دست کرونا از گردن کامودیتی‌ها کوتاه شد؟

دو گزارش مهم از چشم‌انداز طلا و مس در بازارهای جهانی

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان-سروش بهرامی : پس از شیوع ویروس کرونا در اکثر کشورهای جهان، صنایع مختلفی با شوک سنگینی همراه شدند که باعث کاهش شدید تولیدات آن‌ها شد. اما اکنون پس از گذشت حدود یک سال و نیم، کشورها با کنترل این ویروس و کمک‌های مالی بسیار، به صنایع خود جان دوباره‌ای دادند. هم‌اکنون گزارشات جدید خبر از احیای تولیدات کامودیتی‌ها در سال‌های پیش‌رو می‌دهند.

دو گزارش جدید توسط Fitch Country Risk و Industry Research نشان می‌دهد توقف رشد تولید طلا و مس در سراسر جهان که به دلیل کرونا طی 18 ماه گذشته تجربه گردید، با جدیت از سر گرفته شده است.

احیای دوباره استخراج طلا

درباره طلا شرکت خدمات مالی آمریکایی فیچ انتظار دارد که رشد تولید در سال 2021 به سریع ترین سطح رشد در سه سال گذشته برسد. در میان مدت یعنی بین سال های 2021 تا 2025 رشد تولید معادن جهان همچنان قوی باقی خواهد ماند زیرا قیمت های بالاتر از استانداردهای تاریخی، سرمایه گذاری و تولید را تشویق می کند.

فیچ پیش بینی کرده تولید جهانی طلا از 109.4 میلیون اونس در سال 2021 به 141.7 میلیون اونس تا سال 2030 برسد و این به معنای رشد متوسط سالانه 3.2 درصدی است. به گفته فیچ این امر نشان دهنده شتاب در رشد متوسط سالانه 0.8 درصدی نسبت به سال 2016 تا 2020 است.

پس از افزایش فزاینده در 10 سال گذشته، تولید طلای چین در دهه آینده راکد خواهد ماند. کاهش عیار ماده معدنی، سرمایه گذاری داخلی را محدود خواهد کرد و شرکت های چینی را ترغیب می کند که به طور فزاینده ای پروژه های خارج از مرزهای این کشور را توسعه دهند.

انتظار می رود شرکت های بزرگ چینی سرمایه گذاری در معادن طلای خارجی را افزایش دهند زیرا رشد تقاضای طلای این کشور از تولید بسیار جلوتر است.

در سال 2017 معدن Zijin بالغ بر 1.2 میلیون اونس طلا تولید کرد که 10.2 درصد از کل تولید چین را تشکیل می دهد.

طرح‌های توسعه جدید برای فلز سرخ

درخصوص مس نیز فیچ انتظار دارد با روی کار آمدن پروژه های جدید، تولید جهانی مس 7.8 درصد در سال 2021 افزایش یابد. نرخ رشد تولید مس نیز به دلیل lockdown و قرنطینه های کرونایی که تولید را در سال 2020 کاهش داد، تحت تاثیر قرار گرفت.

فیچ انتظار دارد با ورود پروژه های جدید و توسعه های در دست اقدام و همینطور با حمایت از افزایش قیمت و تقاضای مس، تولید مس در میان مدت قوی باقی بماند.

فیچ پیش بینی می کند تولید جهانی معادن مس در سال 2021 تا 2030 به طور متوسط سالانه 3.7 درصد افزایش یابد و تولید سالانه از 20.2 میلیون تن در سال 2020 به 29.4 میلیون تن در پایان دهه برسد.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر