی ماند، بلکه برنامه خرید دارایی ماهانه ۱۲۰ میلیارد دلار نیز تمدید شد. این بزرگترین بی‌پروایی (بی‌خردی) بانک مرکزی در سیاست‌های پولی از زمان آرتور برنز در دهه ۱۹۷۰ است (اشاره به دوره تورم سنگین در تاریخ آمریکا).

اما بیاید ارقام واقعی تورم را با پیش‌بینی فد مقایسه کنیم. اعضای فد هر سه ماه یک بار برآورد خود از رشد اقتصادی، بیکاری، تورم و نرخ بهره را اعلام می‌کنند. البته برای تورم دو شاخص وجود دارد؛ اول، قیمت یا هزینه مصرف شخصی (PCE) که بیشتر مورد علاقه فد است. دوم، شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) که عموما به عنوان شاخص تورم معروف است.

در دسامبر (ماه پایانی) سال ۲۰۲۰، اعضای فدرال رزرو تورم PCE را ۱.۸ درصد پیش‌بینی کردند. در بازبینی ماه مارس (ماه سوم) ۲۰۲۱ این عدد ۲.۴ درصد و در بازبینی ماه ژوئن (ماه ششم) ۳.۴ درصد پیش‌بینی شده است. حال ارقام واقعی PCE درماه مه به ۳.۹ درصد رسیده است. در مورد شاخص CPI اوضاع بدتر است و تورم سالانه در ژوئن ۵.۴ درصد گزارش شد که از عدد ۳.۴ درصد مورد انتظار فد بسیار بالاتر است.

چهارشنبه شب، ژروم پاول این خطا در پیش‌بینی تورم را نتیجه طبیعت غیرعادی احیای اقتصاد در دوره پساکرونا اعلام کرد. به گفته وی، مشکلات عرضه باعث کمبود و در نتیجه رشد «موقت» قیمت‌ها شده است. بنابراین، سیاست پولی وی بسیار بی‌پروا است. این یک واقعیت است که فد باید در بهار ۲۰۲۰ در مواجهه با پاندمی کرونا، اقدامی انبساطی انجام می‌داد. اما اکنون ۱۶ ماه است که نرخ بهره نزدیک صفر است و ماهانه ۱۲۰ میلیارد دلار خرید دارایی انجام می‌شود. طبق گزارش اداره ملی تحقیقات اقتصادی (NBER) رکود ناشی از پاندمی به طور رسمی در آوریل (ماه چهارم) ۲۰۲۰ به پایان رسید، یعنی فقط دو ماه بعد از آغاز آن.

حتی بر اساس تئوری خود فدرال رزرو که شکاف بین عرضه واقعی و ظرفیت بالقوه عامل رشد قیمت‌ها بوده، تورم گذرا نیست. مشارکت نیروی کار همچنان به سطوح پیش از پاندمی برنگشته و همین دلیلی است برای آنکه عرضه واقعی کمتر از ظرفیت بالقوه باشد. دلیل عدم بازگشت نیروی کار به بازار را باید در واشنگتن دنبال کرد؛ جایی که پرداخت‌های دولتی باعث شده میلیون‌ها نفر انگیزه‌ای برای کار کردن نداشته باشند.

تا کنون، آقای پاول نه تنها هیچ اشاره‌ای به این سیاست‌های مالی نکرده، بلکه یک سال است که کنگره را برای پرداخت هزاران میلیارد دلار به اشخاص به منظور حفظ رونق در اقتصاد تشویق می‌کند. سیاستی که سمت تقاضا را تحریک می‌کند حال آنکه سمت عرضه محدود شده است. این موضوع در کنار حجم بالای بدهی‌های جدید دولت که فدرال رزرو را مجبور به خرید بیشتر اوراق قرضه می‌کند بر افزایش تورم اثرگذارند.

گرچه فدرال رزرو بر موقت بودن تورم و بهبود اقتصادی تاکید دارد، اما امید به بهبود اقتصادی در مقایسه با ابتدای سال میان مصرف‌کننده‌ها کمرنگ شده و آنها عمدتا نگران افزایش قیمت‌ها هستند. قیمت خانه اکنون در حالی بالا رفته که میلیون‌ها نفر توان خرید ملک ندارند. توصیه می‌شود کاخ سفید نظرسنجی‌ها را بخواند.

یک خصلت جدید فدرال رزرو آن است که مسئولیتی را درباره مشکلات مالی و اقتصادی متوجه خود نمی‌داند. بحران سال ۲۰۰۸ تقصیر بانکها بود؛ سیاست‌های مالی مقصر رشد اقتصادی آهسته پس از ۲۰۰۹ بود؛ اکنون نیز افزایش تورم به خاطر نیروهایی خارج از کنترل بوده است. اگر فدرال رزرو پاول نمی‌خواهد مسئولیت سطح عمومی قیمت‌ها به عنوان اصلی‌ترین ماموریت بانک مرکزی را بپذیرد، شاید زمان آن رسیده فدرال رزرو دنبال رئیسی باشد که مسئولیت‌پذیر است!

دو پیام این سرمقاله: اولا، اختلاف میان بازاری‌ها، مردم و حتی رسانه‌ها با نمایندگان فدرال رزرو در موضوع انتظارات تورمی بسیار بالا است. موضوعی که رشد کامودیتی‌ها را از دیشب سبب شده؛ مثلا طلا بیش از ۱.۵ درصد نسبت به قیمت صبح چهارشنبه بالا رفته است. ثانیا، تاکید بر ماموریت بسیار مهم بانک مرکزی در کنترل قیمت‌ها که نیازمند استقلال از دولت است و اگر از این وظیفه سرپیچی شود، اخراج رئیس کل مطالبه‌ای عمومی است.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر