۳‌ پاسخ به ریسک‌های دولت برای سرمایه‌گذاری در بورس

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 4 پسندیدن

بورسان: گروه کیان در صد و پنجاه و سومین گزارش هفتگی بازارهای مالی خود نوشت:

وعده‌های انتخاباتی دولت، و همچنین مشکلات به ارث رسیده ناشی از حکمرانی اقتصادی کشور در چهار دهه گذشته، موقعیت را برای بنگاه‌های کوچک و بزرگ اقتصادی کشور، بیش از گذشته خطرناک و دشوار ساخته است. دولت با منابع محدود، برای صنایع بزرگ کشور از همیشه خالق‌تر و خطرناک‌تر شده است:

۱- طرح مسکن ملی و ثبت‌نام بیش از یک میلیون نفر در این طرح تا الان، حداقل به ۴۰ میلیون تن فولاد و بیش از ۱۰۰ میلیون تن سیمان نیاز دارد. از دید دولت، صنایع مرتبط با تولید کالاهای اساسی برای این پروژه، بدون مسئولیت نیستند و الزامی است در تهیه این کالاها به قیمت مناسب و منصفانه، نقش خود را به خوبی ایفا کنند. فشار برای جداسازی نرخ داخلی این محصولات از قیمت‌های جهانی که با ایجاد ساختار‌های جدید در بورس کالا و تمهیدات جدید مدیریت بازار در حال پیگیری است، تلاش دولتی است که خود را عمیقاً نسبت به این وعده انتخاباتی، متعهد می‌داند.

۲- سیاست‌های ناکارآمد دولتی در حوزه زیرساخت، کشور را در تأمین پایدار برق، گاز و لجیستیک با مشکلات جدی روبرو کرده است و دولت راه حل آن را در الزام صنایع بزرگ در سرمایه‌گذاری در این حوزه می‌بیند. الزام راه‌اندازی بیش از ۱۰ هزار مگاوات ساعت نیروگاه توسط صنایع معدنی و صنعتی کشور، پیشنهاداتی در خصوص سرمایه‌گذاری شرکت‌های پتروشیمی در بالادست صنعت نفت و گاز کشور برای رفع ناترازی گازی کشور، تأمین آب صنایع مناطق مرکزی و شرقی کشور، همگی از نمونه‌های بارز از واسپاری وظایف محول بر دوش دولت بر شرکت‌های خصولتی است.

۳- در این میان، ایجاد تعهدات اعتباری سنگین برای ساختار بانکی کشور که مسئولیت تأمین مالی بخشی از این پروژه‌ها خواه ناخواه بر عهده آن‌هاست، علاوه بر آنکه سودآوری این بنگاه‌ها را به‌شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد، موتور رشد نقدینگی را برای سال‌های آینده، همچنان روان و پرقدرت نگاه خواهد داشت. رشد عجیب نقدینگی در یکی دو سال اخیر (رشد نقطه به نقطه نقدینگی در انتهای شهریور ماه به ۴۰ درصد رسیده است که با میانگین بلندمدت ۲۶ درصد فاصله قابل توجهی
دارد)، پیام بی‌ثباتی و تورم را برای فعالان اقتصادی صادر کرده است.

موارد بالا بیانگر این دیدگاه است که مخاطراتی که از جانب دولت، سودآوری بنگاه‌ها را تهدید می کنند، به سطح با اهمیتی رسیده است. به عنوان مدیران دارایی، ملاحظات زیر را در پاسخ به ریسک های فوق، در پیش خواهیم گرفت:

الف - بیشتر از گذشته به جریان نقد شرکت‌ها توجه می‌کنیم و نه صرفا سود و زیان. برخی از این سیاست‌ها (از جمله موضوع ۲ این یادداشت) ممکن است سود
حسابداری شرکت‌ها را تغییر ندهند اما توانایی تقسیم سود را که اصلی‌ترین فاکتور ارزشگذاری است، عوض خواهند کرد.

ب - به باور ما برخی از این سیاست‌ها، به خصوص آن‌دسته که به حوزه قیمت گذاری (بند یک این یادداشت) مربوط می‌شوند، اگرچه بنگاه‌ها را در کوتاه مدت به زحمت می‌اندازند، در بلندمدت تأثیری بر جریان نقد شرکت‌ها ندارند و نباید در ارزشگذاری بلندمدت بنگاه‌ها لحاظ شوند.

ج - بازار دارایی‌ها را همچنان جذاب‌ترین گزینه برای سرمایه‌گذاری می‌دانیم. عملکرد گذشته بازارها نشان داده است برای پوشش تورمی که در نتیجه سیاست‌های
پولی ناسازگار بانک مرکزی و فشار اعتباری بر بانک‌ها (موضوع بند ۳ یادداشت) در پیش است، بازار دارایی‌ها، گزینه‌ای قابل توصیه به شمار می‌رود.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر