چرا مسکن را ۱۰۰ میلیون تومان گران‌‌تر می‌‌خریم؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
شهرداری تهران امسال عوارض ساخت‌وساز شهری را حدود ۷۰ درصد افزایش داد و به این ترتیب میانگین عوارض ساخت‌وساز هر مترمربع مسکن در تهران به حدود یک میلیون تومان رسید. این موضوع در حالی رخ می‌دهد که نرخ عوارض ساخت‌وساز مسکن در برخی مناطق شهری آنقدر بالا رفته که حتی هزینه ساخت‌وساز مسکن را پشت سر گذاشته است!

در سال ۱۴۰۰ شهرداری نرخ عوارض ساخت‌وساز را با جهش یکباره افزایش داد و دامنه دریافت عوارض برای ساخت هر متر مربع واحد مسکونی را در مناطق مختلف تهران به حدود یک میلیون و یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون تومان افزایش داد. به عبارت دیگر هزینه عوارض ساختمانی یک آپارتمان ۱۰۰ متری در مناطق مرکزی و جنوب تهران بین ۱۰۰ تا ۱۳۰ میلیون تومان و در مناطق شمالی پایتخت حدود ۲۰۰ میلیون تومان تمام می‌شود و اگرچه روی کاغذ سهم عوارض ساخت‌وساز برای مناطق جنوبی تهران حدود ۵ درصد و برای مناطق شمالی حدود ۳ درصد برآورد می‌شود، اما در واقعیت مبلغ عوارض هزینه سنگینی را به جیب خریداران مسکن تحمیل می‌کند.

ایرج رهبر، نائب رئییس انجمن انبوه‌سازان تهران می‌گوید که درحال‌حاضر میانگین هزینه ساخت‌وساز به حدود ۸ تا ۱۰ میلیون تومان به ازای هر مترمربع رسیده است که البته سهم قابل توجهی از هزینه ساخت‌وساز مربوط به عوارض ساخت‌وساز شهرداری است.

محمدعلی پورشیرازی، عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان ایران هم می‌‎گوید که عوارض سنگین ساخت‌وساز مسکن تمام وام مسکن شهروندان تهرانی را می‌بلعد و قدرت خرید آنها را در بازار مسکن کمتر کرده است. به طوری که اگر یک نفر بخواهد یک آپارتمان ۱۰۰ متری بخرد رقمی نزدیک به ۱۰۰ میلیون تومان از قیمت کل مسکن به جیب شهرداری می‌رود.

اصغر مخلوقی کارشناس صنعت ساختمان هم در این زمینه به مهر گفته است که درحال‌حاضر در برخی مناطق تهران از جمله منطقه ۶ پایتخت، عوارض صدور پروانه ساختمانی که شهرداری‌ها دریافت می‌کنند از هزینه ساخت هم فراتر رفته و به متری ۱۰ میلیون تومان رسیده است.

مشکل از عوارض شهرداری است؟

«مشکل از عوارض شهرداری نیست، مشکل اصلی تورم است» بیت‌الله، ستاریان، کارشناس اقتصاد مسکن با گفتن این جمله توضیح می‌دهد: دریافت عوارض ۱.۵ تا ۳ درصدی شهرداری از ساخت‌وساز در بیشتر کشورهای جهان معمول است و اتفاق عجیبی نیست اما در این کشورها نرخ عوارض شناور است و با توجه به وضعیت بازار مسکن تعیین می‌شود. به عنوان مثال در شرایطی مشابه وضعیت فعلی جهان که کرونا موجب کند شدن رشد اقتصادی و کاهش قدرت خرید مردم شده است، یکی از سیاست‌های دولت‌های جهان این است که نرخ عوارض و مالیات‌های این چنینی را کاهش دهند تا قدرت خرید مشتریان بیشتر از این تضعیف نشود.

او ادامه می‎دهد: با این حال ریشه رقم بالای عوارض ساخت‌وساز در ایران را باید در تورم دو رقمی جست‌وجو کرد که بسیاری از بازارها را دچار مشکل کرده و هزینه‌ها را افزایش داده است.

این کارشناس اقتصاد مسکن تاکید می‌کند: حتی اگر فرض کنیم که شهرداری عوارض ساخت‌وساز را حذف کند باز هم تاثیر چندانی بر بازار مسکن نخواهد داشت و تا زمانی که ایران جزو معدود کشورهای جهان با تورم دو رقمی است و رشد قابل توجه نقدینگی را تجربه می‌کند، قیمت مسکن هم از آن متاثر خواهد شد.

ستاریان همچنین اضافه می‎کند: بهترین راهکار مهار قیمت‌ها در بازار مسکن این است که دولت نرخ تورم را کنترل کند. چرا که با این اقدام نه تنها انگیزه سودجویی در بازار مسکن تضعیف می‌شود که تقاضا برای مسکن افزایش داشته و باعث تحریک عرضه خواهد شد و در واقع با مهار نرخ تورم به صورت خودکار بازار مسکن تنظیم خواهد شد.

منبع: اقتصادآنلاین

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر