صعود دلار تا کجا ادامه دارد؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: قیمت دلار در بازار تهران که دیروز برای اولین بار از ۱۲ مهرماه به ۲۸ هزار تومان رسید، همچنان در حال پیشروی در کانال جدید است و امروز تا ساعت ۱۳ با رشد ۱۱۰ تومانی به ۲۸۱۵۰ تومان رسید.

صعود دلار در کانال ۲۸ هزار تومان ادامه یافت

روند افزایشی ادامه خواهد داشت؟

دلار پس از مدت‌ها حبس در بازه ۲۷ تا ۲۸ هزار تومان و چندین بار بازگشت به عقب پس از ورود به کانال ۲۸، بار دیگر توانسته به بالای این مرز روانی و تکنیکالی برسد. این گمانه‌زنی وجود دارد که مدیریت بازارساز در طول دو ماه گذشته موجب شده بود نوسانات دلار کوتاه و قیمت‌ها در کانال ۲۷ هزار تومان نگه داشته شوند که اگر بنا را بر صحت چنین سناریویی بگذاریم، عبور قیمت‌ها از این محدوده می‌تواند به معنای مغلوب شدن بازارساز در جدال با دلالان باشد. با این حال، برخی معتقدند که دلالان در تلاشند تا پیش از شروع مذاکرات برجامی در هشتم آذر، ارز خود را در سطوح بالاتر به فروش برسانند و از این رو در هفته‌های آتی باید انتظار کاهش نرخ‌ها را داشت.

انتظار می‌رود برجام همچنان مهم‌ترین عامل اثرگذار بر هیجانات بازار ارز در هفته‌های پیش رو باشد. سفر باقری (مذاکره‌کننده برجامی ارشد کشور) به اروپا در انتهای هفته، احتمال سفر گروسی (مدیر کل آژانس اتمی) به تهران و همچنین شروع دور هفتم مذاکرات وین از سه هفته دیگر از جمله رویدادهای مهم هستند که ممکن است بر روند قیمت ارز اثرگذار باشند و شاید مانع عبور نرخ اسکناس آمریکایی از نیمه کانال ۲۸ هزار تومان شوند؛ سقفی که دلار در مهر برای عبور از آن با مقاومت مواجه شد.

در همین حال، احتمال آنکه بازارساز از طریق افزایش عرضه و مدیریت سمت تقاضا (از طریق محدود کردن واردات) نیز سد رسیدن نرخ ارز به مرزهای روانی‌ همچون ۳۰ هزار تومان شود وجود دارد. هر چند که در صورت فرسایشی شدن مذاکرات هسته‌ای یا برهم خوردن آن، احتمال لمس دوباره دلار ۳۰ هزار تومانی وجود خواهد داشت. در سوی مقابل، اگر پیشرفتی مهم و سریع حاصل شود مسیر کاهشی نرخ ارز هموار خواهد بود.

تحلیل تکنیکال دلار چه می‌گوید؟

دلار در روند صعودی اخیر خود در یک کانال صعودی نوسان می‌کند که هم اکنون در کف این کانال درحال پیشروی است.

اهداف پیش روی دلار در صورت تداوم رشد قیمت، در ۲۹ هزار و ۳۲ هزار تومان است که برای رسیدن به آن مسیر سختی را در پیش ندارد.

در سناریوی مخالف اما در صورت ریزش، کف کانال به سمت پایین شکسته خواهد شد که می‌تواند باعث عقب‌نشینی آن تا قیمت ۲۷ هزار تومان شود.

اندیکاتور RSI نیز در کانالی صعودی درحال نوسان است که باعث می‌شود سناریوی افزایش قیمت محتمل‌تر باشد.

تحلیل تکنیکال دلار

بورس با دلار در کانال‌شکنی همراه می‌شود؟

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر