بازار سهام آذر ماه را چگونه پیگیری می کند؟

پیش بینی بورس فردا 29 آبان 1400

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 6 پسندیدن

بورسان: با نگاهی بر عملکرد تاریخی بازار سهام و شاخص کل در ادوار گذشته متوجه خواهیم شد که به نوعی می‌توان حال و هوای حاکم بر این روزهای بازار را به شرایط رخ داده شده در سال‌های 92 تا 96 تشبیه کرد.

سال 92 بازار سهام به واسطه اتفاقات پیش از آن یک سیکل صعودی طولانی را تجربه کرده بود و پس از آن وارد فاز اصلاحی می‌شود. بدون ذکر اتفاقات و تحولاتی که در آن برهه در اقتصاد ایران رخ داد، صرفا قصد داریم نگاهی تکنیکالی و زمانی به این بازه تاریخی داشته باشیم.
اصلاح شاخص کل که از روز 15 ام دی ماه 1392 آغاز شد تا 5 دی ماه 1394 به طول انجامید. به عبارتی 416 روز کاری طول کشید تا بازار سهام روند صعودی بعدی خود را آغاز کند.
متناظر این دوره اصلاحی را اهالی بازار سهام در مرداد ماه 1399 تا 3 خرداد ماه 1400 تجربه کردند. همانطور که احتمالا متوجه شده‌اید، سیکل‌های بازار در حال کوتاه‌تر شدن هستند و اینبار دوره اصلاحی بازار بسیار تند و تیزتر در 191 روز کاری صورت پذیرفت.

روند تغییرات شاخص کل بورس در سال‌های 92 تا 94

پس از این دوره اصلاحی در سال 94 یک سیکل صعودی شارپ را همانند 4 خرداد الی 7 ام شهریور ماه امسال مشاهده کردیم و پس از آن بازار به مدت 299 روز معاملاتی یعنی از تاریخ 14 فروردین 1395 الی 7 تیر 1396 وارد فاز اصلاح زمانی و بدون روند شد.

اگر این تناظر را به مثابه دوره اصلاحی پیشین برقرار کنیم متوجه خواهیم شد که احتمالا فاز اصلاح زمانی بازار این بار به جای 299 روز کاری در حوالی 137 روز معاملاتی سپری خواهد شد. براساس این مدل پایان این اصلاح زمانی در ماه‌های پایانی سال رخ خواهد داد و تا آن زمان بازار روند قدرت‌مندی به خود نخواهد دید. اما پس از آن می‌توان انتظار شروع موج صعودی اصلی بازار سهام را در سر پروراند. تا آن زمان بسیاری از نقاط ابهام پیش روی بازار مانند سرنوشت مذاکرات، ارز 4200 تومانی و رویکرد کلان تیم اقتصادی دولت معلوم و شفاف‌تر خواهد شد.

روند تغییرات شاخص کل در سال های 99 و 1400

دلیل اینکه این تناظر مطرح شده است، موج‌های مشابهی است که بازار سهام و به ویژه شاخص کل به عنوان نماگر اصلی این بازار در این دو برهه تاریخی داشته اند که در نمودار پایین مشاهده می‌کنید. نمودار آبی رنگ شاخص کل در سال 1392 و نمودار کندل‌ها شاخص کل امروز است و همانطور که از نمودار واضح است ساختار و طول موج‌ها همبستگی و یکسانی بسیار بالایی با یکدیگر دارند.

مقایسه رفتار شاخص در دو بازه زمانی فوق

فعالین و اهالی بازار سهام این نکته را فراموش کنند که کسانی که این روزها در بازار سهام حضور دارند و فعالیت می‌کنند، کسانی هستند که سخت‌ترین و تند و تیز ترین اصلاح بازار سهام را پشت سر گذاشته‌اند. با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد و تجربیات تاریخی بازار سرمایه در بلندمدت همیشه نسبت به بازارهای رقیب برنده بوده است.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر