بورسان - Bourseon

کمین خریداران برای دلار؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان:‌ رویه چند هفته اخیر دلار نشان از هیجان مضاعفی دارد که چه در مسیر صعودی و چه در مسیر نزولی به خوبی خود را نشان داده است. دلار شتابان به دنبال نشانه‌ها از وضعیت نابسامان اقتصادی و عدم امید به احیای برجام و دسترسی به ارز نفتی تا ۲۸ هزار تومان رشد کرد و در حالی‌که انتظار می‌رفت دلار در این سطح باقی بماند اما اصرار بازارساز بر عقب راندن نرخ دلار سرانجام موفقیت‌آمیز بود و دلار در شب انتصاب رییس جدید بانک مرکزی، علی صالح‌آبادی به کانال ۲۷ هزار تومان بازگشت. در ادامه نیز اخبار مذاکرات بهانه‌ای شد تا دلار مسیر تند نزولی را تا کف این کانال در پیش بگیرد. در حالی‌که تا همین چند هفته قبل انتظار برای احیای برجام در کوتاه‌مدت وجود نداشت اما اخبار از احتمال آغاز دور جدید مذاکرات وین پس از وقفه طولانی بر نرخ دلار به عنوان دماسنج سیاسی کشور فشار وارد کرد.

باید امیدوار بود که هر چه زودتر مذاکرات به نتیجه برسد و حاصل آن بازگشت آرامش به اقتصاد کشور و بازار ارز باشد. اما پس از وقفه طولانی و چند ماه انتظار، احیای سریع برجام شاید خوشبینی مازاد باشد؛ البته برخی با انتظار برای پایان یافتن کار دولت قبل و انجام مذاکرات در دولت جدید این تاخیر و احتمال توافق زودتر از انتظار در شرایط فعلی را توجیه می‌‌کنند. اما اگر این فرضیه کنار گذاشته شود، در حالت منطقی انتظار حصول سریع توافق در نشست‌های نخست وین فراتر از انتظارات است. در حالی‌که دلار با افزایش عرضه ارز از سوی بازارساز و همچنین مهمتر از آن با خوشبینی به مذاکرات، مسیر تند نزولی را تا کف ۲۷ هزار تومان در پیش گرفت، اگر در نشست نخست وین اتفاقی خلاف انتظار رخ دهد می‌تواند شوک قابل توجهی به نرخ دلار وارد کند.

در این بین نیز نشانه‌هایی از تقاضای بالای دلار همچنان در بازار مشاهده می‌شود. نرخ دلار پس از رسیدن به سطوح حمایتی تکنیکال برگشت نسبتا سریعی داشت که می‌تواند نشان از کمین خریداران دلار برای افت بیشتر نرخ باشد. سطوح کنونی در ماه‌های اخیر حمایت مهمی برای دلار محسوب می‌شده و اگر پمپاژ اخبار مثبت از جانب مذاکرات متوقف شود احتمال این‌که دلار در سطوح کنونی نوسان کند وجود دارد. گرچه در شرایط فعلی خوشبینی بیشتری نسبت به گذشته به مذاکرات احیای برجام وجود دارد اما بار دیگر باید تاکید شود که اگر به تاخیر چند ماهه نگاه منطقی داشته باشیم و در صورتی‌که مذاکرات احتمالی پیش رو (بعضا اشاره می‌شود که در چند هفته آینده آغاز می‌شود) نیز با نتیجه مشخص همراه نباشد احتمال بازگشت سریع دلار به مسیر صعودی و رشد محسوس همچنان وجود دارد. در شرایطی که تقریبا تمامی علائم هشدار در اقتصاد کشور روشن شده هر گونه تلاطم اضافی می‌تواند وضعیت بحرانی را رقم بزند. دلار در آخرین معاملات امروز بازار ارز تا لحظه تنظیم این گزارش در سطح ۲۷ هزار ۳۰۰ تومان معامله می‌شود.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر