چرا نفت و طلا به قله‌های جدید صعود کردند؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: هفته گذشته برآیندی مثبت برای کامودیتی‌ها داشت. طلای جهانی ۱.۲ درصد، نفت برنت ۳.۹ و نفت خام آمریکا نزدیک به ۵ درصد رشد کردند. در بین فلزات پایه آلومینیوم با ۶.۶ درصد بیشترین بازدهی را داشت و مس و روی نیز با ۳.۷ و ۳.۵ درصد رشد قیمتی، هفته خوبی را تجربه کردند.

آخرین قیمت‌ها در بازار جهانی

بازار نفت صحنه زورآزمایی دو عامل با اثر مخالف هم بود: خوشبینی به ریکاوری اقتصادها و ترس از اضافه شدن نفت ایران به بازار. آمارهای اقتصاد آمریکا از جمله رسیدن رقم مطالبات بیکاری جدید به سطوح قبل از کرونا و همچنین صعود شاخص مخارج شخصی به بیشترین سطح از سال ۱۹۹۲ سیگنالی از چشم‌انداز مثبت تقاضای نفت می‌دهند. با این حال برنت همچنان با احتیاط نسبت به احیای برجام و بازگشت ایران، از فتح قله ۷۰ دلاری بازماند. در هفته پیش رو نیز تحولات این حوزه زیر نظر ذره‌بین فعالان بازار نفت خواهد بود. نشست این هفته اوپک و متحدانش نیز مهم خواهد بود و باید دید آیا احتمال افزایش عرضه ایران در تصمیمات این گروه لحاظ خواهد شد یا خیر.

گزارش‌هایی از آنکه بایدن قصد دارد بودجه ۶ هزار میلیارد دلاری برای سال مالی ۲۰۲۲ ارائه دهد که گفته می‌شود این بودجه برای زیرساخت‌ها هزینه خواهد شد نیز به خوشبینی نسبت به کامودیتی‌ها افزود.

طلای جهانی که دو ماه است بر مدار صعودی حرکت می‌کند، توانست معاملات هفتگی را بالای مرز روانی مهم ۱۹۰۰ دلار به پایان برد. این چهارمین هفته مثبت پیاپی برای طلای جهانی است. همچنان نگرانی‌های تورمی مهم‌ترین سوخت رشد اونس است. به گفته الی تسفای، استراتژیست ارشد بازار در RJO Futures طلای جهانی وضعیت تکنیکالی خوبی نیز دارد، بنابراین هرگونه ضعف در قیمت‌ها به عنوان یک فرصت خرید تلقی خواهد شد.

مس نیز توانست اواخر هفته خود را بالای ۱۰ هزار دلار تثبیت کند. نکته جالب توجه آن است که بر اساس مدلی از بلومبرگ، رشدهای ماه‌های اخیر قیمت‌های جهانی کالا عمدتا ناشی از سفته‌بازی و نه تقاضای بالا یا اخلال در عرضه بوده است. بلومبرگ با اشاره به بحث‌های اخیر بر سر تورم می‌نویسد همانطور که سقوط اخیر قیمت‌ها از اوج نشان می‌دهد، افزایش قیمت کالاها که عمدتا ناشی از سفته‌بازی بوده در معرض وارونه شدن ناگهانی است، بنابراین استدلال دلواپسان تورم آنچنان که در ابتدا به نظر می‌رسد قوی نیست.

بر اساس مدلی از بلومبرگ، رشدهای ماه‌های اخیر قیمت‌های جهانی کالا عمدتا ناشی از سفته‌بازی و نه تقاضای بالا یا اخلال در عرضه بوده است.

در بورسان بخوانید: محرک‌های داخلی و جهانی برای تداوم صعود بورس

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر